Міська рада ініціює зниження ставки орендної плати за землю
У березні, на останньому засіданні постійної депутатської комісії з питань будівництва, архітектури та земельних відносин Сєвєродонецької міської ради були розглянуті питання, про які необхідно розповісти населенню більш докладно, тому що вони зачіпають інтереси великої кількості жителів нашого міста. Підготовка інформації та матеріалів була доручена відділу земельних відносин Департаменту землеустрою, містобудування та архітектурно-будівельного контролю міськради, тому інформацією довів начальник відділу Олександр Вікторович Кас’яненко:
«Перше питання було ініційоване і запропоноване для розгляду постійної депутатської комісії з питань будівництва, архітектури та земельних відносин Сєвєродонецької міської ради виконуючим обов'язки міського голови, секретарем міської Ради В'ячеславом Петровичем Ткачуком.
Суть питання - це зниження ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва і обслуговування будівель ринкової інфраструктури з 12% до 5%.
Це дозволить зняти ту напругу, яка виникла у орендарів земельних ділянок в результаті внесення змін Міністерством аграрної політики та продовольства України в Класифікацію видів цільового призначення земель.
В результаті цих змін, земельні ділянки на яких розташовані адміністративні будівлі, офісні приміщення, інші громадські забудови, які використовуються для підприємницької діяльності віднесені до земель ринкової інфраструктури, для яких ставка орендної плати становить 12%.
Зменшення ставки орендної плати дозволить багатьом суб'єктам господарської діяльності, підприємцям, орендарям земельних ділянок, внести зміни до договорів оренди землі та зменшити розмір орендної плати з 12% до 5% від нормативної грошової оцінки.
Друге питання ініціював і запропонував для розгляду постійної депутатської комісії з питань будівництва, архітектури та земельних відносин, голова постійної депутатської комісії з питань планування, бюджету і фінансів, депутат міської ради Ігор Миколайович Бутков. Це питання зниження ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови та гаражного будівництва, з 3% до 0,06%.
Ігор Миколайович запропонував привести до відповідності ставку орендної плати і ставку земельного податку, яка встановлена у розмірі 0,06% від нормативної грошової оцінки. Запропоновані зміни відповідають вимогам пункту 288.5. ст. 288 Податкового Кодексу України, згідно якого розмір орендної плати встановлений у договорі оренди землі не може бути меньшою за розмір земельного податку. Зниження ставки орендної плати торкнеться більше ніж 1500 орендарів у місті Сєвєродонецьку. У більшості своїй, це відноситься до громадян, які оформляють документи для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарчих будівель та гаражного будівництва.
Актуальне та дуже важливе питання, яке також було розглянуто на засіданні постійної комісії, було ініційоване зверненням кількох колективних садівничих товариств до голови постійної депутатської комісії з питань планування, бюджету і фінансів, депутата міської ради Ігоря Миколайовича Буткова.
Питання з яким звернулися колективи садівничих товариств СТ «Мічурінець-1», КСП «Вільхове», КСТ «Лісове», СОТ «Будівельник» - це проблема, що стосується всіх садівництв розташованих на території Сєвєродонецької міської ради і пов'язана не тільки з розміром оплати за землю, а і з використанням земель сільськогосподарського призначення.
Саме тому питання буде розглядатися на постійній депутатській комісії з питань будівництва, архітектури та земельних відносин, та на засіданні постійної комісії з питань планування, бюджету і фінансів міськради.
Питання з яким звернулися колективи садівничих товариств складається з двох частин.
Перша частина питання - це непомірне збільшення плати за землю. У порівнянні 2015 і 2018 років плата за землю для садівничих товариств збільшилася більш ніж в 15 разів, а саме:
- по-перше, за рахунок індексації нормативної грошової оцінки земель плата збільшилася з 5,727 до 6,071, тобто в 1,06 рази;
- по-друге, у зв’язку зі змінами в ст. 274 Податкового Кодексу України ставка податку за землю в 2017 році збільшилася з 0,06% до 0,3%, тобто в 5 разів;
- по-третє, нормативна грошова оцінка земель, за рахунок зростання функціонального коефіцієнта з 1,0 до 3,0 - збільшилася в 3 рази.
У зв'язку зі змінами, які відбулися та непомірним зростанням плати за землю колективи садівничих товариств звернулися з проханням надати пільгу з податку на землю, на величину збільшення оплати за землю.
Надання пільги надає можливість колективним садівництвам внести зміни у землевпорядну документацію і зменшити у 3 рази нормативну грошову оцінку та податок за землю.
Друга проблема садівничих товариств - це кинуті земельні ділянки, але за які товариство садівників зобов'язане платити податок поки не внесе зміни в документи на право користування землею, виготовлення такої документації на всю територію садівництва, яка коштує від 50 до 100 тис. грн. в залежності від площі, яку займає садівниче товариство.
Зрозуміло, що таких коштів у садівничих товариств немає, і зібрати членські внески на таку суму вони не в змозі. Тому садівничі товариства і звернулися до постійної депутатської комісії з проханням провести інвентаризацію земель за кошти міськради з тим, щоб незайняті (покинуті) земельні ділянки повернути місту та таким чином зменшити податок на землю».
Але потрібно враховувати, що підготовка цього документу є регуляторним актом, який необхідно провести відповідно Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Постанови Кабінету Міністрів України №308 від 11.03.2004 «Про затвердження методики проведення аналізу, впливу та відстеження результативності регуляторного акту».