Працюй офіційно!

14-06-2016

Суттєвою проблемою, яка сьогодні існує в України, є проблема тіньової економіки. Це, зокрема, стосується питання виплати роботодавцями працівникам заробітної плати «в конвертах», тобто нелегальне використання праці найманих працівників.

Хоча більшість роботодавців дотримуються трудового законодавства, чимало таких, що порушують його. Це зумовлено тим, що роботодавці намагаються отримати більший прибуток з найменшими витратами. Але така практика має негативні наслідки. Якщо роботодавці, які за чинним законодавством повинні сплачувати єдиний соціальний внесок, не виконують обов’язків, то це призводить до зменшення надходження внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. В результаті ускладнюється ситуація з наданням соціальних послуг та матеріального забезпечення застрахованим особам.

Громадяни, які працюють без оформлення трудових відносин з роботодавцем, завдають шкоди собі та державі. Для громадян, які працюють нелегально, цей період не зараховується до страхового стажу, що призводить до соціальної незахищеності.

Отже, кожен громадянин при працевлаштуванні повинен пам’ятати, що отримання більшої зарплати, але «в конверті» позбавляє себе конституційного захисту. Слід також пам’ятати, що в такій ситуації робітник ризикує зовсім не отримати зарплатню. Серед роботодавців існує практика прийому робітників на так зване «стажування», по закінченню якого зарплату можуть не заплатити, мотивуючи тим, що людина не витримала випробувального терміну. Тут можна зрозуміти й роботодавця: він ризикує взяти на роботу непорядного працівника.

Така негативна практика в більшому розповсюджена серед приватних підприємців. Тоді в нагоді можуть стати послуги центру зайнятості. Щоб уникнути неприємностей при прийомі на роботу, між найманим працівником та фізичною особою треба укласти трудовий договір. Цей договір обов’язково необхідно зареєструвати в Сєвєродонецькому міському центрі зайнятості.

А щоб бути конкурентоспроможними при працевлаштуванні, відповідати вимогам роботодавця, пропонуємо шукаючим роботу пройти професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації у навчальних закладах не тільки міста, області, а й у інших регіонах України; стажування безпосередньо на робочому місці. Отримати нову професію або підвищити кваліфікацію ви можете у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, зокрема в Одеському ЦПТО. А в якості випробувального терміну можуть виступити оплачувані громадські роботи.

Кожен повинен розуміти переваги державного страхування, легальної зайнятості, бо це гарантує не лише пристойний заробіток, а й гідне пенсійне забезпечення.

О. ПУШКІНА, заступник директора-начальник відділу взаємодії з роботодавцями Сєвєродонецького міського центру зайнятості