Ви тут:

Виконком Сєвєродонецької міськради  звернувся до Президента України, Генпрокурора України, Міністра внутрішніх справ України щодо притягнення до відповідальності осіб, винних в організації підкупу виборців

30-09-2019
Категорія: 

На засіданні виконкому 30 вересня було затверджено звернення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання до Президента України, Генерального прокурора України, Міністра внутрішніх справ України щодо притягнення до відповідальності осіб, винних в організації підкупу виборців під час позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.

ТЕКСТ ЗВЕРНЕННЯ повністю

Звернення

до Президента України, Генерального прокурора України, Міністра внутрішніх справ України

щодо необхідності притягнути до відповідальності осіб, винних в організації підкупу виборців

 

Шановний пане Президенте!

Шановний Генеральний Прокурор України!

Шановний Міністр внутрішніх справ України!

 

До Сєвєродонецької міської ради надійшла інформація слідчого управління Головного управління національної поліції в Луганській області, згідно якої припинено провадження за фактами відкупу виборців під час позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Це рішення слідчих органів викликало обурення виборців Сєвєродонецька, враження, що правоохоронні органи ігнорують добре відомі більшості населення факти масового підкупу, сумніви щодо спроможності правоохоронних органів забезпечити законність під час виборів та дотримання стандартів належної виборчої практики.

Ще раз наводимо ці загально відомі в регіоні факти.

Як  повідомляли спостерігачі ОПОРИ, в останній декаді травня мешканці Луганської області масово отримували «благодійну допомогу» у вигляді мішків із цукром. маркування мішків із цукром різнилося у залежності від ареалу їх розповсюдження. Так, у населених пунктах, що входять до складу 114-го територіального виборчого округу, цукор роздавався у мішках з написом «Луганщина – наш край. Всегда Ваш Сергей Шахов. Сахар 5 кг». В 113-му виборчому округу на мішках з цукром була напис «Мир нашому краю. Лукашев А.А. Команда Сергея Шахова. Сахар 5 кг». В 112-му територіальному виборчому окрузі були білі мішки з синіми написами  «Луганщина – наш край. Вельможный С.А. Команда Сергея Шахова. Сахар 5 кг». В в 107-му окрузі напис був  «Луганщина – наш край. Сухов А.С. Команда Сергея Шахова. Сахар 5 кг». В 106-му окрузі - «Луганщина – наш край. Фурман Ю.А. Команда Сергея Шахова. Сахар 5 кг». Разом з цукром надавалися випуски газети «Наш край», кожен з яких був присвячений особі, зазначеній на мішку з цукром, і в газеті зазначалося, що ця особа є кандидатом в народні депутати від цієї партії

П’ять осіб, які були вказані на мішках з цукром, в подальшому й були зареєстровані кандидатами в народні депутати у відповідних округах. Незважаючи на те, що поліція порушила два кримінальні провадження, передвиборча роздача  цукру продовжувалася на протязі усієї виборчої кампанії. Так, 29 травня цукор роздавався з машини у місті Креміна (113 територіальний виборчий округ), 30 травня – у місті Гірське (112 округ). Повідомлення про це були зареєстровані в поліції. В подальшому цукор роздавався індивідуально, не з машин, а в квартирах, і документувати такі випадки спостерігачам стало неможливо.

З початку липня т.з. команда Шахова здійснювала непрямий підкуп шляхом роздачі  «соціальних карт». Це пластикові карти, які імітували банківські карти, і містили прізвище кандидата в народні депутати в відповідному окрузі: Юрія Фурмана в ТВО-106, Олександра Сухова в ТВО-107,  Сергія Вельможного в ТВО-112 тощо. Виборцям, які отримували такі картки, повідомляли, що саме вони зможуть отримати по ним після виборів. В місті Рубіжне виборцям казали, що за цими картками вони отримають благодійну допомогу вартістю в 300 грн., в Гірському  - 1300 грн.  В Сєвєродонецьку  вартість «заохочення» не уточнювалась. Але в усіх випадках виборець мав прийти до виборчого штабу кандидата до дня голосування - щоб «активувати» карту.

Нарешті, 19-20 липня відбувалася роздача виборцям готівки по 100 грн. на людину.

Підкуп виборців був побудований за принципом мережевого маркетингу, його здійснювали десятники та сотники, які отримували за цю роботу зарплатню. Для організації підкупу використовувалися списки, які  складалися на протязі тривалого часу. Така технологія підкупу є досить ефективною, за даними опитувань ГО «Інститут «Європейська слобода» рейтинг Олександра Сухова (ТВО-107) з кінця квітня 2019 року до початку липня 2019 року виріс з 1,5% до 17,4%, рейтинг Сергія Вельможного у цей же час виріс з 5,7% до  19,1%.

Як наслідок, 4 з 5 кандидатів від т.з. «команди Шахова», які балотувалися в Луганскій області, і виборча кампанія яких цілком була побудована на мережевому підкупу, стали народними депутатами.

При цих фактах закриття кримінального провадження є демонстрацією неспроможності чи небажання правоохоронних органів забезпечити законність під час виборів. Що є особливо небезпечним перед місцевими виборами, що мають відбутися у 2019 році.

Виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради пропонує зобов’язати слідчі органи поновити провадження щодо фактів організації масового підкупу виборців під час позачергових виборів народних депутатів  21 липня 2019 року, взяти під особистий контроль розслідування цих фактів. А при наявності підстав звернутися до суду з позовом про скасування рішення про реєстрацію народних депутатів Олександра Сухова (ОВО-107), Сергія Вельможного (ОВО-112), Олександра Лукашева (ОВО-113), Сергія Шахова (ОВО-114).

Вибори в Україні мають відбуватися за європейськими стандартами, а не за принципом, хто підкупить більше виборців.

Особи, які винні в організації та здійсненні підкупу виборців, мають нести кримінальну відповідальність.

 





Рейтинг: 
5
Средняя: 5 (3 оценок)