ТОНКИЙ ЛІД

04-01-2019

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера, необхідно широко розкинути руки по краям льодового пролому та утриматися від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів потрібно вибиратися на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головна тактика тут - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

Вибравшись із льодового пролому, потрібно відкотитися, а потім повзти в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берегу. Ну а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно крикніть, що йдете на допомогу. Наближатись до ополонки необхідно лише поповзом, при цьому широко розкидаючи руки. Буде краще, якщо ви зможете підкласти під себе лижі, дошку, фанеру (збільшити площу опори) і повзти на них. До самого краю підповзати не можна, інакше у воді опиняться вже двоє. Треба пам'ятати, що у кожного предмета, крім прямого призначення, для якого він створений, є і інші якості, у тому числі і властивості інструменту захисту. Ремені або шарфи, будь-яка дошка або жердина, санки, лижі допоможуть врятувати людину. Кидати зв’язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метри. Підповзати до самої ополонки неприпустимо. Краще, якщо ви не один. Тоді двоє-троє людей, узявши один одного за ноги, лягають на лід ланцюжком і рухаються до пролому. Діяти весь цей час треба рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, треба витягти його на лід і повзти з небезпечної зони. Потім його треба укрити від вітру і якнайшвидше доставити в тепле місце, розтерти, переодягти в сухий одяг і напоїти чаєм.

Безпека на льоду.

Який лід можна вважати безпечним? Для одного пішохода - зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів. Для влаштування ковзанки - не менше 10-12 сантиметрів (масове катання - 25 сантиметрів). Масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше ніж 15 сантиметрів.

Щоб виміряти товщину льоду, потрібно пробити лунки по різні боки переправи (рекомендується відстань між ними п'ять метрів) і проміряти їх. Треба мати на увазі, що лід складається з двох прошарків - верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного).

На лижах переходити річку або озеро значно безпечніше, ніж пішки, але і тут є свої тонкощі. Насамперед, треба пошукати чи немає вже прокладеної лижні. Якщо її немає і вам треба йти по цілині, кріплення лиж необхідно відстебнути (щоб, у крайньому випадку, швидко від них позбутися), а палиці тримати в руках, при цьому не накидати петлі лижних палиць на кисті рук. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не варто скорочувати менше, ніж на 5 метрів.

Не було року, щоб рибалки не виявилися в екстремальній ситуації. Любителям підлідного лову багаторічний досвід не самих щасливих рибалок диктує обов'язкові правила:

не пробивати поруч багато лунок;

не збиратися великими групами на одному місці;

не можна пробивати лунки на переправах;

не варто ловити рибу поблизу вимоїн, яким би там не був кльов;

треба завжди мати під рукою міцну мотузку 12-15 метрів.

І лижнику, і рибалці, і кожному, хто вирішив пройти по льоду, ще на березі не буде зайвим витратити дві хвилини на своєрідне вивчення географії замерзлої річки або озера. Для початку необхідно знайти стежку або сліди. Якщо їх немає, варто позначити ще з берега свій маршрут і взяти з собою міцну палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Заздалегідь подивіться чи немає підозрілих місць:

лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики).

тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід.

варто обминати ділянки, покриті товстим прошарком снігу (під снігом лід завжди тонший).Тонкий лід і там, де б'ють ключі, де швидка течія або впадає в річку струмок.

особливо обережно треба спускатися з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

Треба пам'ятати про важливе правило - перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода, лід пробивається, потрібно негайно повертатися на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду. Ні в якому разі не варто перевіряти міцність льоду ударом ноги. Інакше… вам прийдеться з'ясувати, наскільки добре ви запам'ятали і засвоїли наші поради.

Підлідна риболовля

Зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження. Всі рибалки повинні твердо знати, що ні по-першому (осінньому), ні по-останньому (весняному) льоду ловити рибу не можна, навіть якщо на перший погляд він достатньо міцний.

Осінній лід, скріплений вечірнім чи нічним холодом, рано вранці ще спроможний витримати невеличке навантаження, але вдень він швидко стає крихким і слабким від талої води, що просочується через нього, хоча може зберігати (навесні) достатню товщину.

Збираючись на риболовлю, потрібно брати із собою прості рятувальні засоби (рятувальну дошку, мотузку) і під час рибної ловлі їх треба тримати під рукою. У осінній і весняний сезони для посилення опори поруч із лункою треба класти принесену дошку. Це підвищує безпеку рибалки на льоду. Лунку з метою безпеки пробивають на відстані 5-6м одна від одної. Рибалки не повинні збиратися великими групами. Пам'ятайте: відправлятися на водойми поодинці небезпечно!

 

Відділ ЦЗ, ЕБ та ОП