«Жити всупереч»: збірка про війну, але заради миру
16 липня у приміщенні Кризового медіа-центру «Сіверський Донець» відбулася презентація збірки «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі».
Це видання є звітом шести правозахисних організацій – БО БФ «Восток СОС», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав та свобод громадян», ГО «Правозахисний центр громадських досліджень», ГО «Молода освіта Прикарпаття», ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив», Кризовий медіа-центр «Сіверський Донець» – про наслідки обстрілів міст і сіл та розміщення військової техніки в зонах проживання населення, про складності з наданням медичної допомоги пообіч лінії розмежування під час збройного конфлікту. Автори напрацювали рекомендації для установ, організацій і інституцій, які мають вплинути на зазначені проблеми.
Книга побачила світ у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини, і може зацікавити журналістів, громадських активістів і просто мешканців Донбасу – тих, хто хоче розібратися, що відбувається насправді.
А щоб інформація стала максимально доступною, звіт виходить у світ трьома мовами: українською, російською і англійською. Англійська версія буде представлена в посольствах іноземних держав та в дипломатичних представництвах і міжнародних місіях, які працюють над тематикою Донбасу.
Презентували книгу три з шести її авторів, надаємо їм слово.
Наталія Каплун, дослідниця Благодійного Фонду «Восток-СОС»: «Герої нашої книги – люди з різними точками зору і політичними уподобаннями, різним світоглядом, але всі вони з зони конфлікту – з лінії розмежування, з так званої сірої зони, а ще з того боку. Ми постійно чуємо про військові втрати, але мало знаємо, що ж відбувається там з цивільним населенням. А ці люди щодня ризикують своїм життям, вони позбавлені впевненості, не захищені законом, військові нерідко розміщують свої об’єкти у житловій зоні, що є додатковим ризиком для цивільних. Війна руйнує життя людей, перетворюючи його на трагедію.
Окремий розділ книги присвячений доступу до медицини.
Наша мета – привернути увагу до цих людей. Під час збору інформації ми переконалися: людям спочатку потрібна розмова, деякі з них отримали психологічний стрес, інші і зараз знаходяться у важкому психологічному стані. Моє особисте бачення – необхідна програма психологічної допомоги, психологічної реабілітації і потрібно говорити з цими людьми, потрібно будувати діалог. Не на тому, що ми відкидаємо своє і приймаємо їхнє – ні, треба шукати точки порозуміння. Їх і нас хвилює безпека дітей, і це основне підґрунтя, на якому можна порозумітися.
Вибудовуючи стосунки між конкретними людьми, ми робимо крок до реінтеграції цієї території. Наше напрацювання – це той майданчик, який буде необхідним при реінтеграції неконтрольованих зараз владою територій Донбасу».
Катерина Котлярова, дослідниця Східноукраїнського центру громадських ініціатив, у минулому – учасниця АТО: «На разі вже видано 300 примірників українською мовою, завершена робота над тиражем англійською для європейської спільноти, щоб вона розуміла суть і глибину нашої проблеми. Перекладаємо російською, щоб нашу роботу прочитали в Росії. Окремо будуть розповсюджуватися примірники в електронному варіанті.
А звідки сьогодні у медіа-центрі орігамі і чому саме така назва видання? Під час роботи над книгою одна з нас робила паперових журавликів. І спало на думку: незалежно від того, що у людини трапилося горе, треба жити далі. Не завжди це легко, не завжди ми повертаємося у те русло, де були раніше. Але треба жити.
Втім, неможливо повернутися до миру, поки ми не скажемо про ту проблему, про ту жорстокість, яка відбувалася, поки винні не будуть покарані. Ми маємо зафіксувати це, щоб у майбутньому не виявилося, що такого начебто не було».
Олена Ніжельська, дослідниця Кризового медіа-центру «Сіверський Донець»: «З 2014 року 17 громадських організацій, в тому числі і ми, об’єдналися в коаліцію «Справедливість заради миру на Донбасі» і поставили собі за мету документування порушень прав людини безпосередньо під час збройного конфлікту на сході.
Наші документатори мали контакти з представниками цивільного населення. Бо війна – це не лише військові дії. Війна – це долі простих громадян, життя яких повністю змінилося за останні чотири роки. Наше дослідження саме про такі долі і про те, як жити цим людям далі.
Написанню звіту передувала велика робота, пов’язана зі збором даних, – більше 50 інтерв’ю з людьми, які є героями цієї книги. І саме це було, мабуть, найбільш тяжкою і емоційно виснажливою частиною нашої роботи.
Своєю книгою ми хочемо започаткувати широку дискусію, як нам побудувати стійкий мир в нашій країні і як нам спільно долати наслідки війни».
Інф. "СВ"