Ви тут:

Впровадження системи НАССР (Hazard Analysis and Critical Control Point) в закладах загальної середньої освіти Сєвєродонецька

01-04-2021
Категорія: 

Одним із пріоритетних напрямів осучаснення системи шкільного харчування, реформування якої у 2019 році ініціювала Перша леді України Олена Зеленська, є організація безпечного та якісного харчування дітей у закладах освіти.

З 1 вересня 2020 року в Україні розпочалась реалізація проєкту «Введення санітарних норм якості харчових продуктів згідно положень НАССР (Hazard Analysisand Critical Control Point) щодо контролю безпечності продуктів харчування та покращення умов, які не відповідають санітарним нормам, в їдальнях державних закладів освіти у Луганській та Донецькій областях»

Проєкт реалізовують Міжнародний Благодійний Фонд «Жовто-Блакитні крила» і Всеукраїнська Громадська Організація «ПОРУЧ» у партнерстві з KinderhilfswerkChildFundDeutschland за фінансової̈ підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).

Основною метою проєкту є впровадження за допомогою принципів НАССР розвитку надійної системи контролю харчових продуктів в школах 8 областей (Донецької і Луганської як базових, а також у Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Одеській областях),поліпшення гігієни харчування,прискорення процесу впровадження світових стандартів і підвищення якості харчування в закладах освіти.

Уже в грудні 2020 року та лютому2021 року відбулося тренінгове навчання із впровадження стандартів НАССР в закладах освіти. Від Сєвєродонецької міської територіальної громади пройшли навчання директор середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 міста Сєвєродонецька Ірина Горобинська, виконуюча обов’язки директора середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6 міста Сєвєродонецька Світлана Демчук та кухар середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6 міста Сєвєродонецька Оксана Вєдєрнікова.

Тренерами програми були:

  • Наталія Сілонова, PhD, консультант та аудитор систем управління безпечністю харчових продуктів, спеціаліст з розроблення систем управління безпечністю харчових продуктів, доцент кафедри стандартизації та сертифікації сільськогосподарської продукції Національного університету біоресурсів і природокористування України;
  • Юлія Слива, PhD, консультант та тренер з впровадження систем управління безпечністю харчових продуктів, аудитор з ISO 22000, FSSC 22000, GLOBALG.A.P, доцент кафедри стандартизації та сертифікації сільськогосподарської продукції Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Заняття тривали від самого ранку і до вечора. Зокрема, йшлося про програми-передумови щодо належного планування виробничих, допоміжних та побутових приміщень, стану приміщень, обладнання, проведення ремонтних робіт, технічного обслуговування обладнання, калібрування, а також заходів щодо захисту харчових продуктів від забруднення та сторонніх домішок, стану комунікацій, безпечності води, льоду, пари, допоміжних матеріалів, що контактують з харчовими продуктами тощо.

17-20 березня 2021 року відбувся перший з чотирьох навчальних модулів для підготовки тренерів, які будуть займатися на місцях навчанням щодо впровадження стандартів НАССР.

Участь у тренінгу беруть представники освіти, фахівці системи харчування, працівники місцевих органів самоврядування з Донецької, Луганської (підконтрольних уряду України території) та Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської, Одеської, Харківської і Херсонської областей.

Від Сєвєродонецької міської територіальної громади навчання проходять заступник начальника Управління освіти Сєвєродонецької міської ВЦА Варвара Штогрина та начальник групи централізованого господарчого обслуговування закладів освіти Олена Соколенко.

В програмі навчання  - знайомство з нормативною базою НАССР, методами впровадження стандартів НАССР, санітарним регламентом та вимогами до інфраструктури, безпеки продуктів і сировини для приготування їжі у шкільних харчоблоках, а також основи тренерської майстерності.

«Цей навчальний курс направлений на підготовку тренерів, які будуть у себе в регіонах готувати фахівців до впровадження вимог законодавства щодо безпечності харчових продуктів у закладах освіти, — розповідає Юлія Слива, доцент факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК Національного університету біоресурсів і природокористування України, тренер із законодавства щодо безпечності харчових продуктів і впровадження вимог законодавства у закладах освіти. — Безпосередньо навчити представників всіх закладів освіти вимогам законодавства і практики їх дотримання є досить складним завданням. А ось підготувати фахівців, які зможуть їх навчити, передати свої знання на місцях  — це  ефективна ідея. Під час чотирьох навчальних днів у кожному з чотирьох модулів фахівці отримають необхідну інформацію, яку вони мають відобразити у навчальних курсах у себе в регіоні для  зацікавленої аудиторії».

 26-28 березня 2021 року в місті Сєвєродонецьк відбулася  інформаційно-тренінгова кампанія для працівників закладів загальної середньої освіти і батьків учнів щодо безпечного харчування.

В тренінговій програмі було представлено :

  • динамічний тренінг-майстер-клас на робочому місці із впровадження міжнародних стандартів безпечного харчування в закладах;
  • проведення практичного навчання основної цільової аудиторії щодо ключових положень концепції НАССР - розгляд основ безпеки харчової продукції, огляд законодавства, принципи та переваги впровадження системи НАССР;
  • вимоги до операторів ринку – технологічні процеси виробництва, проведення аналізу небезпечних факторів, встановлення системи моніторингу для кожної критичної точки та коригуючі заходи, здоров’я та гігієна персоналу;
  •  інструменти впливу батьківського та педагогічного колективу, громадськості на якість і безпеку харчування в закладах освіти.

Майстер-клас було проведено в шести закладах загальної середньої освіти міста Сєвєродонецьк:  в середній загальноосвітній школи І-ІІІ ступенів № 5, середній загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 6, Сєвєродонецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 14, середній загальноосвітній школі № 15 І-ІІІ ступенів, спеціалізованій середній школі № 17 І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов та в середній загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 18 міста Сєвєродонецька.

Фахові експерти майстер-класу -тренери-аудитори:

  • Оксана Волощук – кандидат ветеринарних наук, засновник Центру безпечності харчових продуктів;
  • Руслан Нагорний – провідний аудитор НАССР;
  • Дмитро Дерев’янко – аудитор Центру безпечності харчових продуктів.

Тренери провели моніторинг стану харчоблоків та інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо ключових положень концепції HACCP, яка значно прискорить процес впровадження світових стандартів і підвищить якість харчування в закладах освіти.

Роботу проведено велику, динамічну та цікаву.

«НАССР - це не про якість, це не про смак, це - про безпеку харчування. Ми мали змогу поспілкуватися з експертами системи НАССР, що дає нам можливість зрозуміти, як і що ми маємо робити у закладах освіти для впровадження цієї системи, - кажеНаталія Кузьменко, директор середньої загальноосвітньої школи № 15. - Система НАССР - це про розподіл відповідальності, алгоритм дій, моніторинг процесів, комунікацію та співпрацю».

За результатами цих зустрічей будуть розроблені конкретні рекомендації щодо дотримання стандартів НАССР в зазначених закладах загальної середньої освіти.





Рейтинг: 
Средняя: 5 (1 оценка)