Старий Новий рік: традиції, обряди, прикмети і ворожіння
Походження свята
Старий Новий рік – це Новий рік, який святкували раніше за юліанським календарем (за старим стилем). Як і теперішній Новий рік, Старий Новий рік у ті часи святкували з 31 грудня на 1 січня, але після встановлення нового літочислення (в 1918 році) дата святкування зрушилася на північ з 13 січня по 14 січня (за новим стилем). Після переходу на «новий стиль», за традицією, Старий Новий рік продовжують святкувати і сьогодні.
Старий Новий рік в Україні
В Україні традиція відзначати Старий Новий рік, крім збереження традицій, пов’язана ще і з церковними святами. Так, 13 січня відзначається свято Маланки, а 14 січня – Василів день. Ще один момент: сучасний Новий рік випадає на різдвяний піст, а Старий Новий рік – вже ні.
Обряди і варіанти святкування Старого Нового року
Вечір напередодні Старого Нового року збігався з українським народним святом Маланки. Святкування його походить від давнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем – це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки). Меланка-Вода спадає на Щедрий вечір разом з Василем-Місяцем сповістити господарів про майбутні урочистості і погостювати. В народі так і називається – гостини Меланки.
За традицією, на Меланки (13 січня) готували ситну їжу до вечора, тому його ще називали Щедрим.
Обов’язковими частуваннями на столі в цей день були: пироги, вареники з сиром, страви зі свинини, млинці, різні ковбаси. На ранок наступного дня (14 січня) молодь проводила щедрування і посівання (що прийнято і в наш час), і просила у господарів будинку смачні дари.
До вечері в цей вечір сідала вся сім’я. Особлива увага приділялася одягу: він повинен бути охайним, випрасуваним і чистим.
Після трапези слід заглянути до сусідів і друзів, щоб попросити прощення за можливі образи і нерозуміння, щоб «Новий рік зустріти в світі і згодою».
Вечір на Меланку – це не тільки родинне свято в широкому розумінні цього слова. Він також надає шанс молодим людям створити власну сім’ю. Так, якщо молодий чоловік зазнав невдачі в сватанні, то на Щедрий вечір він може спробувати щастя знову, тобто вдруге заслати сватів з надією на згоду.
Що стосується дівчат, то в цей вечір вони зграйками збиралися і ходили щедрувати. За правилами, щедрування може проходити тільки під вікнами будинків ближче до кінця вечора (до півночі).
Зразки щедрівок на Старий Новий рік
Щедрівочка щедрувала,
З Новим роком вас вітала.
Щоб і свині в вас велися,
Щоб і кури в вас неслися,
Щоб і кіт у хаті нявкав,
І собака в дворі гавкав.
***
Щедрівонька щедрувала,
під віконце підбігала,
Що ти, тітко, напекла,
Винось нам до вікна.
Що ти, дядьку, нам напік,
Винось нам аж на тік.
Мати казала, щоб дали сала,
Батько сварився, щоб не барився.
***
Наша Меланка – господиня,
Як помастить, так помиє:
Стояли миски під лавою
Та й поросли муравою.
Стояли горшки під другою
Та й всі вкрили осугою.
***
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
– Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
***
Ой чи є, чи нема пан господар вдома,
Щедрий вечір, добрий вечір,
пан господар вдома?
Ой є він, є, сидить поконець стола,
Щедрий вечір, добрий вечір,
сидить поконець стола.
А на тім столику три келішки стоять,
Щедрий вечір, добрий вечір,
три келішки стоять.
З першого келиха п’є Пречиста Діва,
Щедрий вечір, добрий вечір,
п’є Пречиста Діва.
З другого келиха сам Господь ужива,
Щедрий вечір, добрий вечір,
сам Господь ужива.
З третього келиха
сам господар ужива,
Щедрий вечір, добрий вечір,
сам господар ужива.
Ранок на Василя. Що стосується обряду посівання, то в ньому беруть участь не тільки діти. А найбільш щедрими подарунками обдаровували тих, хто постукав у будинок з ранку самим першим. Дійство та співи під час посівання покликані привернути в будинок достаток і гарний урожай.
