Норвезька рада у справах біженців (NRC): допомога переселенцям
Норвезька рада у справах біженців (NRC) розпочала свою гуманітарну діяльність в Україні восени 2014 року з відкриття польового офісу в Сєвєродонецьку. Організація надавала допомогу переселенцям та постраждалим від війни людям вздовж лінії розмежування в Луганській області.
У лютому 2022 року неурядова організація розширила свої програми по всій території України. Координаторка NRС пані Марія розповіла Трибуну, хто з українців та яку допомогу може отримати.
З лютого 2022 року ми надали допомогу для понад 400 000 людей, які постраждали внаслідок війни в Україні. Ми першочергово надаємо допомогу за наступними напрямами: правова допомога, продовольча безпека та життєзабезпечення, грошова допомога, житло, вода, санітарія та гігієна, а також підтримка прихистків, відбудова житла, підтримка бізнесу тощо.
Допомога надається найбільш вразливим категоріям осіб, які є ВПО, або які постраждали від війни. Кожен вид допомоги має свої критерії вразливості та впроваджується в тих областях України, які найбільше цього потребують.
Дистрибуція води в місті Снигурівка (Миколаївська область), червень 2023 року. Дарія Коршунова/NRC
Грошова допомога
Норвезька рада у справах біженців впроваджує програму фінансової допомоги для тих, хто потребує екстреної підтримки для задоволення своїх основних потреб.
Ми розуміємо, що потреби кожної сім’ї різні, і грошова допомога забезпечує гнучкість і вибір для одержувачів, які можуть визначити пріоритетність витрат на свої найнагальніші потреби.
На допомогу мають право переселенці та ті, хто проживає на територіях, де протягом останніх чотирьох місяців ведуться активні бойові дії. Однак серед заявників будуть відібрані ті, хто є найбільш незахищеним. Допомогу можна отримати на всій території України.
Наразі реєстрацію на отримання грошової допомоги від NRC завершено. Зараз опрацьовуються заявки, які були отримані протягом попереднього етапу реєстрації.
Через велику кількість заявок це відбувається поступово. Кожен, хто заповнював заявку, отримає відповідь. Оцінка заявок здійснюється відповідно до соціально-економічних критеріїв і критеріїв уразливості, які базуються на загальних гуманітарних стандартах.
На жаль, враховуючи обмежені ресурси, NRC не може допомогти всім, хто цього потребує.
Слідкуйте за публікаціями на офіційній сторінці Facebook для отримання інформації про грошову допомогу, зокрема про початок нового етапу реєстрації.
Екстрена допомога
Норвезька рада у справах біженців надає набори, які містять предмети, орієнтовані на екстрену допомогу, зокрема набори для термінового ремонту, гігієнічні та продуктові набори, а також набори для колективних центрів, де живуть переселенці.
Дистрибуція наборів відбувається у співпраці з партнерами та місцевою владою.
Якщо людям потрібна допомога з відповідними наборами, найкраще звернутися до місцевих органів влади або гуманітарних координаційних центрів у регіоні.
Допомога з житлом
Команда Норвезької ради у справах біженців підтримує колективні центри, покращуючи умови проживання переміщених осіб, включаючи забезпечення найнеобхіднішим для повсякденного життя: приготування їжі, прибирання та гігієни, особливих потреб мешканців прихистків тощо.
У Дніпропетровській та Харківській областях NRC підтримує 6 центрів колективного проживання для переселенців, покриваючи витрати на комунальні послуги та дрібний ремонт. Це дає можливість розміщення переміщених осіб у зимовий період, коли витрати на опалення високі, при цьому забезпечуючи переселенцям гідний рівень життя.
Дистрибуція в селі Базаліївка (Харківська область), травень 2023. Фото: NRC
У Львівській та Тернопільській областях NRC допомагає понад 20 центрам колективного проживання.
Ми індивідуально оцінюємо потреби кожного з прихистків для сприяння покращенню умов проживання людей.
В Одесі Норвезька рада у справах біженців надає тимчасове житло на термін до 5 днів людям, які не мають де зупинитися. Звернутися за підтримкою люди можуть у Координаційному центрі гуманітарної допомоги. Так, в рамках підтримки з житлом було прийнято 106 ВПО, щойно евакуйованих із затоплених районів Херсонщини, і наразі 90 залишаються в центрах.
Пілотна програма “Готівка на оренду” реалізується з метою стимулювання оренди власного житла шляхом компенсації орендної плати за 6 місяців. Програма є пілотною і впроваджується у декількох колективних центрах (прихистках) у Львівській та Тернопільській областях.
Ми шукаємо шляхи розширення програми, але, на жаль, наразі немає відкритої реєстрації для участі в ній.
У 2022 році Норвезька рада у справах біженців допомогла з малим та середнім ремонтом понад 950 будинків у Київській та Чернігівській областях.
У 2023 році ми продовжуємо роботу. Наразі ми здійснюємо попереднє оцінювання руйнувань та необхідної допомоги у відповідних регіонах. Сподіваємось на поширення програми на інші території України в залежності від подальшого фінансування.
Правова допомога
NRC безоплатно надає інформаційну та правову допомогу з питань реєстрації внутрішньо переміщених осіб та отримання довідки ВПО, а також з інших правових питань, зокрема:
- Компенсація за зруйноване та пошкоджене житло, субсидія та комунальні послуги, відновлення втрачених правовстановлюючих документів на нерухоме майно, компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО, питання спадкування.
- Встановлення фактів народження та смерті, отримання паспорта (вперше або заміна), відновлення втрачених та знищених документів.
- Отримання соціальних виплат від держави, оформлення пенсії.
- Підтвердження трудового стажу, питання, пов’язані з трудовими книжками.
- Звільнення та призупинення трудових відносин під час воєнного стану.
Представник команди правової допомоги на консультації в одному з прихистків, січень 2023. Фото: Інгрід Престетун/NRC
Підтримка релокованого бізнесу
Норвезька рада у справах біженців розпочала проєкт з підтримки релокованого бізнесу, що був переміщений з території ведення активних бойових дій до Львівської та Тернопільської областей. Протягом квітня 2023 року вимушені переселенці-власники мікро- та малого бізнесу, які проживають у Львівській та Тернопільській областях, мали змогу подати заявку на участь у проєкті. Наразі, здійснюється оцінка бізнес-планів. За результатами розгляду, власники бізнесу отримають грант на відновлення своєї справи.
Для оцінки можливості надання гранту враховуються такі фактори: наявність потенціалу для створення робочих місць, особливо серед ВПО, молоді, жінок та осіб з інвалідністю, конкурентоспроможність та потенційно позитивний вплив на розвиток громади тощо.
Тренінг для власників бізнесу, які пройшли перший етап відбору для отримання гранту на релокацію або відновлення бізнесу, травень 2023. Андрій Турієв/NRC
Щодо інформації про актуальні види допомоги від NRC або при виникненні запитань, звертайтеся на “гарячу” лінію NRC: 0 800 302 007 або на електронну пошту: ua.info@nrc.n.
За матеріалом: Трибун - https://tribun.com.ua/uk/102745-groshi-produkti-zhitlo-jak-otrimati-dopo...