Ви тут:

Єленя Гура – місто, де зберігають краще та впроваджують передове

08-05-2018
Категорія: 

Нещодавно делегація Сєвєродонецька повернулася з робочої поїздки до польського міста-побратима Єленя Гура, де провела ряд зустрічей з метою обміну досвідом у сфері ефективного менеджменту, охорони здоров’я, розвитку наукових, студентських та культурних зв’язків.

Про результати цієї ознайомчої поїздки розповідає заступник міського голови Інна Валентинівна ФЕСЕНКО:

– Головним результатом нашої поїздки стало підписання двостороннього протоколу намірів щодо підготовки угоди про економічне і культурне співробітництво міст-побратимів Сєвєродонецька та Єленя Гура. Таким чином,ми підтвердили прагнення до зміцнення і розвитку взаємовигідних зв’язків між нашими містами. З польської сторони угоду підписав президент міста пан Марчін Завіла, від української – я і Вячеслав Ткачук, керівник делегації м. Сєвєродонецьк, голова постійної комісії з промисловості, транспорту та зв’язку, економічного розвитку, інвестицій, міжнародного співробітництва міськради

У складі делегації також були депутати Сєвєродонецької міської ради Володимир Шевченко і Лариса Летюча, бізнесмени та підприємці, яким цікаві результати реформ, що вже впроваджені в Польщі.

Яким було ваше перше враження від поїздки?

– Єленя Гура – наочний приклад позитивних змін в результаті реформування. Ми перебували у цьому місті протягом двох днів.Зустрілися з президентом міста Марчіном Завілою, який на посаді вже третю каденцію, поспілкувалися з профільними фахівцями та підприємцями, відвідали виставку енергоефективних методик, заходів та обладнання у м. Познань.

Кількість населення Єленя Гура практично дорівнює кількості населення у Сєвєродонецьку – 91 тисяча мешканців. Розташоване воно у горах і має термальні джерела. Від цього фактично залежить структура міста, адже найбільша стаття доходів бюджету – туризм і реабілітація, пов’язана з використанням термальних джерел.

Перша зустріч відбулася в Ратуші (мерії). Це будівля XVI сторіччя. На вході в неїстоїть величезний олень – символ міста. Все дуже вишукане і гарне.

– Чи відвідували ви підприємства, соціальні установи?

– Як заступник міського голови, який опікується соціально-гуманітарною сферою, я відвідала дошкільні навчальні заклади та міську лікарню. Частина делегації, зацікавлена у технічному боці управління міста, побувала на транспортному підприємстві.

Польща почала реформуватися раніше, ніж Україна. На сьогодні поляки вже бачать позитивні результати реформ, хоча цей процес відбувався досить болісно для країни.

– Що цікавого Ви побачили підчас візиту до міської лікарні?

– В Єленя Гура одна комплексна лікарня з повним переліком стаціонарних відділень і профілів, все, що тільки можливо, починаючи від невідкладної допомоги та приймального покою і завершуючи геріатричним відділенням, де проходять лікування люди похилого віку.

У лікарні є вертолітний майданчик для транспортування тяжких хворих або таких пацієнтів, доставка яких обмежена часом. За містом розташовані психіатрична допомога та туберкульозна лікарня.

Весь лікарняний комплекс знаходиться на балансі воєводства, тобто на обласному бюджеті, на бюджеті міста – сімейна медицина та швидка допомога.

У лікарні у цей час тривав ремонт. Цікаво, що він проводиться за кошти Європейського Союзу. Все утримання, заробітна плата медперсоналу, забезпечення медикаментами та харчуванням здійснюються за рахунок обласного бюджету. Забезпечення стовідсоткове. Усі медикаменти є в наявності. Усі пацієнти мають медичне страхування і декларації, підписані з сімейним лікарем. Тому під час медичного обстеження та лікування ніхто нічого не купує.

Медичне страхування у Польщі обов’язкове. Незважаючи на те, дитина це чи пенсіонер – усі сплачують страховий внесок. Тому там все безкоштовно у стаціонарних відділеннях.

