Продовження неоплачуваної відпустки в разі продовження карантину

15-05-2020

Уряд України продовжив карантин у зв’язку із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19. Як у такому разі продовжити працівникам відпустки без збереження зарплати?

Насамперед нагадаємо, що відпустка без збереження зарплати, яка надається на період карантину згідно зі ст. 26 ]]>Закону про відпустки]]>, є відпусткою за згодою сторін. Тому, щоб продовжити працівнику таку відпустку, роботодавець передусім повинен з’ясувати, чи погоджується на це сам працівник. При цьому згода останнього має бути зафіксована у письмовому вигляді. Якщо ж працівник не згоден, роботодавець не має права примусово відправити його в неоплачувану відпустку.

Продовження відпустки може відбуватись за двома варіантами.

Перший: якщо в заяві працівника про надання відпустки без збереження зарплати та у виданому на підставі такої заяви наказі керівника підприємства було одразу зазначено про можливість пролонгації відпустки в разі ухвалення урядом рішення про продовження карантину, відповідно, жодні дії з боку працівника та керівництва підприємства не потрібні, оскільки відпустка в такому разі продовжується автоматично.

Другий: якщо в заяві працівника та наказі керівника йшлося про надання відпустки без збереження зарплати до конкретної дати завершення карантину, то тепер працівнику потрібно написати нову заяву про надання відпустки, а керівнику — знову видати наказ.  

Зважаючи на те, що під час карантину сторони трудового договору не можуть зустрічатися один з одним, можна скористатися одним із таких способів передавання заяви та наказу:

— надіслати зазначені документи електронною поштою;

— надіслати документи поштою;

— відправити документи факсом (щоправда, цей спосіб на сьогодні вже є застарілим);

— скористатися послугами кур’єрської доставки.

Після завершення карантину та відновлення нормальної роботи підприємства оригінали заяви працівника та наказу керівника потрібно підшити у відповідні папки з документацією роботодавця.

Додамо, що оскільки згідно з частиною третьою ст. 26 Закону про відпустки строк перебування у відпустці без збереження зарплати на період карантину не має обмежень у часі й може тривати, доки триває карантин, за потреби така відпустка може бути продовжена й надаватися стільки разів, скільки впродовж року буде відповідних продовжень і запроваджень карантину.