Безготівковий розрахунок з продавцем - це право споживача!
Відповідно до статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» продавець (виконавець) зобов’язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та форм її оплати. Забороняється у будь-який спосіб обмежувати можливість здійснення ним безготівкових розрахунків, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов’язаний забезпечити таку можливість.
Відповідно до п. 21 «Порядку провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів», затвердженого постановою КМУ № 833 від 15.06.2006 суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити можливість використання електронних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) відповідно до законодавства.
На сьогодні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційно, повинні суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 5 тис. осіб (крім фізичних осіб-підприємців –платників єдиного податку першої групи та торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції).
З 1 січня 2025 року вступає в дію п.п. 3 п. 1 постанови КМУ від 29.07.2022 №894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» (далі – Постанова №894), який розширює коло суб'єктів господарювання, які в обов'язковому порядку мають забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані ними товари (надані послуги). То б то, з 01.01.2025 можливість здійснення безготівкових розрахунків мають забезпечити суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 5 тис. осіб (крім фізичних осіб-підприємців –платників єдиного податку першої групи та торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції)
Відповідно до ч. 29 ст. 38 Закону України від 30.06.2021 №1591-IX «Про платіжні послуги» торговцям забороняється:
-
у будь-який спосіб обмежувати право держателя електронного платіжного засобу обирати для здійснення розрахунків будь-який електронний платіжний засіб платіжних систем відповідно до абзацу першого частини двадцять восьмої цієї статті;
-
встановлювати будь-яку додаткову (супровідну) плату під час здійснення оплати за продані ними товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв, у тому числі плату за використання певного електронного платіжного засобу, платіжного застосунку або платіжного пристрою;
-
встановлювати різні ціни на ті самі товари чи послуги у разі здійснення розрахунку за них у безготівковій формі порівняно з розрахунком готівковими коштами.
Фізичні особи-підприємці – платників єдиного податку першої групи, торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків з 01.01.2026.
Якщо Ви вважаєте, що Ваші права споживача порушено і суб’єкт господарювання відмовляється задовольнити Ваші вимоги відповідно до чинного законодавства - звертайтесь за консультаціями до відділу торгівлі та з захисту прав споживачів управління економічного розвитку Сєвєродонецької МВА на електронну адресу: der_investukr [dot] net. Також ви можете звертатися до Держпродспоживслужби або до її територіальних органів (https://dpss.gov.ua/sluzhba/teritorialniorgani ).