Ви тут:

Небезпека відмороження: ознаки і перша допомога

14-12-2016
Категорія: 

Відмороження - це ушкодження, викликане місцевим переохолодженням тканин організму. Розвитку відмороження сприяє вологе повітря та вітер. Відмороження можуть мати місце не тільки взимку або при сильному морозі, але і при теплій зимовій погоді, навесні або восени, тобто при температурі вище нуля. Небезпека одержати відмороження залежить не тільки від шкідливого впливу низьких температур, але і від ряду умов, наприклад порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість). Навпаки, поліпшення кровообігу, перешкоджає відмороженню. Тому рух на холоді (ходьба, біг) посилює кровообіг, зігріває тіло, протидіє шкідливому впливу холоду. Небезпечний мороз для ослаблених, втомлених, голодних, хворих людей. Легко піддаються впливу холоду особи в стані алкогольного сп'яніння. Частіше піддаються впливу холоду периферичні частини тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вуха, щоки. Розрізняють 4 ступеня відмороження тканин:

  • I ступінь - почервоніння, набряк тканин;
  • II ступінь - утворення пухирів, заповнених каламутною рідиною;
  • III ступінь - омертвіння шкіри й утворення струпа;
  • IV ступінь - омертвіння частини тіла.

Постраждалого з будь-яким видом відмороження необхідно помістити в тепле приміщення. Потрібно дати гарячий чай, каву, вино.

Якщо побіліли щоки, ніс, вуха, достатньо розтерти їх чистою рукою до почервоніння і появи поколювання. Краще розтирати відморожену частину тіла спиртом, горілкою, одеколоном. Якщо їх немає, розтирати потрібно м'якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю. Не можна розтирати снігом, тому що сніг не зігріває, а прохолоджує відморожені ділянки та ушкоджує шкіру. Під час розтирання постраждалий повинен намагатися рухати ушкодженою кінцівкою. Якщо з'явилося напухання відмороженого місця або пухирі, то розтирання робити не можна. Потрібно покласти на відморожене місце пов'язку з товстим прошарком вати і доставити постраждалого до лікаря.

  • У профілактиці відморожень велику роль грає поступове загартовування організму і пристосування організму до холоду: ранкова фізична зарядка, повітряні ванни, заняття спортом.
  • Взуття повинне бути справним, сухим, не здавлювати ногу.
  • Одяг повинен бути щільним, легким, не стискати рухів.
  • У морозну, а особливо у вітряну погоду лице і руки варто змазати несолоним салом або риб'ячим жиром.
  • Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла.
  • У морозну погоду не можна торкатися оголеною шкірою до металевих предметів, тому що це може викликати швидке відмороження.

Відділ цивільного захисту, екологічної безпеки та охорони праці





Рейтинг: 
5
Средняя: 5 (1 оценка)