"Спільнота Відновлення": як підприємиця з Луганщини відновила швейне виробництво у Львові
Ольга Широкова двічі переселенка. У 2014 році вона разом з дітьми виїхала з окупованого Луганська, залишивши там успішний туристичний бізнес. Перебравшись до Сєвєродонецька, жінка відновила розвиток туризму, а також відкрила власну майстерню ательє. Але через вісім років довелось залишити рідний дім вдруге — через кроваву та руйнівну повномасштабну війну, розв’язану рф.
Підприємець — це не просто вид діяльності, це стиль життя. Вміння знову і знову щось будувати замість втраченого та бажання постійно вдосконалюватись, підкорюючи нові вершини. Знаходити рішення там, де їх не може бути, та бачити перспективи тоді, коли все падає з рук. Так відбувається й у луганчанки Ольги Широкової. Все життя жінка йде до вершини, та через воєнні обставини опиняється на декілька сходинок нижче. Що ж вона робить кожен раз, коли це відбувається?
“Все, що в мене було, залишилось у Луганську”
Ольга народилась та виросла у Луганську. Здобула освіту інженерки-механікині, але кортіло займатися чимось іншим. Вивчившись додатково на бухгалтерку, Ольга стала пробувати себе у цьому. І саме це допомогло їй знайти дійсно цікаву та перспективну сферу діяльності — туризм.
Попрацювавши деякий час бухгалтеркою у туристичній агенції, Ольга зрозуміла, що їй подобається ця галузь. Це надихнуло спробувати себе менеджеркою та розвивати дитячий туризм у Луганську.
Поступовий, але впевнений розвиток приносив свої результати. На початок 2014 року Ольга була однією з найвідоміших та найуспішніших туристичних агенток у місті, складала великі контракти на відпочинок у Криму та за кордоном. Приблизно у цей час Ольга почала співпрацювати зі Східноукраїнським національним університетом ім. Даля, допомагаючи студентам та студенткам вивчати основи туризму.
“Це така собі соціальна відповідальність — щось дати молоді, щоб вона розвивалась у цьому напрямку. Діти навчаються, щось роблять, але я завжди хотіла, щоб вони досягнули чогось. Найкращий варіант — самих себе”, — каже Ольга.
Фото: “Майстер ШОВ” у Facebok
Та стався 2014 рік. Терористи з російською підтримкою почали захоплювати адміністративні будівлі Луганська, а разом з ними – і приміщення, де працювала Ольга. Ці обставини змусили жінку покинути рідне місто разом з дітьми. Вона каже, що все, що в неї було, довелось залишити у Луганську.
Перший час після виїзду був тяжким для родини. Був момент, коли Ользі разом з дітьми довелось ночувати на стадіоні під голим небом.
Понад 20 років туристичного досвіду не завадили стати профі у швейній справі
У 2015 році Ольга разом з дітьми переїхала до Сєвєродонецька. Хотіла відновити туристичну діяльність, але стикнулася з проблемою — ніхто не хотів брати її на роботу.
“Хвилювалися (роботодавці — ред.) взяти до себе таку досвідчену. У мене дійсно був високий рівень, і ви ж знаєте, як люди це сприймають”, — пригадує Ольга Широкова.
Тоді вдалось почати співпрацю з кафедрою туризму Східноукраїнського університету, а пізніше заснувати власне турагентство “Турпростір”. Та навіть цього було недостатньо для підприємиці. Назовні виривалось ще одне бажання — перетворити власне хобі на прибуткову діяльність.
Ольга згадує, як у дитинстві її бабуся займалася шиттям, а тітка — в’язанням. Родинні вміння Ольга перейняла й собі. Спочатку шила для себе та знайомих, а потім зрозуміла, що на це є попит.
“Потім я привезла машинку, і воно якось пішло, пішло, пішло. Я бачу, що є інтерес, в мене виходить, запитів багато. Я подалась на проєкт, виграла грант, на який закупила техніку. І відкрила окремо від турагенції ще й майстерню ательє. Спочатку був як ремонт одягу. Я взяла напрямок більш вартісного ремонту речей, але і якіснішого, ніж був в інших майстринь. Потім пішло вже шиття. Я отримала ще один грант і закупила на нього вже професійну техніку. Я взагалі люблю техніку та гарні інструменти. Мені подобається щось, що економить час та робить більш якісно”, — розповідає Ольга.
Ольга Широкова. Фото: Східний Варіант
Ольга вважає, що потрібно мати дві професії. Одна — щоб заробляти руками, а інша — щоб заробляти розумом. Так сталося і тут. У туристичній діяльності жінка постійно продумувала нові стратегії та пропозиції для клієнтів, а в ательє працювала руками та шила власні вироби.
Ательє Ольга назвала “Майстер ШОВ”. Вона пояснює: “Майстер, тому, що я вмію щось робити, а “ШОВ”, тому що Широкова Ольга Віталіївна”.
У “Майстер ШОВ” на замовлення виготовляли вишивку логотипів, написів, малюнків. Ольга займалась індивідуальним пошиттям та ремонтом одягу, створювала блузки, сорочки та сукні з українською вишивкою.
Вироби “Майстер ШОВ”. Фото: “Майстер ШОВ” у Facebok
У березні 2022 року ательє очікувало чергове розширення — власниця планувала закупити ще 10 швейних машинок та одну професійну вишивальну. Була закуплена дороговартісна тканина, підприємство хотіло виходити на новий рівень. Але цього так і не сталося.
