Ви тут:

Уряд затвердив порядок доступного іпотечного кредитування громадян України

30-09-2022
Категорія: 

]]>Постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 2022 р. №1085]]> затверджено Порядок здешевлення вартості кредитів, наданих відповідно до ]]>Умов забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія»]]> доступного іпотечного кредитування громадян України. Ця постанова набирає чинності з 1 жовтня 2022 року.

Порядок визначає механізм здешевлення вартості кредитів за рахунок фінансової державної підтримки позичальників таких кредитів.

У Порядку терміни вживаються у такому значенні:

державна підтримка позичальників, які отримали кредити відповідно до Умов (далі — державна підтримка), — компенсація Фондом розвитку підприємництва частини процентної ставки за кредитами, що здійснюється відповідно до цього Порядку;

позичальник — фізична особа — громадянин України, яка згідно з Умовами отримала доступне іпотечне кредитування та належить до однієї з категорій громадян, що мають право на компенсацію  Фондом розвитку підприємництва частини процентної ставки за кредитами, наданими відповідно до Умов;

уповноважений суб’єкт — приватне акціонерне товариство “Українська фінансова житлова компанія” (далі — Укрфінжитло), банк або державна спеціалізована фінансова установа, що уклали генеральну угоду з Укрфінжитлом та договір про співробітництво з Фондом розвитку підприємництва за програмою здешевлення вартості кредитів, наданих відповідно до Умов.

Державна підтримка надається Фондом розвитку підприємництва (далі — Фонд) позичальникам з метою зниження їх фактичних витрат на сплату базової процентної ставки до рівня 3 відсотки річних.

Для надання державної підтримки Фонд затверджує програму здешевлення вартості кредитів, наданих відповідно до Умов, що може деталізувати умови надання державної підтримки позичальником відповідно до цього Порядку.

Державна підтримка позичальників кредитів, наданих відповідно до Умов (далі — кредити),  надається в межах отриманих Фондом коштів, передбачених у державному бюджеті.

Державна підтримка оформлюється Фондом через уповноважених суб’єктів за затвердженою ним програмою здешевлення вартості кредитів.

Відбір уповноважених суб’єктів для надання державної підтримки здійснюється Фондом відповідно до його внутрішніх процедур.

Компенсація процентів частини процентної ставки за кредитами (далі — компенсація процентів) здійснюється Фондом щомісяця. Сума компенсації процентів, що підлягає сплаті, розраховується як різниця між сумою нарахованих процентів за користування позичальником кредитом протягом одного місяця із застосуванням базової процентної ставки
(7 відсотків) та сумою нарахованих процентів за користування позичальником кредитом протягом цього ж місяця із застосуванням компенсаційної процентної ставки (3 відсотки).

Сплата Фондом компенсації процентів здійснюється з використанням рахунків умовного зберігання (ескроу), відкритих Фондом.

Фонд з метою сплати позичальникам компенсації процентів за кредитами, наданими банками, що є уповноваженими суб’єктами, відкриває рахунки умовного зберігання (ескроу) в таких банках. З метою сплати позичальникам компенсації процентів за кредитами, наданими Укрфінжитлом або державною спеціалізованою фінансовою установою, що є уповноваженими суб’єктами, Фонд відкриває рахунок умовного зберігання (ескроу) в банку, що є уповноваженим суб’єктом, визначеним Укрфінжитлом відповідно до його внутрішніх процедур.

Відкриття та обслуговування рахунка умовного зберігання (ескроу), відкритого Фондом, здійснюється банками на безоплатній основі.

Фонд перераховує кошти на рахунок умовного зберігання (ескроу) в сумі, погодженій Фондом, яка згідно з плановим (прогнозним) розрахунком уповноваженого суб’єкта необхідна для сплати компенсації процентів на користь відповідних позичальників протягом періоду кредитування, тривалість якого може становити до шести місяців (далі — сума авансування), та визначається відповідно до внутрішніх процедур Фонду. Перша сума авансування розраховується як прогнозна сума коштів, необхідних для сплати компенсації процентів за кредитами, які уповноважений суб’єкт планує надати позичальнику протягом періоду, тривалість якого може становити до шести місяців та визначається відповідно до внутрішніх процедур Фонду.

