Пошкодили товар у магазині? Чи потрібно за нього платити?
Чи потрібно платити за товар, який пошкоджений (розбитий) у магазині?Давайте розберемось у ситуації. Згідно статті 323 Цивільного кодексу України «ризик випадкового знищення та випадкового пошкодження (псування) майна несе його власник, якщо інше не встановлено договором або законом». А покупець несе відповідальність за цілісність товару після того, як отримав та оплатив товар (стаття 668 Цивільного кодексу України). То б то, до оплати товару магазин несе відповідальність за товар .
Як же необхідно діяти споживачу, якщо з ним сталась така неприємна ситуація?
- Якщо пошкоджений Вами товар зберігався в неналежних умовах (на полицях, що не захищені спеціальним бортиком, у проходах між рядами або у великій скупченості стояв на стелажах), вкажіть на це адміністратору.
- Необхідно нагадати адміністрації магазину, що згідно ч. 2 статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» «продавець (виконавець) зобов’язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції. Забороняється примушувати споживача придбати продукцію неналежної якості чи не потрібного йому асортименту». У Вас були плани придбати інший товар, а ніж той, що був пошкоджений (будь то пляшка, телевізор чи горщик для квітів).
- Вимагайте від адміністрації магазину надати докази того, що саме Ви винні у пошкодженні товару. Це можуть бути відеозаписи з камер відеоспостереження, показання свідків.
- Якщо з Вас вимагають оплати за розбитий (пошкоджений) товар то поясніть, що Ви відмовляєтеся платити штраф на місці і, що такі виплати будуть здійснені лише на підставі судового рішення (якщо буде доведено Вашу вину).
- Якщо адміністрація продовжує на Вас тиснути (завела в кімнату охорони, відмовляється випускати з приміщення супермаркету, вимагає залишити свої документи) викликайте поліцію. Охорона має право на затримання у разі, якщо є достатні підстави вважати, що було вчинене правопорушення. Охорона не має права застосовувати фізичну силу (якщо особа не здійснює опір), обшукувати, проводити поверхневий огляд, вимагати показати вміст кишень чи сумок. Ви маєте право на правову допомогу; право викликати поліцію, якщо охорона перевищує свої повноваження; право на відшкодування завданих збитків та моральної шкоди.
У випадку, якщо Ваші права споживача порушено і суб’єкт господарювання відмовляється задовольнити Ваші вимоги згідно чинного законодавства – за консультаціями звертайтесь до відділу торгівлі та з захисту прав споживачів управління економічного розвитку Сєвєродонецької міської військової адміністрації на електронну адресу: der_investukr [dot] net або до територіальних органів Держпродспоживслужби в регіоні де Ви знаходитесь (https://dpss.gov.ua/sluzhba/teritorialniorgani )