Діти заслуговують на мир!

03-10-2016

29 вересня Представництво Дитячого Фонду ОНН (ЮНІСЕФ) в Україні разом з учнями Сєвєродонецької СЗШ №14 створили мурал (різновид монументального і декоративного малярства, виконаний безпосередньо на стіні) у рамках співпраці з Європейським Союзом за проектом «Діти миру».

Під час акції художник-мура­ліст Олександр Корбан разом із дітьми перетворив стіну три­поверхової будівлі початкової школи на арт-об’єкт. Протягом заходу діти отримали змогу відвідати мистецькі гуртки та майстер-класи, взяти участь у розважальній програмі, яку підготував друг навчального закладу СДЮК «Юність», переглянути мистецькі виставки, облаштовані у дворі школи, та погратися. Батьки, користуючись нагодою, спілкувалися з освітянами, керівництвом учбового закладу та шкільним психологом, які пройшли курси з навчання життєвим навичкам і наданню психосоціальної підтримки дітям та підліткам, що постраждали внаслідок конфлікту в Україні.

За словами представника дитячого фонду ООН в Україні, спеціаліста з питань освіти Фатіми Яндієвої, присутньої на заході, «Діти миру» – це міжнародний проект, який фінансується при підтримці Департаменту європейської комісії з гуманітарної допомоги та громадянського захисту. Його мета – сприяти розвитку у дітей та підлітків життєвих звичаїв, необхідних для мирного співжиття у нових громадах та після повернення додому на рівні школи та cпільнот. Проект впроваджується ЮНІСЕФ і формує у дітей такі навички, як спілкування та досягнення взаєморозуміння, емпатія, співпраця, розв’язання проблем, запобігання та вирішення конфліктів, переговори, медіація, примирення, повага до прав людини та ґендерна чутливість і надає їм психосоціальну підтримку.

Україна одна з перших країн, яка реалізує цей проект. Він був започаткований у 2012 році, коли Європейська комісія отримала Нобелівську премію за видатну роботу в області освіти. Ця нагорода спонукала департамент на створення зазначеного проекту. А Нобелівська премія була передана одній з країн в якості фінансової підтримки для початку його реалізації.

В Україні цей проект складається з двох компонентів. Це «Навчання життєвим навикам» під девізом «Навчаємося жити разом». Друга складова – це надання психосоціальної допомоги вчителям та шкільним психологам для роботи з дітьми, що постраждали в результаті озброєного конфлікту на сході України.

«Створення муралу приурочене до компоненту, який ми називаємо «Навчаємося жити разом», – пояснює Фатіма Яндієва. – Ідея його проведення складається у тому, щоб надати можливість дітям взяти участь в інтерактивному дійстві, заради отримання навичок самовираження, наприклад, через малюнок на стіні або асфальті. Щоб діти між собою поспілкувалися, здружилися, щоб вони зрозуміли, що повинні жити мирно, не дивлячись на існуючий конфлікт. Треба прагнути стабільності та згуртованості. Усі діти заслуговують на мир».

Пані Фатіма висловила також сподівання на те, що вчителі, які пройшли навчання (на Луганщині це 97 спеціалістів), нададуть значимості цій тематиці, працюватимуть з дітьми, реалізуються та самостійно проведуть тренінги. І що після завершення проекту, який триватиме до кінця листопада, вони зможуть активно себе проявити. І в перспективі даний проект буде продовжено навіть без підтримки ЮНІСЕФ. «В ідеалі, ми б хотіли, щоб діти, які переїхали з непідконтрольних територій, були разом з тими, які живуть на території України, – підкреслила представник дитячого фонду. – Щоб вони були єдиним цілим і знали, що живуть в Україні, а мир неминучий».

Олеся ПЕТРОВА