Десять років зі звільнення Сєвєродонецька та Лисичанська: спогади
Через місяць після оголошення про початок АТО, 11 травня 2014 року, окупанти провели незаконний референдум на захоплених територіях Луганщини та Донеччини. Після нього оголосили про створення фейкових республік, як назвали "Луганська народна" та "Донецька народна".
У Сєвєродонецьку таке псевдоголосування теж проводили, згадує Сергій П’ятниця.
Сергій П'ятниця. Суспільне Донбас/Кадр з відео
"По вулицях ходили озброєні люди, потім з’являлась інформація: то захопили поліцію, то захопили ще якусь будівлю: ОБХСС — як вона раніше називалася (Відділ боротьби з розкраданням соціалістичної власності — абревіатуру часто використовують від російської назви радянської установи — ред.). Потім ще була інформація про те, що нашого підприємця Юрій Михайлович Ященко взяли в полон, відправили кудись спочатку на підвал у ГІАПі. Як потім він розповідав, що він був таким свідком розстрілів, тобто він сидів в своїй камері, а в сусідніх камерах просто розстріляли людей, які там залишалися", — ділиться спогадами переселенець з Сєвєродонецька.
Вид на дорогу на околицях Северодонецька, 7 вересня 2020 рік. Getty Images/Kovalyov Oleksiy/ Ukrinform
Звільнення Сєвєродонецька 22 липня 2014 року: спогади
У липні українські військові почали повертати назад території, які захопили російські та підконтрольні ним сили.
21 липня 2014 Збройні сили України звільнили місто Рубіжне, наступного дня зайшли у Сєвєродонецьк.
Люди зустрічали військових із квітами та українськими прапорами. Місто було в окупації 100 днів.
"В липні вже йшло до того, що ось-ось звільнять, тому що ЗСУ наближалися, але чомусь була така думка, що вони спочатку звільнять Лисичанськ. Тому що начебто зверху зручніше. І саме 22 липня я нічого не чув, але зранку почалися в інтернеті якісь повідомлення про те, що начебто ЗСУ вже зайшли в Сєвєродонецьк з боку Рубіжного, і вони вже в місті. Звісно переповнювала радість", — згадує Сергій П’ятниця.
Сєвєродонецьк, святкування річниці звільнення, 22 липня 2021 рік. Getty Images/Oleksii Kovalov/ Ukrinform
Звільнення Лисичанська 24 липня 2014 року: як готували військову операцію
У цей час готувалась військова операція зі звільнення Лисичанська, розповідає тимчасовий виконувач обов’язків міністра у справах ветеранів Олександр Порхун. Він тоді командував 13-м окремим аеромобільним батальйоном 95-ї бригади.
Олександр Порхун. Суспільне Донбас/Кадр з відео
"Перед Лисичанським було перекидання підрозділу повітряним шляхом з населеного пункту Довгеньке під населений Пундяково, щоб закріпитись на плацдармі і утримувати його, щоб головні сили збройних сили України взяли під контроль населений Пундяково. Завдання було успішно виконано. І основне: ми отримали завдання на звільнення Лисичанська", — згадує у коментарі Суспільне Донбас Порхун.
"Ми зустріли сепаратистів безпосередньо під час підйому до нафтобази. Там на висоті був підрозділ, ми його вибили, закріпилися і на наступний день спланували. Взяли під контроль нафтобазу, а надалі взяли під контроль населений пункт Лисичанськ".
Лисичанськ, звільнення у 2014 році, Луганська область . Getty Images/GENYA SAVILOV/AFP via Getty Images
Бої за Лисичанськ тривали дві доби. Під час звільнення міста загинув генерал-майор Олександр Радієвський, полковник Павло Сніцар та солдат Ігор Коцяр. Російські окупанти втекли до Алчевська. Ввечері 24 липня 2014 року над Лисичанськом підняли український прапор.
Лисичанськ звільнили 24 липня 2014 року: від початку оголошення антитерористичної операції й до моменту звільнення, Лисичанськ був в окупації 102 дні.
Джерело: Суспільне Донбас - https://suspilne.media/donbas/795843-desat-rokiv-zi-zvilnenna-severodone...