За умови вчасного та в повному обсязі виконання позичальником зобов’язань за кредитним договором уповноважений суб’єкт щомісяця перераховує кошти компенсації процентів з рахунка умовного зберігання (ескроу) Фонду для подальшого зарахування таких коштів у рахунок часткового погашення нарахованих процентів за кредитом позичальника відповідно до умов договору про співробітництво, укладеного між Фондом та уповноваженим суб’єктом, кредитного договору та договору іпотеки (іпотечного договору), укладених уповноваженим суб’єктом із позичальником, та договору рахунка умовного зберігання (ескроу), укладеного між Фондом і уповноваженим суб’єктом.

Поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу) здійснюється Фондом на підставі заявки уповноваженого суб’єкта на таке поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу), реєстру позичальників, яким було сплачено компенсацію процентів, складеного за формою, встановленою Фондом. Заявка на поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу) складається за формою, встановленою Фондом, та подається до Фонду в порядку, передбаченому договором про співробітництво, укладеним між Фондом та уповноваженим суб’єктом.

Фонд протягом 10 робочих днів з дня отримання заявки на поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу) розглядає та погоджує її на підставі наданих уповноваженим суб’єктом документів. Фонд перераховує необхідну суму поповнення на рахунок умовного зберігання (ескроу) Фонду, за умови попереднього отримання Фондом відповідних коштів з державного бюджету.

У разі коли сума авансування на рахунку умовного зберігання (ескроу) за результатами звітного періоду використана уповноваженим суб’єктом менше ніж на 30 відсотків, Фонд має право здійснювати поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу) на наступний період в розмірі, меншому ніж зазначено в заявці уповноваженого суб’єкта.

Для компенсації процентів уповноважений суб’єкт протягом двох робочих днів після оформлення кредиту інформує  Фонд про прийняте рішення.

Уповноважений суб’єкт протягом усього строку кредитування позичальника здійснює моніторинг предмета іпотеки відповідно до його внутрішніх процедур та правил, а також вимог законодавства.

Надання Фондом державної підтримки зупиняється у разі порушення позичальником більше ніж на 30 календарних днів зобов’язання за кредитним договором щодо своєчасного повернення кредиту або його частини та/або щодо своєчасної сплати позичальником частини нарахованих процентів за кредитом у розмірі компенсаційної процентної ставки (далі — зобов’язання за кредитним договором). Сплата компенсації процентів відновлюється у разі погашення позичальником заборгованості за кредитним договором не більше ніж через 90 календарних днів з дня порушення зобов’язання за кредитним договором або здійснення уповноваженим суб’єктом та позичальником реструктуризації простроченої ним заборгованості за кредитним договором. За період зупинення надання державної підтримки відповідна компенсація процентів не сплачується та державна підтримка за цей період не надається. У разі порушення позичальником зобов’язання за кредитним договором понад 90 календарних днів позичальник втрачає право на компенсацію процентів.

Відповідальність за недостовірність інформації, поданої до уповноваженого суб’єкта для отримання державної підтримки несе позичальник.

 Уповноважений суб’єкт несе відповідальність за недостовірність поданої Фонду інформації щодо відповідності позичальника одній із категорій громадян, що мають право на компенсацію Фондом процентів відповідно до Умов, у випадках, якщо Фондом буде доведено, що уповноважений суб’єкт володів достовірною інформацією на момент її подання до Фонду.

У разі невиконання уповноваженим суб’єктом своїх зобов’язань за договором про співробітництво, укладеним між Фондом та уповноваженим суб’єктом, Фонд має право:

зупинити співробітництво з уповноваженим суб’єктом та виплату коштів державної підтримки через такий уповноважений суб’єкт для нових кредитів позичальників до моменту усунення порушень;

вимагати негайного перерахування уповноваженим суб’єктом коштів державної підтримки (частини суми авансування), не наданих на користь позичальників, на визначений Фондом рахунок.

Позичальник позбавляється права на отримання державної підтримки з дати виявлення уповноваженим суб’єктом факту надання позичальником недостовірної або недійсної інформації, що призвело до виплати коштів державної підтримки на користь позичальника, який не мав права на отримання такої державної підтримки, та зобов’язаний повернути Фонду таку незаконно отриману державну підтримку у місячний строк.

Уповноважений суб’єкт зобов’язаний повернути у місячний строк Фонду кошти державної підтримки позичальника, що була надана уповноваженим суб’єктом на користь позичальника з порушенням положень цього Порядку та/або Умов.

Повернення коштів державної підтримки уповноваженим суб’єктом або позичальником внаслідок порушення положень цього Порядку та/або Умов здійснюється відповідно до вимог Фонду та законодавства.





Рейтинг: 
Средняя: 5 (1 оценка)