Найкращі посівалки
Сійся, родися
Сійся, родися, жито, пшениця,
Всяка пашниця:
Зісподу корениста, зверху колосиста.
Будьте зі святом здорові,
З Новим роком та Різдвом Христовим!
Сію, сію, засіваю
Сію, сію, засіваю,
З Новим роком вас вітаю!
На той новий рік,
Щоб ліпше вродило,
Ніж торік!
Сію, сію, засіваю
Сію, сію, засіваю,
Вашу хату не минаю,
З Новим роком йду до хати,
Щось вам маю віншувати:
Щоби діти всі здорові,
Їсти кашу всі готові,
Щоб вам була з них потіха,
А нам грошей хоч півміха!
З Василем вітаєм!
Ми прийшли вас посівати,
Щоб усіх пошанувати.
Сієм, сіємо зерном,
Новий рік щоб був з вином.
Від їди щоб стіл ломився,
Щоб і хліб не перевівся.
Сієм, сієм, посіваєм,
Щастя й радості бажаєм.
Щоб і дома, і на полі
Вам всього було доволі.
Сієм, сієм, посіваєм,
З Новим роком Вас вітаєм!
5 магічних дій, щоб новий рік був багатим, щасливим і вдалим
1. Приготувати багату вечерю. На столі обов’язково має бути кутя, кілька м’ясних страв, пироги, вареники, млинці, узвар. Адже щедрий стіл в цю магічну ніч приверне в будинок щастя й добробут на наступний рік.
2. Коли прийдуть перші посівальники, потрібно посадити за стіл і чимось пригостити хоча б одного з них. Тоді щастя і багатство будуть в хаті, і, якщо в ній є незаміжні дівчата, вони обов’язково знайдуть собі пару в новому році.
3. Зерно після посівальників треба замести вранці на Старий Новий рік та винести до воріт або в двір. Розвести там багаття. Коли вогонь розгориться, через нього потрібно перестрибнути всім членам сім’ї, щоб різна нечисть на вогні залишилася, щоб у новий рік увійти чистим.
4. Тато з дітьми має пограти в хованки. А відбувається це так: мама ставить миску з пирогами на стіл, тато сідає і робить вигляд, що ховається за пироги. І діти питають: «Мама, а де це наш тато?» На що він відповідає: «А хіба ви мене не бачите? Дай Бог, щоб і в майбутньому році ви мене так не бачили». Тобто щоб у наступному році таке ж було багатство.
5. А мама повинна рівно опівночі піти та набрати води в річці, потім тричі занурити в неї хліб, примовляючи: «Не хліб це купається у воді, а я купаюся в здоров’ї і силі». Потім тихенько повернутися додому і торкнутися голів мокрим хлібом сплячих дітей, примовляючи: «Щоб були такі величні, як святий Василь величний». У набрану воду потрібно вкинути монету, а вранці всі члени сім’ї повинні вмитися цією водою. Це принесе щастя та гроші на цілий рік.
Святочні ворожіння на Старий Новий рік
Старий Новий рік відомий своїми святочними ворожіннями і містерією, пов’язаної з ними. Дівчата в цей день споконвіку ворожили, щоб дізнатися про своє майбутнє, побачити судженого. У наш час дівчата, як і раніше, також прагнуть якомога швидше дізнатися про своє майбутнє. Для тих, хто хоче долучитися до старого обряду – рецепти цікавих ворожінь.
Вареники з сюрпризами. Найпоширеніша традиція в Україні в ніч на Старий Новий рік ліпити і варити вареники, частина яких з сюрпризами. Якщо попадалося:
Борошно – до мук;
Квасоля – до дітей;
Гудзик – до обнови;
Цукор – життя в майбутньому році солодке;
Сіль – не дуже солодке;
Перець – життя з перчиком;
Нитка – до дороги.
У кожній місцевості (навіть у кожній родині) значення сюрпризів можуть відрізнятися, але сама традиція дуже тепла і дружня – дозволяє зібратися і поспілкуватися всій родині.
