Абсолютна більшість українців проти будь-яких територіальних поступок рашистам - результати соцопитування
Упродовж 26 травня - 5 червня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1029 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали закордон після 24 лютого 2022 року.
Готовність до територіальних поступок
З травня 2022 року КМІС у своїх власних опитуваннях регулярно ставить запитання щодо готовності населення до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності. Зараз, у травні-червні 2023 року, ми повторно поставили це запитання для оцінки динаміки суспільних настроїв.
На графіку 1 наведені відповіді респондентів. Як можна бачити, абсолютна більшість респондентів – 84% – продовжують дотримуватися погляду, що жодні територіальні поступки не є припустимим, навіть якщо через це війна триватиме довше і будуть інші загрози. Лише 10% вважають, що для досягнення миру і збереження незалежності можна відмовитися від деяких територій.
Протягом року – з травня 2022 року до травня 2023 року – істотних змін у суспільних настроях практично не було. Кожного разу абсолютна більшість респондентів (82-87%) висловлювалися проти територіальних поступок і абсолютна меншість (8-10%) були готовими до них.
Графік 1. З яким з цих тверджень щодо можливих компромісів для досягнення миру з росією Ви згодні в більшій мірі?
На графіку нижче дані наведені в регіональному вимірі із порівнянням з травнем 2022 року. У всіх регіонах України абсолютна більшість населення проти будь-яких територіальних поступок. Зокрема, серед жителів Сходу [1], 75% проти поступок (готові на поступки – лише 13%), а серед жителів Півдня – 86% проти поступок (готові – лише 8%). Порівняно з травнем 2022 року у всіх регіонах зберігається виразне домінування думки, що України не має поступатися жодними своїми територіями.
Графік 2. Готовність до територіальних поступок у регіональному вимірі
Крім цього, проти будь-яких поступок виступає абсолютна більшість громадян незалежно того, якою мовою вони переважно спілкуються вдома. Так, якщо серед українськомовних громадян 85% проти поступок (готові до поступок – 10%), то серед російськомовних громадян – 80% (і також лише 13%) готові до поступок.
У вибірці було лише 19 респондентів (з 1029), які продовжують ідентифікувати себе за національністю як росіяни. Такої кількості недостатньо для статистично надійних розрахунків. Утім, показово, що серед них лише 2 респонденти виступають за поступки, а 15, навпаки, відкидають будь-які поступки.
Графік 3. Готовність до територіальних поступок залежно від основної мови спілкування вдома
А. Грушецький, коментарі до результатів опитування:
Ми бачимо, що з травня 2022 року суспільні настрої практично не змінюються і зберігається абсолютна більшість громадян, які проти будь-яких територіальних поступок агресору. Такі результати на перший погляду можуть здатися менш цікавими чи навіть нудними, адже ми не бачимо яскравої динаміки.
Утім, за цими результатами – місяці виснажливої боротьби українців проти жорстокої росії. Те, що попри всі втрати і руйнування українці зберігають непохитність у питаннях поступок, свідчить про високу стійкість і розуміння неможливості справжнього справедливого миру без повернення своїх територій. Принципово важливим також є те, що ця стійкість і непохитність характерна для всіх українців незалежно від регіону походження, мови чи національності.
[ 1] Регіон визначається за тим, де респондент проживав до 24 лютого, тобто ВПО, які, наприклад, до 24 лютого проживали в Донецькій області, але зараз проживають в іншій області, вважаються для аналізу жителями Сходу.
За матеріалом: КМІС - https://kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=1242&page=1