ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ОРГАНІЗМУ

04-01-2019

Його основні причини - тривале перебування у воді або навіть короткочасне перебування в крижаній воді. Реакція людини на переохолодження визначається ступенем адаптації організму до холоду.

Для його попередження при купанні треба обмежувати час перебування у воді і регулювати перерви між заходами у воду.

Дані рекомендації розраховані на здорових і фізично підготовлених людей, що мають достатній ступінь тренованості. Здорових дітей дошкільного віку можна купати у відкритих водоймах при температурі води +23-24оС по 1-3 хвилин і не більш 2-3 разів на день, тому що занадто різкі і часті перепади температури шкідливі для дитячого організму.

Здорові діти шкільного віку можуть починати купання при температурі води +20-21оС. Час перебування у воді потрібно збільшувати поступово - від 3-5 до 10-15 хв.

До ознобу не повинні купатися люди будь-якого віку.

Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіряних покривів, губ, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява “гусячої шкіри”, позіхання, гикавка, втрата свідомості. У постраждалого наступає апатія, сонливість, загальна слабкість, поверхневе дихання. Ступінь і швидкість настання переохолодження залежать від температури води та адаптації організму до холоду.

При легкому ступені переохолодження з'являються озноб, м'язове тремтіння, загальна слабкість, утруднене пересування, поблідніня шкіри. Постраждалого необхідно тепло одягти, напоїти гарячим чаєм або кавою, змусити виконувати інтенсивні фізичні вправи. Подальше купання в цей день припиняється.

Середній ступінь переохолодження характеризується синюшністю губ і шкіряних покривів, ослабленням дихання, пульс стає рідшим, з'являється сонливість, втрачається спроможність до самостійного пересування.

Заходи по наданню першої допомоги

При важкому ступені переохолодження з'являється втрата свідомості. Життєві функції поступово згасають.

При середньому і важкому ступені переохолодження постраждалого треба розтерти вовняною тканиною, зігріти під теплим душем (якщо його поміщають у ванну, то температуру води підвищують поступово від 30-35оС до 40-42°С), зробити масаж усього тіла. Потім тепло одягти, укласти в ліжко, зігріти грілками. Зігрівання повинно бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температур.

 

Відділ ЦЗ, ЕБ та ОП