Легальна зайнятість - соціальний захист в майбутньому

21-05-2020

Сьогодні, на жаль, має місце таке негативне явище, як нелегальна зайнятість, заробітна плата в «конвертах» коли суб’єкти господарювання та суб’єкти підприємницької діяльності – підприємці приймають на роботу (зокрема тимчасову, сезонну) працівників без оформлення трудових відносин.

Від неналежного оформлення трудових відносин, перш за все, страждає особа, яка погоджується на таку працю.

Згідно Конституції України людина, її життя та здоров'я, честь та гідність, недоторканість визнаються найвищою соціальною цінністю. Кожна людина має право на працю, тобто можливість заробляти собі на життя роботою, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджує.

Використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення працівника соціальних виплат та гарантій:

  • гарантованого державою розміру заробітної плати;
  • права на оплачувану відпустку;
  • права на оплату лікарняного;
  • права на допомогу по безробіттю;
  • права на пенсію (у тому числі за умови роботи в шкідливих умовахпраці, пенсії по інвалідності зокрема в результаті нещасного випадку на виробництві), а при досягненні пенсійного віку мати гідне пенсійне забезпечення;
  • інші гарантії, передбачені законодавством, такими як: державнадопомога сім’ям з дітьми, соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, субсидії,тощо.

Оскільки трудовий договір є двосторонньою угодою між найманим працівником та роботодавцем, використання тіньової зайнятості для роботодавця призводить до позбавлення його права вимагати виконання роботи належним чином, підпорядкування найманого працівника внутрішньому трудовому розпорядку.

Крім того, негативними наслідками «тіньової» зайнятості є таке явище, як суспільна небезпека, яка виникає для всіх нас - споживачів послуг у всіх сферах життєдіяльності - громадському харчуванні, торгівлі, транспорті, будівництві.

Тіньова зайнятість сприяє поширенню професійних захворювань, аварійності на дорогах, низької якості виконуваної роботи, ризику виникнення нещасних випадків на виробництві, оскільки неоформлений робітник не проходить обов'язкове медичне обстеження, з ним не проводяться інструктажі та навчання з техніки безпеки, охорони праці.

Виплата заробітної, без сплати податків та внесків призводить до зменшення дохідної частини бюджетів всіх рівнів, а це погані дороги, відсутність дитячих садочків, недостатній розвиток інфраструктури території.

Значна частина роботодавців усвідомлюють важливість цієї проблеми і працюють у законодавчому полі. Але є й такі, які намагаються отримати якомога більший прибуток, ухиляються від сплати податків, використовуючи працю громадян без належного оформлення трудових відносин.

Тому, для тих хто збирається працевлаштовуватись рекомендуємо Вам вимагати від роботодавців офіційного працевлаштування, потурбуйтеся про свій соціальний захист сьогодні та на майбутнє.

А роботодавцям радимо неухильно дотримуватись законодавства про працю.

 

У разі порушення законодавства про працю відносно Вас або для отримання консультацій, звертайтесь до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради особисто, письмово, зателефонувавши  за номером    (06452)  2-15-70 або з відповідним   повідомленням

на електронну   адресу: upszn919]]>@]]>]]>sed]]>]]>-rada.gov.ua]]>.  Адреса   для   письмових   повідомлень:

вул. Новікова, 15-Б, м. Сєвєродонецьк, Луганської обл., 93416.