У Сєвєродонецьку включено опалення. Основні підсумки
За оперативною інформацією КП ЕАДСС робота з подачі теплоносія в багатоквартирні будинки на 14:00 неділі, 10 листопада, завершена. Однак, ще приблизно тиждень триватиме робота з налагодження внутрішньобудинкових мереж, їх знеповітрювання. Крім того, щодня кілька будинків доведеться відключати від опалення через пориви в квартирах. Але такі пориви, як правило, будуть усуватися протягом одного дня.
Нагадаємо, що котел в котельні СТКЕ був включений в роботу приблизно об 11 годині 28 жовтня. Оскільки системи опалення в цій частині міста були під циркуляцією, то включення котла було рівносильне включенню опалення. Хоча в значної частини будинків батареї стали теплими тільки до ранку, але до 9:00 29 жовтня з теплом були 165 з 168 будинків, що опалюються СТКЕ. У 3 будинках після подачі в них теплоносія через внутрішньоквартирні пориви опалення довелося відключити. У наступні дні були пориви і в інших будинках нової частини міста, але вони усувалися протягом дня (крім будинку 5-а по вул. Науки). А ось налагодженням внутрішньобудинкових систем займатися було нікому, всі працівники комунальних підприємств були зайняті включенням опалення в старій частині міста. Що викликало справедливі нарікання мешканців квартир, в яких в одній кімнаті радіатори були теплі, а в іншій - холодними.
Складніше включення опалення відбувалося в старій частині Сєвєродонецька. Почалося з малого: керівництво ТЕЦ обіцяло розпалити котел опівночі з 27 на 28 жовтня. І всі необхідні дозволи у підприємства були за тиждень до цього. На жаль, «Луганськгаз» відкрив засувку тільки через 15 годин. Ніяких пояснень, чому газовики затримали запуск тепла на місто майже на добу, вони не дали.
Велика вдячність керівництву ТЕЦ за те, що циркуляційний насос ТЕЦ був включений ще 24 жовтня. Завдяки цьому вже 29 жовтня, на наступний день після розпалу котла, теплоносій був поданий на 351 з 637 будинків, що опалюються цим підприємством. Тобто на другий день після включення опалення з теплом були більш 2/3 жителів Сєвєродонецька. Такого в місті не бувало вже багато років.
А ось для подачі тепла на інші 297 будинків було потрібно ще 4 дні. На жаль, так вже влаштована система опалення: будинки в цьому випадку підключаються по черзі. Ланка працівників ЕАДСС відкриває засувку подачі теплоносія на будинок і потім обходить всі квартири. З'ясовує, чи немає де поривів. Запуск тепла на один будинок займає в цьому випадку від 40 хвилин до години. І хоча одночасно працювали 15 бригад, часу для включення 300 будинків було потрібно дуже багато.
За мірою підключення будинків і зниження тиску в теплотрасах ТЕЦ включає спочатку другий, а потім і третій циркуляційні насоси. Тому підключення будинків здійснюється в бік віддалення від ТЕЦ. В останню чергу теплоносій подається в будинки на вулиці Лисичанській і в кварталі МЖК «Мрія». Це сталося 2 листопада. Тобто за 6 днів тепло було подано в усі райони Сєвєродонецька. Це ніяк не виглядає як провал початку опалювального сезону. Скоріше навпаки.
Втім, фахівці ЕАДСС заявляють, що таке швидке включення опалення мало негативні наслідки - відбулося надмірне «заповітрювання» систем опалення. Оскільки всі працівники були зайняті подачею тепла, то нікому було займатися налагодженням внутрішньобудинкових систем. Говорячи простіше - стравлювати повітря. В результаті багато «стояків» в будинках, в які опалення було подано, залишалися холодними. А повітря з них потрапляло в теплоколектори. Що було однією з причин аварій на них, яких було чимало.
Відсутність теплоносія в системах опалення влітку призводить до посилення корозії цих систем. Крім того, в цих умовах неможливо провести якісне опресовування. Адже, щоб провести його, внутрішньобудинкову систему потрібно заповнити рідиною. І, бажано, не водою. Яка є більш корозійним середовищем, ніж спеціально підготовлений теплоносій.
Втім, опресовування хоча і потрібне, але зовсім не є панацеєю. Адже і сьогодні, через 2 тижні після включення опалення, кожен день доводиться зупиняти кілька будинків через внутрішньобудинкові пориви. Вони триватимуть і в майбутньому, протягом усього опалювального сезону. До самого його кінця. Не допустити їх неможливо, занадто зношені теплові мережі. Але важливо їх швидко усувати, бажано протягом одного дня.
У період включення опалення кількість внутрішньобудинкових поривів становить кілька десятків на день, а не кілька на тиждень, як це буде в майбутньому. На ранок 2 листопада, коли опалення було подано в усі райони міста, були відключені від подачі теплоносія через внутрішньо будинкові пориви 127 будинків. До кінця 2 листопада таких будинків залишилося 73, в 54 будинках пориви були усунені. Для цього у вихідні працювали 12 ланок зі зварника і слюсаря. Однак, на ранок 3 листопада кількість зупинених будинків збільшилася до 77 - за ніч було відключено ще кілька будинків. І так було щодня - за день кількість відключених будинків зменшувалася, а вночі - збільшувалася.
Друга стадія пуску тепла, під час якої масово виконувались роботи з усунення внутрішньобудинкових поривів, завершилася 8 листопада. До цього дня від моменту включення котлів було виконано близько 1100 зварювальних робіт. 8 листопада ще залишалися зі злитим теплоносієм 8 будинків, але все з однієї причини - через відсутність мешканців у квартирах, в яких стався порив. Розкрити квартиру в їх відсутності зараз неможливо. До кінця дня неділі таких будинків залишилося 3. Треба сказати, що в ці вихідні, на відміну від попередніх, працювали тільки 2 ланки. У той час як в попередню суботу - 15.
Основний висновок, який можна зробити за результатами включення опалення в Сєвєродонецьку в 2019 році - потрібно змінювати порядок включення опалення. Дисциплінарні заходи нічого не дадуть - комунальники і керівництво міста відпрацювали в цьому році на тверду четвірку. Але проблеми все одно були. Треба розуміти, що включення котла - це ще не початок опалювального сезону. Останній починається з дати подачі тепла в будинок. І якщо включати циркуляційні насоси одночасно з розпалом котла, то на завершення подачі тепла в усі будинки в старій частині міста буде потрібно 2 тижні. Тому циркуляцію теплоносія тут потрібно включати не пізніше, ніж за 10 днів до розпалювання котла. Тоді тепло в більшості будинків буде на наступний день. Ось тільки робота насосів ТЕЦ на циркуляцію обходиться підприємству додатково в 300 тис.грн. на добу на оплату електроенергії. Звідки підприємству взяти ці 3 млн. грн.? Адже населення оплачує послуги опалення з дня, коли подається тепло. А не з дня включення насосів.
Крім того, явно потрібно передбачити збільшення чисельності персоналу КП ЕАДСС приблизно вдвічі на 10 днів до і на 10 днів після включення опалення. Всього на 20 днів. Перш за все, за рахунок зварників. Їх можна брати на роботу тимчасово за договором. Або відрядити з інших підприємств. Але знову-таки - це чималі витрати.