Звернення депутатів Сєвєродонецької міської ради щодо притягнення до відповідальності осіб, винних в організації підкупу виборців під час позачергових виборів НДУ 21 липня 2019 року
4 грудня на засіданні 74 (чергової) сесії Сєвєродонецької міської ради депутати прийняли звернення до Генерального прокурора України, Ради національної безпеки і оборони України, голови Луганської обласної державної адміністрації, народних депутатів України Олексія Кузнєцова, Максима Ткаченка, Юлія Іоффе, Сергія Дунаєва, Вікторії Гриб щодо притягнення до відповідальності осіб, винних в організації підкупу виборців під час позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Звернення до Генерального прокурора України, Ради національноїбезпеки і оборони України, голови Луганської обласної державної адміністрації, народних депутатів України О.О.Кузнєцова, М.М.Ткаченка, Ю.Я.Іоффе, С.В.Дунаєва, В.О.Гриб щодо притягнення до відповідальності осіб, винних в організації підкупу виборців:
Шановний Генеральний Прокурор України!
Шановний секретар Ради національної безпеки і оборони України!
Шановний голова Луганської обласної державної адміністрації!
Шановні народні депутати!
Сєвєродонецька міська рада, виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради, враховуючи обурення жителів міста Сєвєродонецьк фактами масового підкупу виборців Луганської області під час виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року, неодноразово зверталися до Президента України, Генерального прокурора, Міністра внутрішніх справ. Відповідне рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 30.09.2019 року №1038 додається.
Відповіді, які надходять на наші звернення з прокуратури Луганської області, з Головного управління національної поліції у Луганській області, жахають. Оскільки з їх змісту зрозуміло, що силові структури, які мають забезпечувати законність в регіоні, цілком терпимо відносяться до підкупу виборців, не вважають це злочином.
Так, Національна поліція (лист 5145/20/7/03-2019 від 23.10.2019) повідомила у відповідь на наше звернення, що під час виборів народних депутатів в Луганській області було зареєстровано 66 повідомлень про надання т.з. благодійної допомоги. Звичайно, що звернень було набагато більше, тут мова лише про випадки, коли поліція приїжджала на місця здійснення злочину, передбаченого ст. 160 ККУ, і складала процесуальні документи.
Не за всіма однаковими по суті фактами, які були зареєстровані, відкривалися кримінальні провадження, а лише у тих випадках, коли виборці, які скаржилися, були особливо наполегливими. Загалом до ЄРДР було внесено лише 9 з 66 повідомлень, на інші надані відписки без здійснення процесуальних дій. Щодо відкритих проваджень:
За інформацією, наданою прокуратурою Луганської області (лист 04/2/2-28-19 від 30.10.2019), 25.05.2019р. СВ Лисичанського ВП ГУНП було відкрите провадження за фактом роздачі цукру на користь кандидата у народні депутати Сергія Шахова.
17.07.2019р. СВ Лисичанського ВП ГУНП відкрито провадження за фактом роздачі грошей та цукру на підтримку кандидатів у народні депутати Сергія Шахова та Олександра Сухова.
17.07.2019р. СВ Попаснянського ВП ГУНП відкрито провадження за фактом підкупу виборців шляхом роздачі жителям Попасноїт.з. соціальних карток.
05.07.2019р. СВ Старобільського ВП ГУНП відкрито провадження за фактом роздачі продуктів харчування на користь кандидата у народні депутати Олександра Лукашева.
19.07.2019р. СВ Станично-Луганського ВП ГУНП відкрито провадження за фактом підкупу виборців шляхом роздачі цукру на користь кандидата в народні депутати Сергія Шахова.
24.05.2019р. СВ Сєвєродонецкого ВП ГУНП відкрито провадження за фактом підкупу виборців шляхом роздачі пакетів з цукром на користь кандидатів у народні депутати Сергія Шахова та Юрія Фурмана.
Усі перелічені провадження були зупиненні на підставі пункту другого частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України. Тобто, на думку слідчих та прокурорів, в діях людей, що скуповували голоси виборців Луганщини, не має складу кримінального злочину.
Виконком Сєвєродонецької міської ради, враховуючи думку жителів Сєвєродонецька, не може погодитись з такою «кваліфікацією». На наше переконання, роздача продуктів харчування, грошей, обіцянок матеріальної вигоди отримувачам т.з. «соціальних карток» - це є підкуп виборців, кримінальний злочин, передбачений статтею 160 КК України. Тим більше, коли такі дії проводяться масово, в межах усієї області. Та призводять до суттєвого викривлення результатів волевиявлення – за рахунок підкупу виборців 21 липня в Луганській області перемогли 4 з 5 кандидатів з т.з. «команди Шахова».
Ми вважаємо, що через таку дивну «правову позицію» правоохоронних органів Луганської області не лише попираються право та справедливість, але ставиться під загрозу національна безпека України. Бо ситуація, коли голоси виборців скуповуються без побоювання відповідальності, спотворює демократію – основу державного ладу України.
Оскільки правоохоронці Луганської області явно нездатні (чи не бажають) довести до суду навіть ті справи, які вони порушили, виконком Сєвєродонецької міської ради пропонує поновити усі закриті справи, які стосуються підкупу виборців під час виборів народних депутатів 21 липня 2019 року в Луганській області, та передати їх для завершення розслідування та подачі обвинувальних актів до суду в Головне слідче управління національної поліції України.
Вибори в Україні мають відбуватися за європейськими стандартами, а не за принципом, хто підкупить більше виборців. Про це в Сєвєродонецьку було заявлено послу Німеччини в України.
Особи, які винні в організації та здійсненні підкупу виборців, мають нести кримінальну відповідальність.
секретар Сєвєродонецької міської ради,
в.о. міського голови Сєвєродонецька Вячеслав ТКАЧУК