Воскові фігури. За допомогою ножа знімали зі свічки трохи воску, розігрівали в ложці над свічкою (до рідкого стану). Під час нагрівання – загадували бажання. Виливали віск у тарілочку з холодною водою і дивилися на символи, які вийшли з воску. Кожна дівчина тлумачила ці символи по-своєму. Комусь траплялися навіть особи суджених.
Паперові вісники. На невеликих паперових смужках писали значущі для себе події, наприклад: весілля, народження дитини, гроші, знайомство, переїзд, зміна роботи і т.п. Ці смужки клали на борт ємності, в якій була вода. Далі в половинку шкаралупи волоського горіха ставили маленьку свічку і спускали на воду. Не направляючи свічку, чекали, поки вона сама підпливе до папірця. Подія, написана на записці, повинна була відбутися в майбутньому році.
Ворожіння в склянці. Для цього гадання брали 4 склянки, які до половини заповнювали водою. В одну клали сіль, в іншу – цукор, у третю – кільце, а в четверту – нічого. Одна дівчина ставала за спиною тієї, яка ворожила. У руках на підносі вона тримала склянки, переміщала їх так, щоб гадаюча не знала, де яка. Далі дівчина, яка стояла за спиною, водила пальцем уздовж склянок і питала, яку та обирає. І так, доки гадаюча не зупиняла її. Воду з обраної склянки потрібно було спробувати. Вона вказувала на події в майбутньому році:
солона – смуток,
солодка – успіх, щастя,
прісна – звичайний рік,
кільце – весілля або зустріч із судженим.
На майбутнього чоловіка. Перед сном потрібно покласти під подушку чотирьох королів: «Суджений-ряджений, приходь до мене на все». Якщо приснився піковий король – чоловік буде набагато старше і ревнивець, хрестовий – буде військовим або підприємцем, бубновий – бажаний, бо вийдеш заміж по великій любові, червовий король – красивий і багатий.
На виконання бажання. Потрібно взяти однакові листочки і написати на них кілька бажань, здійснення яких ти хочеш в новому році. Склади листочки в кілька разів і поклади під подушку. Вранці відразу після пробудження дістань навмання один папірець. Цій мрії судилося збутися в новому році.
Ворожіння на питання. Потрібно задумати питання, на яке можна відповісти тільки Так чи Ні, а потім виглянути у вікно і порахувати кількість вікон, що світяться у будинку навпроти. Якщо їх кількість парна – значить відповідь Так, а якщо непарна – Ні.
Яким буде чоловік. Беруть хліб, кільце, тютюн і щітку і ховають під глибокі тарілки. Незаміжня дівчина вибирає навмання одну з тарілок і дивиться, що під нею ховається. Якщо хліб – наречений буде багатим, кільце – чепуруном, щітка – людина простої професії, а тютюн – майбутній чоловік буде з неблагополучної сім’ї.
На закоханого в тебе. Потрібно взяти три лаврових листа і з такими словами покласти під подушку перед сном: «З понеділка на вівторок дивлюся на підвіконня, хто мріє про мене, нехай присниться мені уві сні».
На зернах. У банку насипається будь-яка крупа, ставиться запитання, після чого лівою рукою дістають жменю крупи і зерна перераховують. Парна кількість означає позитивну відповідь на поставлене запитання, непарне, відповідно, негативну.
Народні прикмети на Старий Новий рік
- Якщо ніч на Старий Новий рік тиха і ясна, рік буде щасливий і вдалий.
- Якщо 14 січня зійде ясне сонце, рік буде багатим і врожайним.
- Якщо іній вкриє всі дерева, буде хороший урожай зернових.
- З якого боку на Старий Новий рік небо вкрите хмарами, звідти і щастя буде.
- Якщо випаде сніг на Старий Новий рік, отже, наступний рік буде щасливим.
Гадайте, щедруйте, святкуйте і не забувайте привітати своїх друзів і близьких. Нехай здійсняться всі ваші мрії та сподівання в новому році!
За матеріалами газети "Сєвєродонецькі вісті"