Лікарня повністю забезпечена необхідним сучасним обладнанням, яке розташоване дуже продумано для зручності пацієнтів.

Там гемодіаліз, наприклад, проводять на першому поверсі. Досить цікава у них система водоочищення. Кількість апаратів на таке невелике місто – 30 одиниць. Тобто людина, що потребує гемодіаліз, не стоїть у черзі. У зручний для себе час проходить гемодіаліз та повертається додому або залишається у стаціонарному відділені (кому як прописано). Усі витратні матеріали забезпечуються за рахунок міського бюджету.

– Чи спілкувалися Ви з керівництвом лікарні?

– Так. Ми мали тривалу і цікаву бесіду з головним лікарем міської лікарні Єленя Гура, але дійшли висновку, що принцип роботи медичної сфери у Польщі такий же, як і в Україні. Категорія хворих така ж: травми, оперативне втручання, екстрені випадки, пологове відділення, поряд –гінекологія. В одному з приміщень лікарні знаходиться онкологічна допомога. Тобто усе в комплексі, усе в одному місці.

– Тобто структура управління охорони здоров’я у нас співпадають. Чи є якісь особливості?

–  У Польщі дуже цікава система вивозу сміття з лікарні. Ми знаємо, що лікарняне сміття техногенно небезпечне. До речі, правила сортування сміття в Польщі починають викладати ще у дитячих садочках, тому дитина уже в три роки знає, що несортоване сміття викидати у один контейнер неможна. В тому числі і лікарняне сміття. Його спочатку сортують, потім подають у підвальне приміщення, де є спеціальний підземний коридор з тунелем. По ньому сміття вивозиться одразу на сміттєпереробний завод. Таким чином воно не контактує з зовнішнім середовищем і є безпечним.

– Ви сказали, що під час поїздки відвідали освітні заклади. Що там побачили?

– У Єленя Гура 21 дитячий садок. Приблизно половина з них комунальні заклади, половина – приватні. Але так було не завжди. За словами пана Марчіна Завіли, тривалий час мешканці міста були противниками створення приватних дитячих садочків. Це питання викликало обурення. Але ситуація змінилася. Ті батьки, які можуть собі дозволити заплатити за відвідування дитиною дошкільного закладу, сплачують. Ці кошти йдуть на розвиток як приватних, так і бюджетних садочків. Зі свого боку, місто оплачує заробітну плату вихователям в приватних дошкільних навчальних закладах. Місту це вигідно. В інших питаннях, все так само, як і у нас. Садочки відвідують діти віком від 3 до 6 років. З ними проводять такі ж заняття, ігрові та навчальні заходи. Для дітей організовано триразове харчування, яке готується безпосередньо в дитячому садочку.

До речі, у Польщі немає певних вимог до розміру дитячого садочка. Головне, щоб дитина була у безпеці і щоб кожній вистачало місця. Тому у них використовується дуже багато пристосованих приміщень.

Усі дитячі садочки та школи переведені на вугільне опалення. Це пов’язано з високою ціною на газ і екологічними показниками. Крім того, Польща зацікавлена в розвитку власної вугільної промисловості.

Польські школи наразі зазнають реформування: вводиться обов’язкова 8-річна освіта. Потім будуть вищи ступені – ліцей, коледж. А далі, за бажанням, вища освіта. Тобто повертаються до того, що було раніше.

– Як щодо соціальної захищеності населення?

– Соціальна захищеність людей в Єленя Гура на високому рівні. Там дуже серйозно працюють патронатні служби. Загалом соціальна сфера: люди з інвалідністю, малозабезпечені, багатодітні тощо, підлягають захисту на рівні держави. Там це серйозно контролюється і перевіряється.

У завершенні хочу зазначити, що єленягурівці налаштовані позитивно, всі хочуть знайомитися, ділитися досвідом та співпрацювати. Вважаю, що цим візитом ми відновили дружні взаємозв’язки між містами-побратимами Сєвєродонецьк та Єленя Гура.

Олеся ПЕТРОВА





Рейтинг: 
Голосов пока нет