Небезпека вживання наркотичних речовин!

27-02-2020

На обліку у лікаря-нарколога м.Сєвєвродонецьк перебуває 2677 осіб. З них – 297 осіб з причини вживання наркотичних речовин. Але більшість залежних за допомогою до лікаря не звертаються. З різних причин. Хтось не вважає себе хворим, хтось не вірить, що йому допоможуть, хтось боїться, що звернення може перешкодити йому в майбутньому працевлаштуватись.

В області існує два стаціонарних наркологічних відділення – в Луганському обласному наркологічному диспансері та в Лисичанській обласній психіатричній лікарні, де надається стаціонарна допомога людям, залежним від психоактивних речовин. Направлення на стаціонарне лікування можна отримати в наркологічному кабінеті. Також в стаціонар поступають і за викликом Швидкої допомоги в разі важкого стану. В разі невідкладних станів – передозування або інтоксикація психоактивними речовинами, допомога може надаватися і в реанімаційному відділенні. Все залежить від важкості стану хворого.

Амбулаторна допомога надається в наркологічному кабінеті КНП «КДЦ» Сєвєродонецької міської ради. Тут можна отримати консультацію щодо стану здоров′я, прогнозу та тактики лікування. На базі кабінету створено сайт проведення замісної підтримуючої терапії «Метадол», де отримують лікування 113 пацієнтів, залежних від опіоїдів.

Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) є визнаним у світі та найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.

Доведено, що участь у програмі ЗПТ має значні переваги як для самого хворого, так і для суспільства загалом, оскільки дає змогу:

- зменшити вживання заборонених опіоїдів;

- знизити рівень злочинності, пов’язаної зокрема з потребою здобуття коштів на придбання нелегальних наркотиків;

- зменшити смертність у результаті передозувань та передчасну смертність, що пов’язана із вживанням наркотиків (серцево-судинні захворювання, сепсис тощо);

- покращити соціальне функціонування (працевлаштування, відновлення зв’язків, батьківських обов’язків тощо);

- зменшити ризиковану поведінку, пов’язану з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно, покращити профілактику передавання ВІЛ від матері до дитини;

- створити умови для ефективного лікування СНІДу, ТБ і супутніх захворювань (сепсис, гнійні інфекції, гепатити В і С, трофічні виразки, флебіти);

- покращити соматичне здоров’я пацієнтів.

У країнах, де епідемія ВІЛ/СНІДу поширюється насамперед завдяки ін’єкційному споживанню наркотиків, головним чинником, що може вплинути на її зупинення, є лікування наркозалежності з використанням препаратів ЗПТ.

Замісна підтримувальна терапія не є панацеєю від наркотичної залежності - це лікування хронічного захворювання. Деякі пацієнти програми можуть потребувати терапії впродовж багатьох років, а хтось - протягом усього життя.

Для якісного проведення цієї терапії, сайт ЗПТ в диспансерному відділенні амбулаторної наркологічної допомоги забезпечений окремим приміщенням з індивідуальним входом, необхідним сучасним обладнанням, встановлений під охорону МВ УВС міста. Необхідну психологічну допомогу клієнтам ЗПТ у разі потреби надає психолог та соціальний працівник.

Управління охорони здоров'я Сєвєродонецької міської ради