Нарада щодо налагодження механізму надання житлових субсидій у грошовій формі
У Сєвєродонецькій міській раді під головуванням в.о. міського голови Вячеслава Ткачука відбулась нарада за участі заступника міського голови Ірини Степаненко, начальника управління УП та СЗН Наталії Василенко, представників структурних підрозділів міської ради, представників АТ «Ощадбанк», які задіяні у процесах монетизації субсидій.
Згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який було прийнято Верховною Радою України в листопаді 2017 року, визначено, що пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг з 1 січня 2019 року виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Під час засідання було обговорено зміни та проблеми, які стосуються виплати житлових субсидій, нарахуванню та порядку практичної взаємодії установ і організацій щодо виплати субсидій населенню.
В.о. міського голови Вячеслав Ткачук звернувся до присутніх: «Останнім часом велика кількість сєвєродончан, особливо пенсіонерів звертається щодо складнощів з отриманням коштів субсидій через «Ощадбанк». Літні люди та інваліди, які пенсію отримують в «Укрпошті», а кошти за субсидії їм потрібно отримувати через «Ощадбанк». Це дуже незручно для цих категорій населення, особливо для тих, кому важко за станом здоров’я пересуватися. Чому вони стали заручниками ситуації і розмінною монетою? Я зібрав вас для того, щоб знайти вихід з цієї ситуації. Якщо люди до нас звертаються зі скаргами, ми повинні найти рішення на їх питання».
«Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 62 від 6 лютого в березні поточного року Урядом впроваджено монетизацію субсидій – «живі» гроші для розрахунків за комунальні послуги виплачуються безпосередньо одержувачам субсидії. Скористатися такою системою зможуть ті громадяни, яким призначено субсидію на поточний опалювальний період 2018-2019 років. Субсидіанти - пенсіонери зможуть отримати кошти нарахованих субсидій на рахунки в банках або через працівників АТ «Укрпошта», тобто у звичайному для них порядку отримання пенсій. Громадяни, що не є пенсіонерами, отримують кошти субсидій на персональні рахунки в АТ «Ощадбанк» в будь-якому відділення, як грошовий переказ або на поточні рахунки в даному банку, якщо вони відкриті. Для цього наразі налагоджується взаємодія усіх задіяних структур», - повідомила Наталія Василенко.
Таким чином громадяни мають самостійно контролювати своє споживання житлово-комунальних послуг і своєчасну сплату у повному обсязі підприємствам-надавачам послуг рахунків за них (а не розмір обов’язкового платежу, як було раніше).
«Ми переймаємося проблемами наших жителів, але звертаємо увагу, що субсидія є цільовою державною допомогою та має бути спрямована на сплату вартості житлово-комунальних послуг без допущення заборгованості. Адже тільки своєчасна сплата за отримані послуги може гарантувати безперебійне надання послуг тепло-, газо-, водо-, електропостачання не тільки для отримувачів субсидій, а й для всіх мешканців міста. У зв’язку з рішенням уряду щодо монетизації особи, котрим призначено субсидію з 2018 року, отримали або отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019 року. Аналогічно у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за квітень. Сума субсидії для оплати комунальних платіжок буде перерахована субсидіантам через АТ «Ощадбанк», а пенсіонерам кошти виплатить Пенсійний фонд України одночасно з пенсією. На жаль, на початковому етапі організації виплат субсидій у грошовій формі подекуди виникають нестикування, в результаті яких страждають наші мешканці. Наше завдання – ці перепони в отриманні коштів по субсидіях усунути», - зазначила заступник міського голови Ірина Степаненко.
Представник АТ «Ощадбанк» повідомила: «Ми завжди йдемо на зустріч нашим клієнтам. Для отримання грошового переказу (субсидії) необхідно звернутися до найближчого відділення Ощадбанку і надати паспорт та ідентифікаційний код. Одночасно з виплатою грошового переказу кожному одержувачу субсидії буде відкрито персональний банківський рахунок, на який перераховуватиметься сума субсидії у квітні та травні. З покроковою схемою перерахування субсидії для нових субсидіантів, яким призначено субсидію починаючи з 1 січня 2019 року можна ознайомитися на офіційному сайті АТ «Ощадбанк» у рубриці «Інші розділи» - «Монетизація субсидій» (посилання: https://www.oschadbank.ua/ua/sb ) або зателефонувати з будь-якого телефону в наш Контакт-центр за безкоштовним номером: 0 800 210 800 для отримання усіх необхідних роз’яснень, запису на прийом в любий зручний день і час».
Пенсіонери, які отримають пенсійні виплати через інші банки, відповідно зможуть зняти свою субсидію у банкоматі безпосередньо цього банку. Тим, у кого немає пенсійної картки, субсидію разом з пенсією доставить Укрпошта.
Кожному одержувачу субсидії, якому допомогу призначено з 2018 року, Укрпошта доставить повідомлення про те, скільки і яким чином надійде коштів субсидії для оплати комунальних платежів.
Таке поняття як обов’язковий платіж скасовується. Після отримання коштів громадяни зобов’язані самостійно сплатити вартість отриманих комунальних послуг. Зекономлені, завдяки ефективному використанню ресурсів, кошти залишаються у споживачів та використовуються на власні потреби.
Оплата комунальних платежів після 20 березня не впливатиме на субсидію наступного місяця. Однак, якщо станом на травень 2019 року, у домогосподарства буде прострочена понад місяць заборгованість за послуги понад 340 гривень, субсидія на новий період 2019-2020 роки не буде призначатись.
Таким чином, під час наради присутні обговорили координацію та узгодження дій в рамках виконання рішення Кабінету Міністрів України щодо монетизації субсидій.
За результатами наради в.о. міського голови Вячеслав Ткачук надав доручення начальнику управління УП та СЗН Наталії Василенко підготувати листа на Мінсоцполітики щодо вирішення на їхньому рівні проблемних питань, які виникають у зв’язку з монетизацією субсидій, особливо щодо питання довіреностей; провести роз’яснення серед населення щодо моделей виплат готівкових коштів за субсидії (інформацію розмістити на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради, дошках оголошень та в ЗМІ міста, провести роз’яснення на місцевому ТБ та радіо).