Інвестиційна діяльність в 2020 році

20-05-2020

Місто Сєвєродонецьк засновано в 1934 році, є одним із промислових міст Донбасу, в якому розвинуті хімічна, будівельна та приладобудівна  промисловість. Сєвєродонецьк - один із центрів науково-виробничої діяльності. Наприкінці 1950 року його було перейменовано у Сєвєродонецьк, а з 1958 року має статус міста.

Сєвєродонецьк сьогодні розвивається та лідирує серед міст Луганської області. З другої половини 2014 року виконує функції обласного центру Луганської області.

В місті працюють більше тисячі підприємств та установ, дев’яносто відсотків з яких відносяться до  середнього та малого бізнесу.

За своїм промисловим, науковим розвитком сьогодні Сєвєродонецьк - один з провідних міст регіону. Промислові підприємства, науково-виробничі установи знайшли свою нішу у ринковій економіці. Продукція Сєвєродонецьких підприємств є конкурентоспроможною та експортується до ряду країн: США, Канаду, Японію, Китай, Бєларусь, Казахстан та інші. Збільшуються надходження інвестицій в економіку міста, в том числі й іноземні.

Сєвєродонецьк – місто естетичного та культурного розвитку, місто талантів. В ньому діють різноманітні заклади відпочинку та культури (Сєвєродонецька галерея мистецтв, Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр, Сєвєродонецький коледж культури та мистецтва ім. Сергія Прокоф’єва, бібліотеки та палаци культури).

Місто є центром підготовки висококваліфікованих робітників багатьох галузей економіки. У Сєвєродонецьку розташовані три вищих учбових заклади, чотири заклади середньої спеціальної освіти, 21 школа, 16 дошкільних учбових закладів.

З метою перетворення Сєвєродонецька на комфортне для проживання місто, де створено рівні умови для всебічного та гармонійного розвитку людини, місто з наданням якісних адміністративних послуг, була розроблена Стратегія розвитку міста Сєвєродонецька на період до 2020 року.

Відповідно до затвердженого перспективного плану формування територій громад буде створено Сєвєродонецьку об’єднану територіальну громаду, до якої ввійдуть ще 7 селищних рад.

З урахуванням територіальних змін буде розроблено  стратегію розвитку територіальної громади на період 2021-2027р.р.

Цей програмний документ визначає пріоритетні напрямки динамічного, збалансованого розвитку міста Сєвєродонецька, підвищення його конкурентоспроможності, активізації економічної діяльності, підвищення рівня життя мешканців міста, інвестиційної привабливості. Місто планує розвиватися з урахуванням смарт-спеціалізації. Зусилля будуть спрямовані на інноваційний розвиток Сєвєродонецька шляхом впровадження сучасних технологій у різноманітних сферах життєдіяльності мешканців громади.

Не дивлячись на призупинення в 2014 році діяльності основного бюджетоутворюючого підприємства міста - Сєвєродонецьке об’єднання Азот, сьогодні, навіть в умовах поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) на підприємстві, яке входить до групи підприємств азотного бізнесу Group DF, запущено виробництво промислових газів аргону, азоту та кисню медичної якості. Також безперервно переробляється аміак, випускається три базових продукти: аміачна селітра, аміак водний технічний та рідкі мінеральні добрива.

Значно зросло навантаження на місцевий бюджет щодо забезпечення виконання карантинних заходів, тому з’явилась необхідність вивільнення фінансового ресурсу для боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19.

Для запобігання виникнення та поширення, локалізації та ліквідації наслідків дії коронавірусної хвороби витрачено:

  • На охорону здоров’я ( придбання медичного обладнання, лікарських засобів, антисептиків та дезінфекційних засобів, медичні вироби, засоби індивідуального захисту) – 2820,489 тис. грн.;
  • На житлово-комунальне господарство ( придбання дезінфікуючих засобів та придбання генератора гарячого туману) – 60,003 тис. грн.

Сєвєродонецькою міською радою здійснюються заходи щодо подолання наслідків дії коронавірусної інфекції. Один з них - це надання матеріальної (натуральної) допомоги мешканцям міста Сєвєроданецька та населених пунктів, які входять до складу Сєвєродонецької міської ради. Передбачається, що допомога буде надана найбільш представникам найбільш вразливих верств населення м. Сєвєродонецька (особи похилого віку, особи з інвалідністю, одиноко проживаючі особи тощо) Її отримають 3100 осіб. на загальну суму 3,5 млн. грн.

Сектором транспорту та зв’язку здійснюється постійний контроль щодо кількості транспортних засобів, які працюють під час карантинних заходів, а також проводиться щоденний контроль питання дезінфекції транспортних засобів.

Видано більше 6000 тис. посвідчень для працівників підприємств, що забезпечують життєдіяльність міста в період карантину.  Також були видані посвідчення для надання переважного права проїзду працівникам, які забезпечують безперебійну роботу охорони здоров’я.

А також рішенням виконком №249 від 10.04.2020 року для доставки працівників підприємств, тимчасово продовжено протяжність міського автобусного маршруту загального користування №5, до селища Борівське.

З метою інформування та допомоги малому та середньому піприємництву на офіційному сайті міської ради створено рубрику Підтримка бізнесу в період covid19.

Також була прийнята міська цільова «Програма протидії захворювання і запобіганню розповсюдженню гострої респіраторної хвороби COVID – 19, спричиненої короно вірусом SARS–CoV–2, на 2020 рік», фінансування якої становить 15 266,394 тис. грн.

З метою підтримки міського бюджету місто активно співпрацює з міжнародними фондами та за державними програмами, приймає участь  в різноманітних міжнародних та державних конкурсах проектів.

