Музею Сєвєродонецька - бути!
У сєвєродончан незабаром з'явиться можливість дізнатися більше про свій рідний край, ознайомитися з історією міста, досліджувати твори мистецтва... Місцева влада планує створити «Музей Сєвєродонецька» для збереження свідчень історичних подій, виховання у молодого покоління таких важливих якостей, як любов до рідного міста, дбайливе ставлення до його історії, патріотизм.
Іноді Сєвєродонецьк сприймають лише, як місто хіміків. Однак він багатий не тільки на робітничі кадри - тут живуть і творять багато творчих та талановитих людей. До нас приїжджає чимало гостей не лише з різних куточків країни, а й з-за кордону. І, щоб краще познайомитися з сєверодонецькими письменниками, художниками, скульпторами, музикантами, зберегти творчу спадщину і зафіксувати віхи міської історії, виникла необхідність створити міський музей, в якому твори видатних сєвєродончан були б представлені в повній мірі. Не можна сказати, що виставково-музейна життя Сєвєродонецька зовсім безнадійна - деякі художники показують свої роботи в міській Галереї мистецтв, частинка історії зберігається в народному музеї Сєверодонецького «АЗОТу». Але, на жаль, немає міського музею - місця, де були б зібрані композиції всіх напрямків творчості міських майстрів і історичні реліквії.
Міським відділом культури розроблена програма, реалізація якої дасть можливість на території міста створити місце для збереження історичних цінностей. Виконання заходів програми розширить знання тих, хто цікавиться краєзнавством, допоможе краще вивчити історію рідного краю і передати її скарби наступним поколінням. Також буде надана можливість зберегти і досліджувати твори професійної музейної живопису, зробити доступними музейні експонати і поширити знання про них.
За словами начальника відділу культури Сєвєродонецької міської ради Тетяни Грачової, проект покликаний донести інформацію про творчих людей, колекції, показати міське мистецтво якомога ширшій аудиторії. «До нас звернулися митці, а також родичі тих живописців, яких вже немає в живих, з проханням зберегти колекції, - розповідає Тетяна Вікторівна, - художники, які творять сьогодні, готові передати свої твори для поповнення фонду музею. Видатні творчі діячі Сєвєродонецька повинні бути відомі і шановані. У нас є архітектори, які створювали значні скульптури для міста, у багатьох жителів на руках зберігаються фотографії «старого міста». Деякі великі полотна видів старого Сєвєродонецька, перебували в колишньому Драмтеатрі, висіли в холі. Існує безліч моментів, пов'язаних з історією та розвитком нашого краю, які тепер ми повинні зібрати по крупицях. У нас є чудовий земляк зі світовим ім'ям Борис Романов, його колекція екслібриса оцінена навіть за кордоном, деякі рідкісні знаки зберігаються там в музеях. Сам він родом з Донецької області, але з 1973 року живе і працює в Сєвєродонецьку. Його роботи, виконані в техніці екслібрис, були опубліковані в одному з міських альманахів (виданий 2000 року). Але міська Галерея мистецтв не може вмістити в себе всі експонати і картини. На жаль, у нас немає ні музейних фондів, ні відповідного приміщення, де б можна було це все зберігати. Також відомо, що на руках у однієї нашої землячки перебувала карта наших околиць, якій понад двісті років. Нам необхідно зібрати всі експонати в музейні фонди, щоб заснувати справжній міський музей».
Роботи чимало. Для початку - необхідно створити комунальне підприємство «Музей Сєвєродонецька» і відшукати фахівців, які могли б відродити цей напрямок і поліпшити культурну політику Сєвєродонецька і держави в цілому, зберегти матеріальне і нематеріальне культурну та історичну спадщину. За словами Тетяни Грачової, фахівців, які зможуть втілити намічені плани в життя, можна відшукати. «Серед переселенців, які прибули до нас з Луганська, є справжні професіонали своєї справи, які працювали в обласному краєзнавчому музеї. Можливо, вони захочуть поділитися досвідом і попрацювати з нами », - розповіла Тетяна Вікторівна.
Що стосується фінансування, то усі стартові витрати будуть покладені на місцевий бюджет. «У програмі розписаний поетапний план створення музею. Одне з головних завдань - підшукати в межах міста відповідне приміщення, яке згодом буде спеціально обладнане і забезпечене для правильного зберігання експонатів. Це масштабний проект, який займе тривалий час. Всього на його реалізацію закладено 1 млн. 100 тис. гривень. Однак фінанси будуть вкладатися поетапно, по мірі виконання робіт», - зазначив секретар Сєвєродонецької міської ради Ігор Бутков.
