Ви тут:

16 січня День пам’яті «кіборгів» - захисників Донецького аеропорту (+ НОВІ ФОТО)

14-01-2022
Категорія: 

16 січня День пам’яті «кіборгів» - в Україні вшановують захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту від російських окупантів та терористів.

Бої за стратегічний об’єкт точилися з 26 травня 2014 по 22 січня 2015 року.

Протягом 242 днів з неймовірною стійкістю, відвагою та незламністю українські військовослужбовці, добровольці, медики та волонтери утримували оборону будівель летовища, а також контролювали навколишні села.

«Кіборги» витримали – не витримав бетон!», – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців. Українських захисників аеропорту «кіборгами» спочатку прозвали самі російські бойовики, які були вражені стійкістю та мужністю наших військових.

Пізніше назва українських захисників Донецького аеропорту «кіборгами» стала символом національної мужності та оплоту народного духу, відданості ідеалам вільної та незалежної України.

Перший бій між українськими оборонцями та російськими бойовиками-окупантами за встановлення контролю над Донецьким аеропортом відбувся наприкінці 26 травня 2014 року, коли російські терористи та бойовики захопили будівлі аеропорту тоді ще мирного Донецька. Того дня російські окупанти відступили, зазнавши важких втрат і на кілька місяців відмовились від штурму летовища.

З кінця травня українські захисники утримували старий та новий термінали аеропорту. Опорним пунктом  було селище Піски — через нього поставляли провізію, боєприпаси, медикаменти та здійснювалася ротація.

Російські бойовики-терористи здійснювали систематичні штурми терміналів, займаючи нові позиції, втрачаючи їх та знову готуючи штурми. Внаслідок боїв руйнувалася інфраструктура аеропорту — у грудні 2014 року значних руйнувань зазнав старий термінал, 13 січня 2015 року остаточно впала диспетчерська вежа, яку утримували українські бійці.

15 січня 2015 року почалася нова фаза оборони Донецького аеропорту. Терористи перед приїздом представників місії ОБСЄ обстрілювали новий термінал аеропорту та впритул підійшли до українських позицій. Вони планували почати з нового терміналу обстрілювати міжнародну місію, щоб звинуватити в цьому українських військових.

Того дня під час боїв за аеропорт загинули двоє українських військових. При штурмі аеропорту ворожою стороною, псковські десантники втратили понад 130 осіб.

У новому терміналі бої точилися за різні його поверхи — на фінальних етапах битви українські вояки утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися супротивником.

16 січня терористи відійшли в район Спартака й відновлювали свою боєздатність, отримували підкріплення. Опівночі бойовики обстріляли метеовежу з РСЗВ «Град» і після цього до самого ранку не відкривали вогонь.

Протягом ночі з 16 на 17 січня терористи обстрілювали аеропорт зі стрілецької зброї, мінометів та артилерії.

18-21 січня російські загарбники підірвали новий термінал, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася - загинуло 58 захисників –«кіборгів», які відстоювали плацдарм до останньої краплі крові. 21 січня 2015 року прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу – цей об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони.

21 січня було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з аеропорту, який був повністю зруйнований і не придатний для оборони.

Донецький аеропорт та селище Піски протягом 242 днів захищали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», Добровольчого українського корпусу (ДУК) та інші.

За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинули більше 200 українських захисників, близько 440 зазнали поранень. Багатьох із них відзначено державними нагородами, деяких, на жаль, посмертно.

Оборона ДАПу — справжній доказ того, що українське військо — сильне, безстрашне та незламне. Тоді у страшних боях українське військо вистояло, не вистояв бетон.

Подвиг захисників Донецького аеропорту став символом мужності і стійкості духу української армії. Про оборону донецького летовища написано десятки книг, знято сотні документальних матеріалів та художній фільм «Кіборги».

А на Одещині у селищі Доброслав Лиманського району у 2018 році «кіборгам» встановлено особливий пам’ятник. Автори пам’ятнику – скульптор Віталій Квак та місцевий коваль, кубинець за походженням, Освальдо Іскієрго Фрага.

У Сєвєродонецькій міській територіальній громаді в закладах освіти та культури з нагоди Дня пам’яті «кіборгів» проходять тематичні заходи.

Вічна слава героям, які поклали своє життя за Україну!





Рейтинг: 
5
Средняя: 5 (3 оценок)