В Сєвєродонецьку чорнобильці вимагали дотримання своїх прав
30 червня представники громадських організацій ліквідаторів аварії на ЧАЕС з усієї Луганщини на площі біля Луганської обласної ВЦА провели мирний мітинг в підтримку всеукраїнської акції, яка проходила в цей день, за збереження пільг ветеранам Чорнобиля.
Приводом для цього заходу став зареєстрований в парламенті законопроект "Про внесення змін до Закону України «Про правонаступництво України» щодо скасування дії актів СРСР на території України», який, окрім іншого, ініціює припинення дії нормативно-правового акту, в якому передбачений статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Замість нього, за даними мітингувальників, депутати хочуть прийняти новий закон для ліквідаторів, однак в ньому, за їх словами, не передбачені ані пільги, ані, навіть, соціальні виплати для тих, хто тридцять років тому ризикував своїм життям в боротьбі проти радіаційного лиха. Також в цей день мітингувальники по всій Україні вимагали прийняття Проекту закону 4442 про внесення змін до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо пенсійного забезпечення, саме в якому, за їх даними, прописані усі необхідні для ветеранів Чорнобиля пільги.
Саме тому чорнобильці по всій Україні й вийшли до стін адміністративних будівель, щоб представники влади почули їх проблему та донесли її до центральних органів та народних депутатів.
В Сєвєродонецьку приймали участь безпосередні ліквідатори аварії на ЧАЕС з усієї Луганщини, керівництво органів місцевого самоврядування, громадські діячі та активісти, а також небайдужі громадяни, які співчувають та підтримують чорнобильців, - всього було близько ста п’ятдесяти осіб.
«Сьогодні в Сєвєродонецьку акція протесту, яка проходить по всій Україні, по всіх містах в підтримку акції, яка проводиться сьогодні в Києві, - каже один з ініціаторів заходу, керівник громадської організації «Ветерани Чорнобиля м. Сєвєродонецька» Алевтина Аркадіївна Фіалковська. - Наші вимоги: щоб закон, який скасовує усі закони, які були прийняті в СРСР, був відкликаний. Ми потрапляємо під цей закон, і якщо він буде скасований, то чорнобильці залишаться практично без пільг. Але буде прийнятий інший закон, в якому не передбачено цих пільг, за які ми зараз боремося, не передбачена пенсія. І ось сьогодні ми хочемо донести до керівництва нашої області, щоб вони звернули на це увагу, щоб вони нас підтримали».
Щоб підкреслити серйозність своїх намірів учасники акції тримали в руках плакати «Депутатам ВРУ – пільги та пенсії чорнобильців», «Влада! Зупини геноцид чорнобильців», «Чорнобильці вимагають справедливості» та інші. Захід проходив у вигляді вільного мікрофону. Кожен бажаючий мав можливість висказати свої думки з приводу «чорнобильської тематики» в країні.
Під час свого виступу голова Луганської обласної організації ліквідаторів аварії на ЧАЕС Олексій Малик розповів, що стосовно цього питання представники ліквідаторів чорнобильської аварії зустрічалися з високопосадовцями з Адміністрації Президента України, однак, за його даними, діло з мертвої точки не зрушилося. «Адміністрація Президента з нами мала зустріч 15 червня, коли ми були там на подібній акції, і нам пообіцяли плідно співпрацювати з нашими делегатами, але віз і нині там».
Завітав підтримати чорнобильців й секретар Сєвєродонецької міськради Григорій Валентинович Пригеба.
«Я усіх закликаю до таких мирних акцій, які заставлять як депутатів місцевих рад, так і Верховної ради звертати увагу на проблеми чорнобильців та негайно приймати заходи для якнайшвидшого їх вирішення, - звернувся до присутніх Григорій Валентинович. – Я разом з вами. Депутати в міськраді в своїй більшості підтримують вас. І я від їх імені кажу: в місті Сєвєродонецьку, який нині є обласним центром, ви знайдете, принаймні, пораду, консультацію юридичну, а чорнобильці ті, які в місті проживають безпосередньо, повинні стояти на особливому обліку якщо не перед державою, то перед органами місцевого самоврядування». В свою чергу мітингувальники дали секретарю свой лист, в якому просять прийняти на сесії міськради звернення до народних депутатів, в якому звернути їх увагу на цю проблему.
Акція проходила близько години, однак з будівлі Луганської обласної ВЦА до мітингувальників ніхто не вийшов, щоб вислухати їх вимоги: казали, губернатор Юрій Григорович Гарбуз у відрядженні, а деякі його заступники проводять нараду і не можуть вийти до громади. Тож учасникам акції довелося самими йти до адміністрації, щоб, принаймні, передати резолюцію до голови ВЦА, в якій викладені особливі вимоги мітингувальників: зробити все можливе, щоб зберегти пільги та соціальні виплати для чорнобильців. «Ми також маємо право на життя. Допоможіть заставити владу виконувати конституційний обов’язок щодо забезпечення прав чорнобильців. Ми доведені до останньої межі. Тому вимушені розпочати акцію протесту 30.06.2016 року», - написано в цьому зверненні до голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрія Гарбуза, за яке під час мітингу одноголосно проголосували усі його учасники.
До мітингувальників в холі вийшла заступник керівника області з соціальних питань Ольга Лішик. Вона забрала лист до губернатора, а також пообіцяла найближчим часом провести нараду з ініціативною групою учасників акції протесту задля вирішення нагальних проблем та питань чорнобильців.
Відділ внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю Сєвєродонецької міської ради