Сєвєродонецький міський Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді

22-11-2019

Адреса: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, 34

Телефон: 2-84-91

Електронна пошта: nat [dot] ekologatukr [dot] net

Адреса сайту: ]]>http://natekolog1955.wix.com/smcentum]]>

Директор – Зельська Олена Миколаївна

Методист – Хорунжа Вікторія Миколаївна

Сєвєродонецький міський Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (СМ ЦЕНТУМ)  - заснований 31 серпня 1955 року.

На той час він мав назву Станція юних натуралістів, що розміщувалася в старому  районі міста в невеликому одноповерховому будинку. Згодом Станція юннатів перебралась до школи-інтернат де вихованці отримали можливість працювати на навчально-дослідній ділянці та створити живий куточок.

Починаючи з сімдесятих років  в Сєвєродонецьку розпочато будівництво нових шкіл та теплиць. Тоді ж гуртки Станції починають працювати в шкільних теплицях.

З 2011 року Станцію перейменовано в  Сєвєродонецький міський Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.

Мова навчання – українська.

В навчально-виховному-процесі у 25 гуртках задіяні 375 вихованців.

В Центрі працює 8 педагогічних працівників з вищою педагогічною або фаховою освітою.

Науково-методична тема СМ ЦЕНТУМ:

«Формування інтелектуально-розвиненої   особистості засобами еколого-натуралістичного виховання шляхом впровадження в роботу   гуртків сучасних освітніх технологій»

Діти отримують навички з природоохоронної та дослідницької діяльності в кращому в області куточку живої природи СМ ЦЕНТУМ.

5 шкільних теплиць справжні зелені оази в місті, колекція тропічних рослин  нараховує понад 400 видів квітів із 70 родин.

Завдяки підтримці міської влади у 2015 році  відремонтовано за сучасними технологіями теплицю, що знаходиться на території   8 школи, а у 2019 році теплицю , що знаходиться на території 17 школи.

Пріоритетні напрямки діяльності колективу СМ ЦЕНТУМ:

 • Інформаційно-методичний;
 • Організаційно-масовий;
 • Удосконалення структури та укріплення матеріально-технічної бази;
 • Удосконалення навчально-виховного процесу в гуртках .

Центр профільний заклад в якому працюють гуртки за еколого-натуралістичними профілями:

 • Юні друзі природи
 • Юні квітникарі
 • Основи екологічних знань
 • Флористика та фітодизайн інтер’єру
 • Юні овочівники
 • Природа рідного краю
 • Чарівна майстерня
 • Основи кімнатного квітництва
 • Юні валеологи
 • Природа крізь призму англійської мови
 • Сувенір

Завдяки органічному поєднанню різних форм освітньої діяльності  Сєвєродонецький міський Центрі еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді проводить в місті значну роботу щодо національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді.

Виховання громадянськості й патріотизму під час навчання в гуртках екологічного профілю тісно пов'язано з пізнавальною діяльністю дітей, зміст і методи якої безпосередньо впливають на реалізацію виховних завдань.

Стрімкий розвиток високих технологій, зростання рівня технічної оснащеності, забезпечення високих темпів розвитку науки і техніки вимагає надання якісних знань, відповідно сучасним вимогам.

Тому колектив Центру постійно знаходиться у пошуку нових можливостей для розвитку і намагається залучати до цього міжнародних, державних, громадських та приватних донорів.

З 2016 по 2019 рік Центр приймав участь у проекті «Підтримка стабілізації громад, що постраждали від конфлікту на Донбасі за підтримки Міжнародної Організації з Міграцій уряду Японії».

Під час реалізації проекту проведено презентації, майстер-класи, чайні церемонії, екскурсії залучивши до цього дітей з числа тимчасово переміщених осіб, людей з різними захопленнями. Заходи підвищили рівень соціальній згуртованості учасників.

Центр співпрацює з Департаментом екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації в рамках Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2018-2020 роки.

Центр переможець Конкурсу з підтримки молодіжних ініціатив задля чистого довкілля з проектом «Наша країна у світлинах».

Під час реалізації ініціативи проектом Програми малих грантів ПРООН та Глобального екологічного фонду подароване фото-обладнання дає можливість проводити фотовиставки та здобувати перемоги у фотоконкурсах «Дивовижна рослина», «В об’єктиві натураліста», «Моя країна – Україна».

У 2018 році вихованці Центру здобули І місце у Конкурсі «Шкільний енергоаудітор» в рамках ініціативи ПМГ ПРООН /ГЕФ «Розумна енергетика в освіті».

Колектив та гуртківці Центру є учасниками і переможцями багатьох міських, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів:

  - Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Ось мій рідний край, ось мій рідний дім»;

  - Всеукраїнський конкурс науково-методичних розробок та віртуальних ресурсів з еколого-натуралістичного напряму ПЗО хіміко-біологічного профілю;

  - Всеукраїнський конкурс робіт юних фотоаматорів «Моя країна – Україна!»;

  -Всеукраїнський конкурс «Новорічна композиція» та «Український сувенір»;

  -  Всеукраїнська акція «День зустрічі птахів»;

  - Всеукраїнського заочного тематичного конкурсу «День рослин-2019»;

  - Конкурс творчої майстерності «Кращий виріб із декоративно-прикладного мистецтва» регіонального фестивалю творчої молоді «Сузір’я колискової Донбасу»;

  - Міський фотоконкурс «Золота осінь Сєвєродонецька 2019».

Досвід Центру узагальнено на Всеукраїнському рівні за темою «Формування екологічної компетенції на основі інтеграції закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму та закладів загальної середньої освіти.  Рішенням педагогічної ради Національного екологічного Центру  передовий педагогічний досвід СМ ЦЕНТУМ рекомендовано до популяризації та поширення серед закладів позашкільної освіти.

Такі  здобутки дали змогу гідно представляти Центр на Міжнародних освітянських виставках.

Як результат 2019 року - бронзова медаль виставки «Сучасні заклади освіти в номінації «Соціалізація особистості в умовах сучасних викликів», золота медаль виставки «Інноватика в сучасній освіті» в номінації «Розробка й впровадження інноваційних засобів навчання, проектів, програм і рішень у закладах освіти».

Ми не зупиняємося на досягнутому, продовжуємо впроваджувати нові проекти, прищеплюємо дітям культуру дбайливого ставлення до навколишнього середовища, шукаємо нові ідеї, натхнення для подальшого творчого розвитку і праці.Правила використання матеріалів сайту