Якщо говорити про те, що планується зробити в цьому напрямку вже в 2017 році, - то це робота організаційного характеру: підготувати документацію і створити комунальне підприємство, а також укомплектувати штат співробітників. Відомо, що музей не буде орієнтований на якийсь один вид творчості. Ініціатори програми вважають за можливе вийти за межі існуючого музейного простору та планують зробити музей різноплановим, поповнювати фонди музею творами сучасного мистецтва. У свою чергу, представники сєвєродонецької громади висловили свою думку про те, які саме повинні бути представлені експозиції в майбутньому музеї, і які напрямки хотілося б в ньому бачити.
Альбіна Суконна
Борис Тимофійович: Я вважаю, що музей нашому місту потрібен. У ньому повинна бути розказана історія нашого міста, про його становлення і розвиток. У цьому музеї повинні бути представлені люди, які звільняли його від німецько-фашистських загарбників під час Другої світової війни, відбудовували, розвивали. Наприклад, Герой соцпраці Петро Пилипович Новіков. Я чув, що він побудував видатні архітектурні об'єкти Сєвєродонецька. Один з них - міський Палац культури. Ця людина дуже багато зробила у становленні Сєвєродонецька. І я вважаю, що в музеї повинна бути інформація про гідних людей, подібних до нього.
Вікторія: Я приїхала в Сєвєродонецьк з Луганська. І по приїзду мені було цікаво познайомитися з містом, дізнатися про нього. Але в Інтернеті, як мені здається, недостатньо інформації, там дуже уривчасті дані. І добре, якщо було б місце, де була зібрана вся інформація про Сєвєродонецьк, його історію, відомих людей, пам'ятки. Щоб після відвідування у людини відразу складалося повне враження про місто. Я вважаю, що в музеї потрібні хороші екскурсоводи, які не просто монотонно «протараторили» запомнену за багато років інформацію, від якої буде нудно. Потрібно, щоб, розповідаючи, співробітник музею кожен раз заново переживав відтворену історію. Можливо, це будуть волонтери. Тоді буде слухати цікаво, і захочеться приходити до музею ще.
Олена Віталіївна: У нас є музей на «Азоті». І мені здається, там досить інформації про наше місто. Я вважаю, що зараз витрачати гроші на новий музей недоцільно. Можна модернізувати існуючий, розширити його і розвинути за рахунок наявних приміщень. І тоді він буде не просто «Азотівскім» музеєм, а й міським. Я давно там не була, і не можу сказати, чого зараз не вистачає цього музею. Але, мені здається, було б непогано, якби туди додали кінокадри нашого міста з 1950-60-х років минулого століття. Цікаво дивитися хроніку тих років і види Сєвєродонецька наших днів. Ці кадри можна об'єднати в невеликі відеокліпи, які коротко розповідали б історію нашого міста.
Єлизавета Анатоліївна: Я підтримую створення музею. Ми, люди похилого віку, напевно, не будемо туди ходити. Це, скоріше, молоді буде цікаво і корисно. Адже люди повинні з раннього дитинства виховуватися не тільки патріотами своєї країни, а й патріотами своєї малої батьківщини, свого міста, в якому народилися і зростали. А для цього потрібно знати його історію. І якщо музей сприятиме цьому, я підтримую його створення.
Олександр: Нашому місту музей не завадив би. Потрібно, щоб там були представлені ті, хто зробив щось для міста, залишив у ньому слід. Щоб там були їхні фотографії. Я вважаю, що в музеї гідний бути Богдан Ліщина. У дев'яностих роках минулого століття він очолював «Азот». Я працював при його керівництві, і можу сказати, що він був хорошим начальником. Не дивлячись на складну ситуацію в країні, в той час була стабільна зарплата, все працювало. Подібні люди повинні бути представлені в музеї.
Борис: Чому б не створити в нашому місті музей? Якщо знайдуться люди, які цим займатимуться, це буде дуже добре. У вік науково-технічного прогресу музей повинен бути наповнений мультимедіа. Наприклад, інформація відображалася б на моніторі. Її можна переглядати і вибирати те, що до душі. Було б цікаво, якби в музеї були представлені люди, про яких ніхто не знає. Не керівники заводів і парткомів. А прості цікаві люди зі своїми історіями. Адже кожен по-своєму унікальний і у кожного є, про що розповісти. Наприклад, хоче людина, щоб його увічнили в цьому музеї, нехай прийде туди і розповість про себе. Навіть якщо він вигадає історію. А що? Музеї різні бувають. Нехай це буде «музей сєвєродонецьких фантазерів».
Кирило: Якщо в нашому місті збираються будувати музей, то мені б хотілося, щоб в ньому приділили увагу образотворчому мистецтву. На аматорському рівні я захоплююся цією тематикою, це моє хобі. Картини, скульптури. Щоб там були представлені художники нашого міста, їх творіння.