Звернення депутатів Сєвєродонецької міської ради щодо припинення тарифного геноциду на електроенергію для промислових підприємств Луганської області
14 березня на 60-й (позачерговій) сесії Сєвєродонецької міської ради VІI скликання депутати прийняли звернення до Кабінету Міністрів України щодо перегляду умови формування цін електроенергії, що виробляють підприємства теплової генерації (ТЕЦ) і атомної енергетики та до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо приведення ціни на електроенергію до середніх загальнодержавних показників, або створення в Луганській області особливих умов ціноутворення на енергоносії.
До Сєвєродонецької міської ради звернулись 57 промислових підприємств і фізичних осіб – підприємців міста Сєвєродонецька та Луганської області щодо збільшення вартості електроенергії для підприємств різних галузей, при тому, що її ціна і так найвища в Україні.
Так, на кінець 2018 року підприємства Луганської області сплачували 3,09 грн. за 1 кВт (з ПДВ), то з січня 2019 року тариф зріс до 3,56 грн./кВт (з ПДВ) – зростання на більше ніж 15%, при тому, що граничний рівень ціни на електричну енергію, встановлений НКРЕКП на перший квартал 2019 року є єдиним на всій території України і становить 1,9416 грн/ кВт.(з ПДВ).
При цьому, наприклад, в Харківській області ціна за 1 кВт складає 2,77 грн.; в Донецькій області – 3,04 грн.; в Дніпропетровській області - 2,65 грн.
Таким чином, навіть всередині країни, підприємства Луганської області мають найвищу ціну на електроенергію в Україні та опиняються поза конкуренцією. Тарифний геноцид на електроенергію для промислових підприємств області ставить під питання не тільки перспективи розвитку, а навіть саме їх існування.
У зв’язку з високим рівнем росту тарифу на електроенергію, значних витрат несе бюджет міст Луганської області, насамперед це пов’язано з зобов’язанням утримання міського електротранспорту для можливості перевезення пільгових категорій пасажирів. Крім того, комунальні підприємства, які надають послуги населенню міст Луганської області, отримуючи електроенергію по найвищім тарифам в Україні, змушені збільшувати ціну своїх послуг, або звертатись по допомогу до місцевих бюджетів. Ця ситуація приводить до значного росту видатків місцевих бюджетів, наповнення яких в Луганській області у зв’язку з проведенням Операції Об`єднаних сил, є вкрай проблематичним.
Засновники та керівники підприємств різноманітних галузей промисловості Луганської області є сумлінними платниками податків, а їхня продукція є достатньо відомою не тільки на території країни, а і поза її межами. Підприємства продовжують інвестувати власні кошти у збільшення виробничих потужностей, будівництво нових складських та офісних приміщень, що дає можливість створити нові робочі місця, як зі складу інженерно-технічних робітників, так і робочих спеціальностей.
Але значне зростання тарифів на електроенергію в Луганській області не створює можливості для промисловості і бізнесу міста вести конкурентну боротьбу, інвестувати у розвиток підприємств та створювати нові робочі місця. Зростання тарифів є непосильним тягарем не лише для промисловості, а й відгукнеться на кишенях простих сєвєродончан та мешканців області, які оплачуватимуть зростання електроенергії у вигляді зростання цін на продукти, товари та комунальні послуги, що спричинить інфляцію та ще потужнішу соціальну напругу.
У зв’язку з вищенаведеним, депутати прийняли звернення до Кабінету Міністрів України з проханням щодо перегляду умови формування цін електроенергії, що виробляють підприємства теплової генерації (ТЕЦ) та атомної енергетики.
Крім того, задля створення конкурентоспроможних умов для сталої роботи підприємств, які вимушені працювати в зоні проведення ООС депутати звернулися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, звернулися з вимогою вирішити питання щодо приведення ціни на електроенергію до середніх загальнодержавних показників 2,8 - 3,04 грн./кВт, або створення в Луганській області особливих умов ціноутворення на енергоносії.
В.о. міського голови Вячеслав Ткачук зазначив: «Норми закону про електроенергію вимагають обрати постачальника на конкурентних засадах – але цього ринку на Луганщині де-факто немає, тож монополісти цим користуються. Наша Луганська обласна державна адміністрація – військово-цивільна адміністрація також повинна сприяти вирішенню тарифних перекосів, бо різке зростання цін на енергоносії призводе до виведення капіталу, підняття вартості місцевої продукції, і як результат – до її неконкурентноспроможністі. А наслідком буде закриття підприємств, скорочення працівників, колосальні втрати бюджетів усіх рівнів та зубожіння населення.
На даний момент актуальним та справедливим є перерозподіл тарифних коштів між різними учасниками ринку, а не нове підвищення ціни електроенергії для кінцевих споживачів».