«Грані» – кампанія з протидії торгівлі людьми
З ініціативи Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні та Міністерства соціальної політики України, за сприяння Сєвєродонецької міської ради та Луганської обласної військово-цивільної адміністрації на площі Перемоги відбулося відкриття інсталяції «Грані». Вона представляє собою три інформаційні куби.
«Знай» – блакитний з купою питальних знаків, який «розповідає» реальні історії людей, що постраждали від торгівлі людьми. Наприклад, сповідь Тетяни. Зараз одна виховує сина. Свого часу потрапила під скорочення штату та залишилася без грошей. Знайомий запропонував їй роботу офіціантки в нічному клубі в Німеччині з заробітною платою до трьох тисяч євро. Та ще всі витрати, пов’язані з поїздкою, взяв на себе. Тетяна отримала закордонний паспорт і квитки. Потягом дісталася Польщі, а потім машиною – Німеччини. Вже на квартирі дівчина дізналася, що була проданою і має надавати сексуальні послуги, щоб повернути витрачені на її «подорож» кошти – 5 тисяч євро. Коли відмовилася – її побили. Одному зі своїх «клієнтів» під час зустрічі вона розповіла про те, що була проданою. Той пожалів Тетяну та допоміг їй дістатися дому. Крім цієї історії на кубі є ще розповіді Соломії (10 років) та Андрія (28 років).
Інший куб, сірий, має назву «Розумій». На ньому розміщено інформацію: про що слід знати, збираючись у подорож та під час подорожі, що потрібно для легальної роботи за кордоном та інші правові аспекти.
Третій куб «Дій» найбільш яскравий – помаранчевий. На ньому розміщені номери телефонів Національної «гарячої лінії» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 (безкоштовно з мобільних в межах України) та 0-800-505-501 (безкоштовно зі стаціонарних в межах України), адреси та контакти Представництва МОМ і Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Національної поліції України.
«Грані» – тимчасова інформаційна інсталяція. На площі вона буде розташовуватися протягом трьох тижнів до 7 червня, а згодом подорожуватиме іншими регіонами України. Мета «Граней» – привернути увагу до проблеми торгівлі людьми та залучення громадськості до попередження й боротьби із сучасним рабством. За оцінками Представництва МОМ в Україні, понад 160 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми, починаючи з 1991 року. З них 1151 особа була продана за період з січня по грудень 2016 року з метою трудової та сексуальної експлуатації у 21 країну, в тому числі в Україні. Тож інсталяція «Грані» надає важливу інформацію про явище торгівлі людьми, знайомить з реальними історіями постраждалих і порадами із безпечного працевлаштування та подорожей.
У відкритті інсталяцій взяли участь координатор Програми протидії торгівлі людьми Представництва МОМ в Україні Катерина Арданьян, директор Департаменту соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації Елеонора Поліщук, відповідальний за встановлення статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми, Ігор Шевченко, представник Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Євген Парпулянський та громадськість.
Інформаційна кампанія проводиться Представництвом МОМ в Україні у партнерстві з Міністерством соціальної політики України за фінансування Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія та проекту Агентства США з міжнародного розвитку. Виконавчий партнер у Сєвєродонецьку – регіональний правозахисний соціолого-освітній центр «Жінки Донбасу», який з 1999 року працює в регіоні у сфері протидії торгівлі людьми та надає допомогу постраждалим від цього злочину.
Олеся ПЕТРОВА