Релокували обладнання під обстрілами
Після початку повномасштабного вторгнення Ольга думала, що її офіс у центрі Сєвєродонецька точно не вціліє, адже будівля знаходилась поруч зі стратегічно важливими обʼєктами. Тому власниця разом з працівниками забрали до своїх домівок частину обладнання та тканин. Але сталося так, що саме квартири та домівки були зруйновані та розграбовані, а офіс вцілів.
“Ніколи не вгадаєш, як воно станеться. У мене була евакуація, я виїхала раніше до західних областей. А потім мені зателефонували й сказали, що офіс все ще цілий, хоча бої продовжувались вже біля міста. Все довкола розбите, а офіс цілий. І я вирішила, що це доля”, — розповідає підприємиця.
Фото: Східний Варіант
Ольга твердо вирішила вивезти своє обладнання. Самостійно знайшла водіїв та відправилась у дорогу. Їхала через Дніпро та Бахмут до Сєвєродонецька. Російська армія тоді вже була на околицях міста. Під страшенними обстрілами та з загрозою для життя, але Ольга встигла вивезти те, що залишилось в офісі.
“Допомагали військові, Червоний Хрест допомагав. Вивезла усе до Дніпра, а звідти до Львова вже за допомогою програми релокації від держави. Звичайно, програма не покриває усіх витрат, але це дуже потужна допомога. Я тільки потім зрозуміла, куди я їхала і в яких обставинах була. Було дуже проблемно, але якось нам пощастило. Я нікому не казала, що я туди їду. Сказала вже після того, як приїхала”, — зізнається Ольга.
У Львові Ольга познайомилась з Ларисою Поліщук, яка також була переселенкою з Донеччини, де тримала швейне виробництво. Жінки вирішили обʼєднати свої зусилля та створити новий проєкт. Так виник “Схід Текс”.
“Ми обʼєднались, щоб бути більш потужними, не просто, як майстрині, а й щоб було професійне обладнання, щоб можна було шити на потік. Є можливість брати людей на навчання. Паралельно кожен з нас відновлює свою діяльність. Зараз наш спільний проєкт з Ларисою – це костюми з вишивкою”, — розповідає Ольга.
Фото: Східний Варіант
Нещодавно Ольга та Лариса представили свої наробітки на виставці “Схід-Експо”. Ольга каже, що цей захід був для них дуже корисним, адже вони презентували себе, свої костюми та отримали декілька попередніх замовлень.
Фото: Східний Варіант
Переважно “Схід Текст” шиє на замовлення, але костюми з вишивкою власного виробництва проходять допрацювання та найближчим часом будуть представлені для продажу. Ольга каже: “Думаю, що вже на осінь у нас буде якась лінійка”.
Фото: Східний Варіант
У найближчих планах Ольги знайти менторську програму підтримки від людей, які вже мають досвід професійного швейного виробництва, адже цих знань жінці зараз бракує. Отримавши розуміння, як усе працює, вона зможе готувати більше замовлень та запустити безперебійний ланцюжок виробництва.
“Вірю в те, що ми будемо усе відновлювати”
Попри запуск швейного виробництва, Ольга планує відновити й туристичну діяльність. Підприємиця і зараз цим займається, але це разові замовлення друзів чи знайомих. Вона каже: “Туризм є, але не в тому обсязі, який може забезпечити мене ресурсами для виживання”.
Паралельно продовжує співпрацювати з університетом, залишається головою екзаменаційної комісії з туризму. Ольга зізнається, що зараз, безумовно, важко. Але покласти руки та не працювати не може.
Фото: Східний Варіант
На питання: “Чи хотіли б ви після перемоги повернутися до Луганської області?” Ольга відповідає: “Мій проєкт повинен був початися на Луганщині у 2022 році, але цього не сталося. Тому рано чи пізно він обовʼязково повинен там запрацювати”.
Звичайно, для цього потрібен час. Ольга каже, що поки що накопичує знання та різні ресурси, щоб потім мати змогу запустити мережу ательє у рідному регіоні:
“Виробництво там точно буде. І буде мережа ательє. Через військові дії у мене стало дуже багато друзів та знайомих, з якими я можу співпрацювати у різних напрямках. Вони також навчаються або роблять щось для нас. Щоб наша ідея була не тільки ідеєю. І коли будуть більш сприятливі умови, ми все одно це зробимо. Я точно побуваю у Луганську, але коли буде контроль України. Я буду у Луганську, але я не думаю, що я тут все залишу. Твоя справа – це як твоє дитя. Його не можна просто так покинути”.
Зараз Ольга та Лариса працюють для “Схід Текс” не покладаючи рук. Найближчим часом вони представляють свою колекцію костюмів з вишивкою. А далі планують продовжувати навчатися, удосконалювати та створювати своє. Адже тільки так зможуть знову стати на декілька сходинок вище.
Як звʼязатися?
У разі потреби звʼязатися з представниками “Схід Текс” можна за наступними контактами:
Номери телефонів: 0955471911 та 0676437601.
Адреса: м. Львів, вул. Зелена 131.
Джерело: Східний Варіант - https://v-variant.com.ua/article/shveyne-vyrobnytstvo-z-luhanshchyny/