16 днів проти насильства
Людина, її життя, здоров’я, гідність, честь, недоторканність та безпека сьогодні є найвищою цінністю нашої і будь-якої іншої держави. Саме тому, на виконання соціальних ініціатив Президента України проводиться цілеспрямована та злагоджена робота задля соціального забезпечення та підтримки осіб, що опинилися у важких життєвих обставинах та перебування людини у ситуації торгівлі людьми або ж у зв’язку із вчиненням насильства в сім’ї. Тому з 25 листопада по 10 грудня в Україні, зокрема в м. Сєвєродонецьк, проходить акція «16 днів проти насильства».
Дати акції невипадкові. Вони поєднують ланцюг заходів проти насильства жінок та захисту прав людини незалежно від її статі, віку тощо. Таким чином акція охоплює такі дати: 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок; 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом; 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством; 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями; 5 грудня – Міжнародний день волонтера; 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі; 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією; 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
З метою привернення уваги мешканців Сєвєродонецька до проблеми насильства щодо жінок та протидії торгівлі людьми 25 листопада за адресою: вул. Федоренка, 33 Фондом народонаселення ООН було відкрито мурал, що став символом миру у кожній родині міста та регіону. Настінний розпис було створено Фондом за підтримки міської ради та облдержадміністрації.
Саме так було розпочато всесвітню кампанію «16 Днів активізму проти насильства щодо жінок» в Сєвєродонецьку. Під час заходу було проведено брифінг за участю представників Фонду, Української фундації громадського здоров’я, обласної та міської адміністрації. Сєверодонецьку міську раду представили заступник міського голови Олексій Ярош та начальник відділу молоді та спорту Юрій Кузьменко.
За словами керівника проекту ФН ООН з надання гуманітарної допомоги в Україні Людмили Шевцової цей захід проводиться в рамках компанії Генерального секретаря ООН «Єднаймося проти насильства щодо жінок», що закликає до глобальних дій для підвищення у всьому світі обізнаності про насильство по відношенню до жінок, створення можливостей та обговорення цієї проблеми та її вирішення.
«Ми сподіваємося що цей мурал стане символом миру, – зазначила пані Людмила. – Я дуже вдячна нашим давнім партнерам, які підтримали відкриття розпису. Особливу подяку хотіла б висловити міській владі Сєвєродонецька в особі Ігоря Буткова, Олексія Яроша та Аркадія Коростельова. Для нас ФН ООН, організації, яка покликана створювати світ. Кожна вагітність та народжуваність є бажаними і мають бути безпечними, а потенціал кожної молодої людини повинен реалізовуватися. Цей день особливо символічний, оскільки благополуччя та здоров’я жінок не можливе в світі, в якому існує насильство».
Саме тому представники ФН ООН знаходяться на території Луганщини з перших днів конфлікту. Основна мета – надання допомоги та захист жінок і дівчат від насильства, захист їх здоров’я та благополуччя. Статистика свідчить про те, що жінки – це найбільш вразлива категорія. В середньому на протязі року реєструється близько 100 тисяч випадків насильства щодо жінок. Проте за даними Фонду лише 20 потерпілих звертаються по допомогу.
Зараз особливо складна ситуація в регіонах, вражених конфліктом. Тому в п’яти східних областях вже другий рік поспіль працює гуманітарний проект Фонду разом з Українською фундацією громадського здоров’я. Тут працює 26 мобільних бригад. Вісім з них працює на території Луганській області. За останній рік цими мобільними бригадами була надана соціально-психологічна допомога близько 10 тисячам постраждалих.
«Саме тому, сьогодні, я на цьому хочу наголосити, весь персонал Фонду знаходиться на Сході України. Ми розділилися на дві частини: одна знаходиться в Сєвєродонецьку, інша – в Краматорську, тому що там проходить така сама акція. Нам дуже важливо розділити сьогодні цей день з вами і побажати всім нам миру на нашій землі та в наших родинах», – підсумувала Людмила Шевцова.
В свою чергу Олексій Ярош відзначив у своїй промові символічність розміщення муралу на стінах дитячо-юнацької спортивної школи: «Тут ми виховуємо наше підростаюче покоління, акцентуючи увагу на здоров’ї, попередженні насильства, добропорядності та людяності. Саме так, щоб в нашому житті не було насилля, тим більше над жінками. Не можна цю проблематику замовчувати. Її слід озвучувати, а в разі виникнення таких випадків, негайно їх локалізувати і карати тих, хто дозволяє собі таки вчинки. Всі зусилля слід направити на те, щоб у нашому суспільстві виховання було поставлено таким чином, щоб насильства не було».
Під час заходу всі учасники мали можливість поставити оранжевий відбиток своєї долоні під муралом в знак неприйняття домашнього насильства та насильства щодо жінок. Саме оранжевий колір символізує краще майбутнє без насильства проти жінок. Символічним стало і спільне фото з помаранчевими парасольками.
Крім того, в рамках акції «16 днів проти насильства» 24 та 29 листопада було організовано та проведено просвітницько-профілактичні групові заходи з протидії проявів насильства та жорстокого поводження серед дітей та над ними для старшокласників та учбової молоді на тему «Торгівля живим товаром» під назвою «Біле рабство існує». Подібний відеолекторій 8 грудня буде організовано для неповнолітніх, які стоять на обліку в СМВКВІ.
Захід проводиться Луганським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді при активній участі студентів та викладачів МАУП. Під час лекторію підліткам була надана інформація про права людини, зокрема дитини, контактні дані за яким можна отримати правову, соціально-психологічну та медичну допомогу, біли надані визначення насильства над жінками, домашнього насильства тощо.
Підлітки досить активно включилися в роботу: обговорювали проблему насильства та агресії у сім’ї та серед однолітків, демонстрували знання своїх прав, які захищає Конвенція ООН. Акція мала за мету привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї та учнівському колективі, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення дотримання прав людини.
Олеся ПЕТРОВА