Ви тут:

БУДЬТЕ ПИЛЬНИМИ! ОТРУЄННЯ ЧАДНИМ ГАЗОМ!!!

08-07-2020
Категорія: 

Вперше чадний газ (оксид вуглецю (СО) – хімічна сполука вуглецю з киснем із групи оксидів – є природним газом) був виділений в лабораторних умовах французьким лікарем Жозефом де Лассоном в 1776 році при нагріванні деревного вугілля з оксидом цинку. Чадний газ отруйний, легший за повітря, безбарвний, позбавлений запаху і може вбити людину упродовж декількох хвилин. Він легко проходить через стіни та покриття (“фільтрований газ”). Напевно, немає іншої отрути, в результаті отруєння якою загинуло б більше людей… Чадний газ – абсолютний “чемпіон”.

Він є одним з найбільш токсичних компонентів продуктів горіння, який входить до складу диму, і виділяється при тлінні та горінні майже всіх горючих речовин і матеріалів. Крім того, він утворюється і тоді, коли двоокис вуглецю, продукт повного згорання палива, відновлюється розжареним вугіллям. У невеликих кількостях він, навіть, утворюється в організмі людини. Напевно тому, постраждалий, не маючи опору, коли оксид вуглецю вже у великих дозах попадає в організм через легені, ніби відкриває “обійми” назустріч йому. Це може статися в побуті, в котельних, газогенераторних, доменних, мартенівських і ливарних цехах, у вугільних шахтах, у транспортних засобах при включеному двигуні, кабінах літаків, гаражах, у хімічній промисловості під час синтезу деяких речовин, тощо.

Підступність чадного газу проявляється у тому, що він легко проходить через бар’єр легень, попадаючи в кров, знову ж таки, легко вступає в контакт з білком червонокрівців гемоглобіном. Феномен полягає в тому, що окис вуглецю в 300 разів швидше може зв’язуватися з гемоглобіном в порівнянні з киснем, витісняючи останній і утворюючи досить стійку сполуку – карбоксигемоглобін. Кров при цьому втрачає здатність переносити і правильно використовувати кисень, що пошкоджує мозок та інші органи. В результаті спричиняється кисневе голодування організму в цілому, що приводить до летального наслідку.

Ознаки отруєння.
Поява перших ознак та ступінь тяжкості отруєння оксидом вуглецю залежить від кількості газу в атмосфері, в якому знаходиться постраждалий. Крім того на це впливає час контакту з загазованою атмосферою, а також умови, при яких виникає отруєння. Невеликі його дози викликають запаморочення, головний біль (ніби “обруч” на голові), послаблення пам’яті, уваги, головокружіння, відчуття втоми і вповільнення реакції постраждалого. Крім того, виникає відчуття тяжкості та пульсація в голові; потемніння та мерехтіння “мушок” в очах, шум у вухах.
У подальшому виникає почервоніння обличчя, серцебиття, дрижання, слабкість, нудота і блювання.
При тяжких отруєннях приєднується м’язова слабість, дихання стає поверхневим, пульс стає частим, зіниці розширюються. Виникає сплутаність свідомості, наростаюча сонливість змінюється втратою свідомості. В умовах м’язового розслаблення виникає мимовільне випорожнення кишечнику і сечового міхура. Обличчя набуває блідо-синюшного забарвлення. При явищах пригнічення серцевої діяльності, дихання, виникнення судом може настати смерть.

Перша допомога при отруєнні.
Перша допомога при підозрі на отруєння чадним газом має надаватися якомога раніше: надягання фільтруючого протигаза з гопкалітовим патроном чи промислового фільтруючого протигаза з коробкою марки “СО” або “М” (в умовах виробництва); постраждалого необхідно негайно винести із загазованого приміщення на свіже повітря, або навпаки – із загазованого повітря в приміщення; розстебнути верхній одяг, комір сорочки, брюки, ремінь, у жінок – бюстгальтер. Завдання цих дій – ліквідувати перешкоди до вільного дихання.
Першу допомогу при отруєнні чадним газом потрібно надавати потерпілому негайно.
Декілька разів бризнути холодною водою на обличчя та грудну клітку. Дати до носу ватку з нашатирним спиртом з метою стимуляції дихальних рухів. При можливості дати подихати киснем. Гаряче пиття, зігрівання. Викликати швидку медичну допомогу. За відсутності дихання – розпочати штучне дихання «рот до роту». Сучасний рівень кваліфікованої медичної допомоги дає змогу вивести більшість постраждалих із стану отруєння.
Основний метод лікування отруєних чадним газом – гіпербарична оксигенація. При цій методиці в організм постраждалого подається кисень під тиском, що сприяє розриву СО з гемоглобіном. Тим самим відновлюються природні механізми транспортування кисню, ліквідовується кисневе голодування, зникають явища інтоксикації.

Основний метод лікування отруєних чадним газом – гіпербарична оксигенація (вид інтенсивної терапії, який заснований на лікувальних властивостях кисню під тиском вище атмосферного і дозволяє різко збільшити його доставку до тканин за рахунок додаткового розчинення в плазмі крові та інших рідких середовищах організму).

Наразі в нашому місті і в селах нашої області ми відчуваємо запах чадного газу, який утворився від лісової пожежі, тому звертаємо увагу на більш ретельний догляд за своїм здоров'ям, особливо літнім людям, дітям і людям з бронхіальною астмою та іншими захворюваннями легеневої системи і серцево-судинної системи.

Заходи безпеки:
- при перебуванні на вулиці, при задимленні повітря, вдягайте маску;
- не виходьте з дому, якщо є така можливість;
- закрийте вікна та двері, аби чадний газ не проникав у помешкання;
- увімкніть вентилятор або кондиціонер (якщо відсутні, то намочіть рушник і обтирайте обличчя або приймайте частіше душ);
- тримайте біля себе ліки, які приймаєте постійно;
- не допускайте зневоднення організму – пийте воду;
- консультуйтеся, у разі потреби, зі своїм сімейним лікарем (і в телефонному режимі також, не тільки амбулаторно);
- у разі задухи, викликайте швидку медичну допомогу!

Насамкінець, необхідно зауважити: які б не були ефективними методи лікування отруєння чадним газом, всі ми маємо бути максимально пильними як в побуті, так і на виробництві для уникнення нещасних випадків.

]]>Адміністрація КНП «СЦПМСД»]]>





Рейтинг: 
Средняя: 5 (1 оценка)