Якими мають бути перші кроки з відновлення Сєвєродонецької громади після деокупації

02-06-2023

Сєвєродонецька громада 1 червня взяла участь у серії обговорень, присвячених першим крокам після деокупації територій України. Заходи організовані за підтримки урядів Великої Британії, Канади, США, Фінляндії, Швеції та Швейцарії в рамках Фонду «Партнерство за сильну Україну» та у співпраці з Офісом Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.

«Міжнародна спільнота допомагає і надалі допомагатиме українським громадам оговтуватися від окупації. У кожної деокупованої території буде своя історія. І чим довше була окупація, тим більше проблем доведеться вирішувати у звільнених громадах. Щоб наша допомога була більш ефективною, потрібно почути досвід вже деокупованих громад, ознайомитись з планами місцевої влади тих територій, які досі в окупації, а також бути обізнаними у планах центральної влади щодо першочергових кроків з деокупації і після неї. Саме для цього ми і проводимо такі обговорення», - зазначив Метью Уотерфілд, керівник Фонду «Партнерство за сильну Україну».

У першому заході - форумі «Перші кроки після деокупації», - який був присвячений плануванню підготовки до деокупації та перших кроків після деокупації, взяли участь голови тимчасово окупованих громад та представники військових адміністрацій. Сєвєродонецьку громаду представляла перший заступник начальника Сєвєродонецької міської ВА Тетяна Верховська.

Під час заходу також обговорили законодавчі ініціативи щодо регулювання діяльності влади на місцях в перехідний період після деокупації території.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко зазначив, що масштаб викликів, які пов’язані з деокупацією українських територій, величезний.

«Такого досвіду немає в жодної країни світу. Отже ми не можемо використовувати усталені практики. Їх просто немає. Ми маємо формувати свій власний досвід. Вже зараз зрозуміло, що підходи до відновлення деокупованих територій будуть різними. Бо одна справа, коли громадам була під окупацією місяць, а інша, - рік або дев’ять, як території Криму, Донецької та Луганської областей. Дуже добре, що міжнародні партнери це розуміють, як і те, що швидкого відновлення місцевого самоврядування у багатьох тимчасово окупованих громадах не буде. Верховна Рада України у питаннях відновлення відштовхується від принципу «робимо усе, що можна зробити вже зараз». Важливо давати сигнали людям на окупованих територіях, як ми будемо розбудовувати території після деокупації», - сказав Олександр Корнієнко.

В'ячеслав Негода, керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, зазначив, що мета таких обговорень – почути представників окупованих громад і дати їм розуміння, що державна стратегія і плани відновлення деокупованих територій створюватимуться з врахуванням досвіду і позиції місцевої влади.

«Зараз, коли Збройні Сили відвойовують наші землі, ми напрацьовуємо досвід відновлення влади на деокупованих територіях, який з часом стане стане світовим. І цей складний шлях ми маємо пройти разом з громадами - основою місцевого самоврядування і розвитку. Завдання Форуму - створити платформу і дати можливість обговорити найактуальніші питання з урахуванням викликів, з якими стикається місцева влада, почути про ваші проблеми, дізнатися, як ви бачите період відновлення після деокупації. В той же час, ми хочемо вкотре підкреслити, що ніколи не відмовимося від реалізації завдань розвитку місцевого самоврядування на принципах децентралізації і обов’язково втілюватимемо найкращі демократичні стандарти там, де це дозволяє безпекова ситуація», - звернувся В'ячеслав Негода до учасників Форуму.

За словами першого заступника начальника Сєвєродонецької міської ВА Тетяни Верховської, громада має намір вивчати досвід громад, які вже деокуповані, налагоджувати правильну комунікацію з людьми та будувати довіру в громадах, крім того, продовжувати пошук партнерів і інвесторів для відбудови.

За інформацією ]]>https://decentralization.gov.ua/news/16682]]>