Переміщені вдруге: як працює евакуйований Далівський університет з Луганщини
З 2014-року російська навала нищить мирне життя на Сході України. З викликами війни доводиться знову і знову. Та ніколи не знаєш, коли на тебе чекає наступний. Доля бути вдруге переміщеним спіткала Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля. У 2014 року через війну на сході та пряме вторгнення російських військових, університет перенесли до Сєвєродонецька. У 2022 історія повторилась. Ректорка, докторка технічних наук і професорка Ольга Поркуян розповіла, як ВИШ з Луганщини продовжує свою боротьбу на інтелектуальному фронті, - Сватове.City .
"Нам довелось переміщуватись двічі"
Після 2014-го року Сєвєродонецьк став новим прихистком для Далівського університету зі сторічною історією. ВИШ розмістився на базі свого відокремленого структурного підрозділу - Сєвєродонецького технологічного інституту. Там він існував до початку повномасштабного вторгнення, допоки не розпочались обстріли. Як розповіла ректорка ВИШУ Ольга Поркуян, росіяни почали гатити по місту з першого ж дня.
"Попри досвід 14-го року, до другого переміщення ми не були готові. Ми були впевнені, що ворог не зможе дійти до нас. Та сталось інакше. Обстріли посилювалися, навіть на вулицю було важко вийти, організувати гуманітарні коридори ніхто не міг. Та завдяки волонтерам ми змогли вивезти наших студентів та співробітників".
Ольга Поркуян, ректорка Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля
Тоді гуртожитках університету знаходилось небагато студентів, більшість з них перебувала вдома через пандемію ковіду та дистанційне навчання. В березні виїхали практично всі.
"Після того, як ми знайшли ті шляхи, як можна виїхати, ми ще вивозили інших мешканців, допомагали всім, кому могли. Я дуже вдячна своїм колегам, які організовували координацію. Це було найважчим завданням, адже зв'язку в місті практично не було, і дізнатись, куди йти, де будуть ті автобуси, які зможуть вивезти - то було дуже складно".
Спочатку ВИШ наново відкрили у Кам'янець-подільську, згодом - в Києві, на базі Коледжу електронних апаратів. Також вирішується питання щодо оформлення додаткових корпусів ще у двох районах міста. Новий навчальний рік, зазначає Ольга Поркуян, вони змушені розпочати у столиці.
“Навіть якщо наступ, який ми дуже чекаємо, буде швидкий, потужний, успішний, і звільнять нашу Луганщину, на що ми всі дуже сподіваємось - у Сєвєродонецьку наші будівлі зруйновані. У навчальний корпус, де була більшість аудиторії, комп'ютерні класи, запустили авіабомбу чи якийсь інший снаряд. Його зруйновано з даху до першого поверху. В інший, лабораторний корпус теж було декілька попадань, сталася пожежа, і більша частина вигоріла. Тож ми розуміємо, що потрібен час для відновлення цих будівель, і будемо починати навчальний рік у Києві”.
Зруйнований корпус Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля у Сєвєродонецьку
Офлайн формат навчання повернеться
Після приєднання до ще одного вишу - Луганського національного аграрного університету, СНУ нараховує 8 факультетів. За всіма спеціальностями відбувалось онлайн-навчання, яке Далівський університет був змушений впровадити ще з 14-го року. Одним з напрямків університету, розповідає ректорка, є саме цифровізація, диджиталізація, проте хоч наразі існують потужні технології, дистанційне навчання не може повністю замінити "живе", аудиторне.
"Є програми, які дозволяють навіть експерименти, які ми проводили в лабораторії, провести онлайн. Але я, не тільки як ректор, але і як викладач, відчуваю, що коли в мене за екраном 40 студентів - контакт з ними зовсім інший. Аудиторне навчання дуже важливе та необхідне, воно додає живого контакту, зворотний зв'язок і має покращити якість навчального процесу".
З вересня ВИШ планує вийти на змішану форму навчання. Для цього вже підготовлені комп'ютерні класи та дві лабораторії. Наразі ВИШ домовляється зі своїми партнерами, аби лабораторні роботи можна було провести на їхніх базах.
"Ми готуємось, і ми будемо готові до цього. Звісно, ми будемо враховувати безпекову ситуацію. І навіть якщо це буде не повна аудиторна форма - це вже початок. В нас є гуртожитки в Києві, ми можемо забезпечити житлом. Тож сподіваюсь, ми вийдемо, таке навчання".
90% викладачів Далівського університету знаходяться в України, третина з них - у Києві, тож проблема кадрової нестачі фактично відсутня, впевнена Ольга Поркуян
"В нас за кордоном знаходиться близько 10% викладачів. Ми розуміємо, що повернутися зможуть не всі - багато хто виїхав з маленькими дітьми. Але це не стане нам на заваді".
Студенти Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля / Фото: Facebook
Дуальна освіта
Попри важкі часи, кілька років тому СНУ впровадив так звану дуальну освіту. Це тип навчання, коли студент одночасно і навчається, і працює. Між підприємством, вишем та студентом складається тристоронній договір. Отримуючи трудовий досвід, студент здобуває освіту. А освіта буде підкріплятись потужною практичною складовою.
"Таким чином студент розуміє, що відбувається на ринку праці, які потреби та вимоги в роботодавців, наприклад, до інженерів. У нас були дуже потужні партнери-підприємства у Сєвєродонецьку. Деякі з них змогли вивезти свої цехи, і ми знову, на новій локації, поновлюємо співпрацю. Більш того, ми змогли знайти нових партнерів і в Києві, і в Вінниці, у різних регіонах України. Думаю, це дуже актуально для відновлення країни, адже з вишів виходитимуть вже "готові" спеціалісти і з освітою, і з досвідом".
“Наша місія - боротьба на інтелектуальному фронті”
Університет потужно співпрацює з громадами Луганської та Донецької областей, з відділами освіти, школами. Попри переміщення, минулого року СНУ набрав ще більше студентів, ніж за попередній. Серед низ - велика кількість ВПО.
"Адже ми хочемо повернутися, ми хочемо відбудовувати Луганщину, і ми в першу чергу і орієнтуємось на мешканців нашого регіону. Зараз у Києві кілька сотень тисяч ВПО зі Сходу, і це наша цільова аудиторія".
Всі переміщенні університету бачать свою місію саме у відновленні тих міст, з яких виїхали ще у 2014 році, розповідає Ольга Поркуян і зізнається - на її думку, процес буде складним.
"Не всі повернуться до цих територій, до Луганська. Звісно, є такий основний склад, який буде тримати освіту Луганщини та відроджувати державу. Але ми маємо бути готові до того спротиву, який там буде. Зараз важливо зберегти університети та повернути на рідні землі. І я вірю, що ми вистоїмо. Тримаємо освітній фронт і віримо в перемогу".
Джерело: Сватове.City - https://svatove.city/articles/292097/peremischeni-vdruge-yak-pracyuye-ev...