Архіви – частина інтелектуальної скарбнички України

23-12-2016

Безцінні свідоцтва історії України містять архіви нашої держави, які є невід’ємною частиною світової інтелектуальної скарбниці.

Архіви спеціально створюються для зберігання документів і концентрують інформацію про найбільш глибинні сторони життя суспільства. Інакше кажучи, архіви – це величезний духовний пласт, який відіграє важливу роль у формуванні світогляду людей і національної гордості підростаючого покоління.

Завдяки архіву ми дізнаємося справжню історію і культуру свого народу. В архівах зберігаються унікальні матеріали, що відображають цілі історичні епохи.

Документальний ресурс служить задоволенню нагальних потреб наших співгромадян, сприяє процесам державотворення та міжнародної інтеграції країни.

Враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ Указом Президента України від 30 жовтня 1998 року, щорічно 24 грудня відзначається День працівників архівних установ.

Сьогодні в такий скрутний час для нашого краю архівні установи області продовжують забезпечувати збереження документів Національного архівного фонду України та створювати належні умови для повноцінного захисту інформації, що в них відображена. Загальна кількість документів, які зберігаються в архівних установах Луганщини, складає близько 400 тисяч одиниць зберігання.

У зв’язку з близькістю до межі розмежування зони АТО та загрози втрати документів НАФ, було проведено першочергове прийняття документів на зберігання до Державного архіву від м. Щастя та архівних установ Станично-Луганської та Попаснянської райдержадміністрацій (понад 12 тисяч справ).

З метою якісного збереження документів НАФ Держархів уклав Грантову угоду з Програмою Українська ініціатива зміцнення впевненості (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) для придбання спеціального обладнання, що дозволить оцифрувати архівні документи НАФ, зберігати їх в електронному вигляді та забезпечить доступ до них як фізичних, так і юридичних осіб.

Протягом 2016 року 10 архівним установам області було надано статус юридичних осіб публічного права, 17 установ при сільських та селищних радах Станично-Луганського району було об’єднано в одну комунальну установу «Об’єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» з місцем розташування в Станиці Луганській.

Професіоналізм і висока відповідальність архівістів – це запорука дбайливого збереження безцінної національної спадщини. Щодня працівники архівних установ краще за всіх відчувають відповідальність перед минулим, сьогоденням і майбутнім та гідно виконують свій професійний і патріотичний обов’язок. Зберігаючи скарбничку документальних свідчень, архіви поповнюють багатовікову пам’ять наших пращурів для майбутніх поколінь про наш непростий, але цікавий час.

З нагоди відзначення професійного свята Державний архів Луганської області висловлює працівникам архівних установ вдячність за їх професіоналізм, відданість своїй справі, високу відповідальність та активну життєву позицію. Щиро бажає архівістам Луганщини подальших успіхів у всіх починаннях, творчого натхнення, невичерпної енергії у досягненні нових звершень.  Нехай у ваших домівках завжди будеуть мир, добро і злагода!

Катерина БЕЗГИНСЬКА, директор Державного архіву Луганської області