Міст між Сєвєродонецьком та Лисичанськом відкрито (розширена версія)

09-12-2016

6 грудня відбулося урочисте відкриття автодорожнього мосту між Сєвєродонецьком та Лисичанськом через річку Сіверський Донець.

Влітку 2014-го року міст підірвали незаконні збройні угрупування, які відступали з Сєвєродонецька під натиском українських військових. Цей об’єкт інфраструктури дуже важливий для регіону: він є найкоротшим шляхом між Сєвєродонецьком та Лисичанськом, а також веде до залізничного вокзалу. Ремонтувати міст почали у грудні 2015-го. На відновлення об’єкта 1,4 млн. євро виділив Європейський Союз. 100 тисяч євро виділили з міського бюджету. Після року робіт 6 грудня відбулося урочисте введення об’єкта в експлуатацію.

У заході брали участь керівництво органів місцевого самоврядування Сєвєродонецька та Лисичанська, представники Європейського Союзу, а також громадськість міст.

З вітальним словом до присутніх звернувся політичний радник Представництва Європейського Союзу в Україні Піт Блонде. «Сьогодні ми святкуємо відкриття моста, який з’єднує людей. ЄС є тією стороною, яка підтримує Україну, – сказав пан Блонде. – Ми не забуваємо про події, які відбулися влітку 2014-го року... Сподіваємося, що цей міст, це співробітництво буде своєрідним символом, який єднає ЄС та Україну».

«Ті кошти, ту технічну та організаційну допомогу, яку ми отримали, неможливо оцінити. Дякую Європейському Союзу за підтримку», – сказав під час заходу Сєвєродонецький міський голова Валентин Казаков.

Під час заходу керівництво органів місцевого самоврядування Сєвєродонецька нагородило працівників будівельних організацій, що брали найактивнішу участь у відновлюваних роботах.

Після перерізання червоної стрічки першими випробували міст сєвєродончани та лисичани, які з великим українським прапором перейшли з одного берега Сіверського Дінця на інший, після чого автомобільний рух офіційно було запущено. 

Після урочистого відкриття руху на мосту через річку Сіверський Донець відбулася прес-конференція з нагоди фінальної зустрічі всіх учасників Проекту Європейського Союзу «Капітальний ремонт автодорожнього мосту через річку Сіверський Донець». Організатором заходу виступила Сєвєродонецька міська рада. Серед спікерів були міський голова Валентин Казаков, Генеральний консул Федеративної республіки Німеччини в Україні Вольфганг Мьоссінгер, представник ПРООН Ганна Борова, головний інженер ПАТ «Харківметропроект» Руслан Кузнецов, виконавчий директор Луганського регіонального відділення Асоціації міст України Наталія Бойко та політичний радник Європейської служби зовнішньої дії Піт Блонде.

Останній під час свого виступу відзначив значимість відновленої споруди, яка стала символом возз’єднання, солідарності Європи та підтримки з її боку української держави. За словами представника ЄС, в Україні міст буде слугувати співпраці регіонів країни і майбутніх відносин ЄС та України. «Це була нелегка робота, – зазначив пан Блонде. – Але її перевага в тому, що відновлена споруда буде слугувати тривалий термін. Ми допомагаємо Україні на шляху реформ. Якщо говорити про загальну суму, яка стосується проектів ЄС, що сьогодні фактично здійснюються в Україні, то це порядку 1,2 млрд євро. Чому я згадую цю цифру? Річ у тому, що ми віримо в те, що в Україні принципово зміниться підхід до управління державою. В першу чергу, це реформа судової системи, ефективна антикорупційна робота, децентралізація та адміністративна реформа».

За спостереженнями представника ЄС у всіх цих аспектах Україна на даний час досить активна. Але реформування проходить досить тяжко. На думку радника, це пов’язано з нелегальним приєднанням Криму до Росії, а також з невирішеним конфліктом. «У нас є ряд фінансових інструментів, які на даний момент працюють, – зауважив дипломат. – Вони допомагають нам проводити оперативну гуманітарну допомогу, підтримку ВПО, відновлення та відбудову інфраструктури, розмінування та сприяння правильному управлінню».

Радник також відзначив, що знання та досвід, які отримала Сєвєродонецька міська рада в роботі з ЄС та його проектами, дуже важливі та цінні, адже вони нададуть змогу працювати громаді з іншими міжнародними донорами та організаціями. Крім того, дипломат подякував за теплий прийом у Сєвєродонецьку та висловив сподівання на те, що відстань між Лисичанськом і Сєвєродонецьком стане коротшою, а відбудований міст буде щодня слугувати місцевому населенню і полегшить йому життя.

Генеральний консул Федеративної республіки Німеччини в Україні Вольфганг Мьоссінгер зазначив, що Німеччина не має прямого відношення до даного проекту. Але влітку, перебуваючи в Сєвєродонецьку, консул відвідав будівельний майданчик на Павлоградському мосту та спостерігав за відновлювальними роботами. Тоді він пообіцяв приїхати до Сєвєродонецька на відкриття мосту. «І ось я тут, – говорить В. Мьоссінгер. – Відкриваючи рух через міст, я зрозумів, що це дуже важливий об’єкт інфраструктури. Він є своєрідним символом єднання, яке може бути досягнуте між конфліктуючими сторонами в Україні, а також між Україною та ЄС. Крім того, це ще й знак мирного розвитку. Найважливіше зараз, це показати українському народу: там, де є мир, можна досягнуту багато чого». Консул зазначив, що Німеччина допомагає Україні. Зокрема, є учасником енергоефективних проектів, в тому числі і в Сєвєродонецьку. Крім того, Німеччина допомагає розвитку громадянського суспільства, так як пов’язує це з демократичними процесами. Тому консул відзначив важливість події, привітав усіх, хто в непростих умовах зробив свій внесок у вдале завершення проекту, та побажав, щоб за допомогою мосту регіон отримав подальший економічний та соціальний розвиток.

Останньому сприяє і ряд проектів, які запроваджуються в Україні завдяки реалізації Програми розвитку ООН. Присутня на конференції представниця ПРООН Ганна Борова відзначила, що сьогодні ЄС є найпотужнішим донором. «Завдяки європейському фінансуванню ми змогли швидко зробити ремонт та обладнати обласний будинок дитини в Сєвєродонецьку, – зазначила менеджер. – Понад 20 складників реалізовано по сільському компоненту Луганщини. Самі проекти пропонує громада. Ми їх обговорюємо та долучаємо до цього місцеву владу». Звичайно, в цих проектах присутній компонент софінансування. 70 відсотків – кошти ЄС, 25 – міської ради, 5 – місцевих мешканців. «Це дає нам змогу працювати активно і швидко, – підкреслила пані Борова. – Місцевий компонент активно працює зараз у Сєвєродонецьку та Рубіжному. Це 22 об’єкта ОСББ і декілька шкіл, які наразі ремонтуються. Роботи зараз на фінальній стадії. Крім того, до кінця року 4,9 млн коштів ЄС також будуть вкладені в ремонтні роботи, пов’язані з реформуванням та створенням ОСББ».

Під час заходу учасниками переглянуто декілька відеокліпів, які продемонстрували весь процес капітального ремонту автодорожнього мосту протягом 18 місяців, та обговорено основні аспекти реалізації цього проекту.

Владислав Стародубов,

Олеся Петрова