Міністри оборони країн НАТО обговорюють оборонні видатки, виробництво боєприпасів і підтримку України

16-02-2024

]]>Міністри оборони збираються у четвер, 14 лютого 2024 року, в Брюсселі для підготовки липневого саміту НАТО у Вашингтоні.]]>

Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg

Анонсуючи в середу це засідання, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг акцентував на історичному прогресі в сфері оборонних видатків. Він оголосив, що «минулого року ми побачили безпрецедентне зростання на 11% у європейських членів Альянсу і Канади» і що цього року він очікує, що 18 союзників – рекордна кількість – витрачатимуть на оборону 2% свого ВВП. «З часу обіцянки щодо інвестицій, яка була дана в 2014 році, європейські члени Альянсу і Канада додали на оборону понад 600 мільярдів доларів США», –  сказав він. – Тому ми досягаємо реального прогресу».

Міністри також розглянуть досягнення в галузі посилення виробництва боєприпасів. «За минулі кілька місяців НАТО уклала контракти на десять мільярдів доларів», –  сказав пан Столтенберг. Міністри також обговорюватимуть забезпечення ресурсами нових оборонних планів НАТО. Генеральний секретар пояснив, що «саме зараз ми перевіряємо ці плани в навчаннях «Стедфаст дефендер», найбільших за десятки років навчаннях НАТО» за участю майже 90 тисяч особового складу з усіх 31 члена Альянсу і Швеції.

На порядку денному також підтримка України з боку НАТО. Генеральний секретар наголосив на тому, що наша підтримка надзвичайно допомагає, зазначивши, що «з нашою допомогою хоробрі Українці повернули половину захопленої Росією території, відкрили коридор у Чорному морі і завдають важких втрат російським військам». Він привітав нещодавнє рішення Європейського союзу щодо нового великого Пакету допомоги і сказав, що він розраховує на те, що  американський Конгрес невдовзі зробить так само, бо «це не благодійність, це інвестиція в нашу власну безпеку».

У середу очолювана США Контактна група з оборони України збереться в штаб-квартирі НАТО для розглядання ситуації на фронті і нагальних потреб України. У четвер міністри оборони будуть обговорювати можливість подальшого посилення стримування і оборони НАТО, після чого розпочнеться засідання Ради Україна – НАТО  за участю українського міністра оборони Рустема Умерова.

]]>Міністри оборони країн НАТО зібрались в четвер, 15 лютого 2024 року, для обговорення стримування і оборони НАТО, а також підтримки України.]]>

Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg

Звертаючись після засідання до ЗМІ, Генеральний секретар Єнс Столтенберг підкреслив «історичний прогрес» в збільшенні оборонних видатків. «До кінця 2024 року європейські члени Альянсу і Канада додадуть на оборону понад 600 мільярдів доларів з часу, коли ми дали обіцянку щодо інвестицій в оборону», –  сказав він, зазначивши, що він очікує, що цього року 18 членів Альянсу витрачатимуть на оборону 2% свого ВВП.
Міністри також обговорили хід збільшення виробництва боєприпасів. Генеральний секретар чітко сказав, що існує «необхідність переходу від повільного темпу виробництва мирних часів на високі темпи виробництва, яких вимагає конфлікт», для того, щоби поповнити запаси і продовжувати підтримувати Україну. За минулі місяці НАТО узгодила контракти на 10 мільярдів доларів США. «Це допомагає Україні, зміцнює НАТО і забезпечує більше робочих місць для висококваліфікованих працівників в Європі і Північній Америці», –  сказав пан Столтенберг.

Міністри також обговорили погіршення безпекового середовища. Генеральний секретар підтвердив, що хоча «ми не бачимо жодної безпосередньої військової загрози Альянсу, НАТО продовжує працювати над тим, щоб у Москви не було місця для хибних розрахунків щодо нашої готовності захистити усіх членів Альянсу». Найбільші навчання НАТО за десятиріччя, «Стедфаст дефендер – 24», які відбуваються зараз, завдяки яким союзники демонструють свої сили і засоби та здатність швидко перекидати війська в Альянсі для оборони східного флангу.

Насамкінець, члени Альянсу обмінялись думками з українським міністром оборони Рустемом Умеровим, який приєднався до засідання Ради Україна – НАТО в дистанційному режимі. Підкресливши важливість продовження підтримки, пан Столтенберг привітав нещодавнє оголошення про підтримку – зокрема з боку Канади, Фінляндії і Норвегії – із забезпечення провідних сил і засобів, таких як обладнання і запчастини для літаків F-16, та ППО. Він також вітав те, що група союзників збирається разом з метою забезпечення одного мільйона дронів для України, і що 20 членів НАТО домовились сформувати коаліцію з розмінування для України.

На засіданні міністри оборони також вирішили створити в Польщі Об’єднаний аналітичний, навчальний і освітній центр НАТО – Україна для обміну досвідом, отриманим від російської війни, і створення структури для навчання і тренування українських військ разом з їхніми колегами з Альянсу. «Разом союзники з НАТО забезпечують 99% усієї військової допомоги Україні, і наші довгострокові зобов’язання необхідні для збереження свободи України»,  –  сказав на завершення пан Столтенберг. «Ми будемо продовжувати стояти з Україною задля безпеки України і нашої безпеки».

 

Джерело: ]]>https://www.nato.int/cps/uk/natohq/news_222619.htm?selectedLocale=uk]]> та ]]>https://www.nato.int/cps/uk/natohq/news_222622.htm?selectedLocale=uk ]]>