Ви тут:

Готуємо дитину до гідного життя

26-09-2016
Категорія: 

Незабаром буде завершено підсумковий етап відкритого конкурсу «Разом! Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин», організований Національною академією педагогічних наук України з метою об’єднання зусиль різних соціальних інституцій задля успішного вирішення актуальних проблем соціалізації дитини в сучасних умовах та презентації кращого досвіду регіону з питань партнерської взаємодії навчальних закладів з родинами, а також виявлення авторів нових підходів та успішних практик.
Серед учасників четверо представ­ників нашого міста.
Так, в номінації «Готуємо дитину до гідного самостійного життя» свій узагальнений десятирічний досвід соціального педагога презентувала вчитель історії та правознавства Сєвєродонецкої ССШ №17 Лідія Лисенко.
Її проект має назву «Формування соціальної компетентності учнів разом з батьками, громадськими установами та організаціями». Основна ідея – співпраця школи з батьківським загалом та громадськими організаціями у вихованні компетентної особистості.
Саме тому автор роботи у своїх матеріалах подає ілюстровані приклади та розробки інтерактивних уроків, позакласних заходів, конференцій, засідань «круглих столів», дискусій, зустрічей з вузькими спеціалістами, зборів та інших заходів з метою участі підлітків в обговоренні різних соціально важливих питань, надання їм можливості працювати в колективі, розширення знань, підвищення зацікавленості та рівня навчальної праці, розвитку комунікативних здібностей, навичок у спілкуванні, бачення свого особистого «я» у соціумі.
Досягти цієї мети, стверджує Лідія Григорівна, можна лише у співпраці батьків, школи та громади. Тому нерідко почесними гостями шкільних, позашкільних заходів та батьківських конференцій були: представники місь­кої ради, співробітники відділу ос­віти, управління праці та соціального захисту населення, центру зайнятості, закладів позашкільної освіти, відділів культури, молоді і спорту, спеціалісти з практичної психології і соціальної роботи Сєвєродонецького методичного центру та Центру соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді, інспектори у справах неповнолітніх, представники правоохоронних органів та громадських організацій, батьки, працівники бібліотек та Центру «Здоров’я» при міський поліклініці.
Про один з таких заходів ми вже розповідали на сторінках газети «Сєвєродонецькі вісті» у статті «У дітей теж є права та обов’язки».
Тематика заходів різноманітна. Наприклад, правова конференція «Дер­жавний захист дитинства та сім’ї», засідання «круглих столів» «Зберегти своє здоров’я – це наше право і обов’язок» та «Сім’я і діти в період конфлікту в суспільстві». Були організовані та проведені правові тижні: «Права дитини», «Знай права та виконуй обов’язки», «Ми різні – ми рівні», «Вчимося бути громадянами» й інші. Ця робота була спланована для різних вікових категорій школярів. Спочатку працювали зі старшокласниками, які збирали інформацію, опрацьовували її і готували для молодших пам’ятки, плакати та проводили пізнавальні інтерактивні ігри з учнями 1-4-х класів. Таким чином були охоплені увагою усі школярі навчального закладу. Причому ця робота проводилася безпосередньо у класах під час позашкільних заходів, у актовій залі за участю почесних гостей, масово, індивідуально та спеціально для батьків.
Саме цей педагогічний досвід і складає проект, поданий на конкурс. У ньому – методичні розробки, плани, конспекти уроків та виховних заходів. Окремою статтею подана інформація про засідання «круглого столу» «Співпраця навчально-виховних закладів міста з громадськими організаціями та установами з профілактики негативних явищ серед дітей та підлітків. Захист прав сім’ї та матеріальне забезпечення».
З метою запобігання правопорушень, проявів девіантної поведінки, пропаганди здорового способу життя, дотримання морально-етичних принципів у взаємовідносинах, попередження згубних звичок, небезпечних захворювань та ранніх статевих зв’язків у ССШ №17 із залученням волонтерів було проведено місячник «Станція призначення: Життя». В його ході відбулося понад 50 відеолекцій для учнів 5-11-х класів: «Про шкоду алкоголю та тютюнопаління», «Наркотикам – ні!», «Ненароджені хочуть жити», «ВІЛ – проблема в Україні та в регіоні», «Спробуй себе!» – про підвищення стимулу до навчання та досягнень у житті й багато інших. Для учнів 1-4-х класів проведено заняття про корисну і шкідливу їжу, питну воду та побудову добрих взаємовідносин у класному колективі, дружбу та товаришування. А для старшокласників організовано перегляд циклу фільмів про «Секрети сімейного щастя». Для вчителів, батьків та учнів 11 класу проведено захід «Виставка здоров’я». Його мета – практична допомога у підготовці дітей до самостійного дорослого життя, вибору професії та облаштування в новому оточенні.
До обговорення теми «Зберегти своє здоров’я, зберегти здоров’я нації – це наше право і обов’язок» були залучені лікарі – гінеколог, фтизіатр, інфекціоніст, венеролог, нарколог, психологи та соціологи шкіл міста, адміністрація школи. Це була одна з найбільших шкільних конференцій.
За словами Лідії Лисенко, учні брали в ній дуже активну участь, сміливо ставили хвилюючі запитання, отримували відповіді та поради, контактну і довідкову інформацію про наявність спеціалізованих служб, організацій тощо. За принципом: попереджений – значить, озброєний. Цей захід вкотре довів значимість та необхідність обговорення таких соціальних тем в широкому колі з залученням спеціалістів, представників державних органів, організацій та батьків. «Сформувати гідну особистість і громадянина можна лише у партнерстві та співпраці адміністрації школи, батьківської громадськості, культурно-освітніх за­кла­дів та соціальних служб, – говорить Лідія Григорівна. – Саме тому, я і вирішила взяти участь у цьому конкурсі. Прагну поділитися своїм досвідом, напрацьованими матеріалами та ідеями. Зі свого педагогічного досвіду роботи на посаді соціального педагога можу зазначити, що більш обізнані учні та батьки мають уявлення до кого можна звернутися в разі несправедливості, утисків чи жорстокого поводження в сім’ї, школі, соціумі, знають, як захистити свої права та інтереси, вести здоровий спосіб життя, дотримуватися морально-етичних норм, і користуються цим. А це і є наша головна мета».

Олеся ПЕТРОВА





Рейтинг: 
Голосов пока нет