На сьогодні завершується реалізація проекту «Реконструкція заплавного мосту №1 у м. Сєвєродонецьку», фінансування якого здійснюється за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку при співфінансуванні з міського бюджету.

За підсумками участі в кредитній програмі європейського інвестиційного банку (ЄІБ) «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» в місті реалізовані проекти з енергосанації ЗОШ № 20, модернізації системи опалення адміністративної будівлі за адресою: бульвар Дружби Народів, 32а, наразі триває будівництво 7 пелетних котелень та енергосанація ДНЗ № 25 за рахунок кредитних коштів Європейського інвестиційного банку.

У місті ефективно впроваджується система енергоменеджменту. З 2015 року існує щоденний моніторинг споживання енергоресурсів закладами бюджетної сфери.  Сєвєродонецьк приймає участь у різноманітних проектах з розвитку та впровадження альтернативної та відновлюваної  енергетики.

Місто продовжує роботу з проектом «Енергоефективність у громадах ІІ» в якості міста ментора. В рамках цього проекту, який реалізується компанією «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) для партнерів проекту передбачено Механізм підтримки послуг з енергоефективності для громадських будівель. Місто прийняло участь у цьому конкурсі, в рамках якого було виконано розробку двох енергоаудитів та енергосертифікатів муніципальних будівель міста, а також проектно – кошторисної документації  загальної освітньої школи.

З метою залучення інвестицій у енергоефективність на умовах їх повернення виключно за рахунок досягнутої економії енергоносіїв шляхом впровадження ЕСКО-механізму  Сєвєродонецька міська рада розпочала роботу з ТОВ "КИЇВЕСКО", яке надає місту послуги з енергосервісу у десяти закладах відділу освіти, де встановлені сучасні модульні теплові пункти датської фірми Danfoss. В свою чергу вони підключені до системи моніторингу та диспетчеризації SynergyData, яка дозволяє автоматично регулювати подачу тепла в залежності від погодних умов. Така модернізація системи опалення позбавляє будівлі від надмірного споживання теплової енергії, не виходячи за нормативні показники температури у приміщеннях та в свою чергу це забезпечує економію коштів за енергоресурси. Є вже перші результати реалізованих проектів: за три місяці опалювального періоду з листопада 2019 року по січень 2020 року зменшення витрат на оплату теплової енергії склало 2079,3 тис.грн., фактична економія бюджетних коштів міста 257,5 тис. грн.,  споживання енергоресурсів знизилося на 29%, що на 4% вище очікуваного. Це дозволяє скоротити термін дії енергосервісних договорів на кілька років. З огляду на позитивні результати роботи планується розширювати партнерство і в 2020 році додатково залучити інвестиції в місто.

Таким чином, місто Сєвєродонецьк - не тільки місто-ментор та перше місто Луганської області, в якому ефективно впроваджений і працює ЕСКО-механізм, але і приклад для інших міст Луганської області щодо впровадження та реалізації енергоефективних проектів.

Місто взяло участь у проекті "Просування сталих енергетичних рішень в громадах (приклади з практики)", який реалізується ГО "Екоклуб" за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії в Україні для фінансування проекту по створенню системи автоматичного поливу у сквері М.В.Гоголя з використанням автономного поливу від сонячних панелей.

В рамках приєднання міста Сєвєродонецька до Європейської Ініціативи «Мери за економічне зростання» (M4EG) розроблений План місцевого економічного розвитку. Суть Ініціативи полягає в наданні підтримки мерам та муніципалітетам на місцевому рівні з метою активного сприяння економічному зростанню і створенню робочих місць. Один з компонентів програми – грантовий. Мінімальна сума гранту: 500 тисяч євро. Максимальна сума гранту: 1 мільйон євро. Проекти мають сприяти покращенню бізнес-середовища і розвитку місцевого бізнесу. Планом місцевого економічного розвитку затверджений План дій, в якому зазначені проекти, які можуть отримати фінансування із міжнародних донорів. Сєвєродонецьк отримав Сертифікат про присудження місту статусу «Дійсного члена» Європейської Ініціативи «Мери за економічне зростання».

Місто розпочало активну роботу з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) в Донецькій та Луганській областях. Це проекти «Економічна підтримка Східної України» та «Демократичне врядування у Східній Україні», за яким буде реалізований проект «Спортивне містечко». Вартість проекту 750,0 тис. грн., у т. ч. кошти міжнародних донорів – 500,0 тис. грн.

Місто прийняло участь у конкурсі субпроектів зі створення житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Конкурс проводився в рамках проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури, УФСІ VI», який фінансується Урядом Федеративної Республіки Німеччини через Німецький банк розвитку KfW. Основною метою Проекту є підтримка інфраструктурних заходів в українських громадах з високою часткою ВПО шляхом створення для них житла та ремонту об’єктів соціальної сфери, таких як школи та дитячі садки. Бюджет кожного субпроекту дорівнює еквіваленту 500 000 Євро. Наразі підписаний меморандум з УФСІ, проведені тендерні процедури з визначення підрядника.

Розпочато співробітництво з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) по проекту «Житло для внутрішньопереміщених осіб» по забезпеченню житлом ВПО, фінансування якого може реалізовуватись за підтримки Кредитної установи для відбудови (KfW). Підписаний лист про наміри Сєвєродонецької міської ради до МОМ, Представництва в Україні щодо співпраці за проектом по забезпеченню житлом внутрішньопереміщених осіб (ВПО). Наступний крок – підписання Меморандуму про співпрацю.