Олександр Стрюк: продовжуємо співпрацювати з МОМ у напрямку будівництва доступного житла
Начальник Сєвєродонецької міської військової адміністрації Олександр Стрюк взяв участь у заході «Система доступного орендного житла в Україні», організованому Міжнародною організацією з міграції та Європейським інвестиційним банком. Подія відбулась у Відні, Австрія, 23-26 січня.
Саме досвід Австрії і вивчали: опис проблематики і успішний кейс на прикладі Seestadt Aspern - одного з найбільших проєктів міського розвитку в Європі, який завершиться у 2030 році і дозволить отримати високоякісне житло для понад 25000 жителів. Це була виїзна практика, щоб наочно учасники могли оцінити комплексний підхід і реалізацію проєкту.
Вивчали досвід Польщі у сфері доступного житла. Одним з розглянутих напрямків стала соціальна оренда житла в Європі на платній основі.
Олександр Стрюк доповідав щодо інституційної спроможності громад в умовах евакуації та після деокупації. У своїй промові, розповідаючи про Сєвєродонецьку громаду, він зауважив:
«На сьогоднішній день нам вдалося зберегти майже всі інституції органу місцевого самоврядування, зберегти 40% кадрового потенціалу. Сєвєродонецька міська військова адміністрація забезпечила функціонування всіх структурних підрозділів, комунальних підприємств, медичних і соціальних установ, освітніх і культурних закладів. І, фактично, є одною єдиною командою, яка працює на те, щоб підтримувати громаду, зберігати її та готуватись до деокупації.
Так, всі наші громадяни, які є сьогодні ВПО, потребують житла. Завдяки добрій волі МОМ нам вдалося зберегти той житловий проєкт, що розпочався ще у Сєвєродонецьку (https://sed-rada.gov.ua/sievierodonecke-agentstvo-investiciy-ta-rozvitku...). Проєкт Доступного житла завдяки Львівщині перенесено на іншу локацію: на території Дрогобицької та Кам’янко-Бузької громад. Також відбувається реалізація проєктів забезпечення житлом наших ВПО у м. Новомосковську та у м.Дніпро».
Акценти на заході робились на кількох головних моментах: терміновість житла, а також збір потенційних рішень для переробки та повторного використання знесених будівель та інфраструктури, дослідження методів кругового будівництва з використанням українських ресурсів.
Голова житлових програм МОМ Конрад Клос озвучив досвід впровадження доступного житла в Україні, будівництва найкращої житлової системи.
З метою забезпечення нагальних житлових потреб в Україні, зокрема, надання доступного житла внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та іншим постраждалим від війни категоріям населення, а також сприяння соціальній згуртованості за допомогою житлових ініціатив на рівні громад, Міжнародна організація з міграції наразі реалізує Житловий проєкт, що фінансується Урядом Німеччини, який має на меті побудувати 65 000 кв. м. квартир у власність громад у Західній та Центральній Україні.
Побудовані квартири будуть надані в оренду сім'ям ВПО та місцевим жителям дефіцитних професій на умовах доступної оренди або оренди з правом викупу.
На початку 2023 року команда Житлового проєкту МОМ в Україні підготувала адвокаційні записки, в яких містяться пропозиції щодо регулювання таких аспектів, як доступна оренда, оренда комунального житла з правом викупу та створення револьверного фонду для регулювання спрямування коштів, отриманих за рахунок такої оренди.
Цінність інституту револьверного фонду полягає у його відновлюваності шляхом поворотності коштів та можливості спрямування їх на нові цикли будівництва, для яких створюється такий фонд, а також для цілей неприбуткової оренди.
Найбільш доцільним використанням коштів від такої оренди є їх накопичення та використання на нові цикли будівництва чи реконструкції житла, яке також може бути надано у користування на доступних умовах. Таким чином, команда МОМ пропонує створити револьверні фонди разом із покращенням доступності житла для вразливих груп населення.
****
24 лютого 2022 року Російська Федерація розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, що спричинило одну з найбільших гуманітарних криз у сучасній історії. Згідно з останнім опитуванням загального населення, проведеним МОМ з 3 по 25 вересня1, наразі в Україні понад 3 674 000 осіб є внутрішньо переміщеними. Крім того, близько 4 573 000 осіб повернулися в Україну до своїх звичних місць проживання. За даними Світового банку, близько 817 000 житлових будинків пошкоджено внаслідок війни, з яких близько третини зруйновано без можливості відновлення, а інша частина – пошкоджена частково2. Згідно з даними Київської школи економіки 3 станом на вересень 2023 року загальна сума прямих задокументованих збитків, завданих інфраструктурі України внаслідок повномасштабного вторгнення РФ, оцінюється в 151,2 млрд доларів США (вартість заміни). У загальній сумі прямих збитків найбільшу частку становить втрата житлового фонду – 55,9 млрд доларів США, в тому числі близько 1 млрд доларів США – збитки від підтоплення і руйнування житлових будинків внаслідок підриву гідроелектростанції.