У міськраді відбулись громадські обговорення

03-05-2019

Призначене на третє травня публічне громадське обговорення про підвищення тарифу на міському електротранспорті відбулось у міській раді.

Відкрив громадські слухання головуючий - секретар міської ради, в.о. міського голови Вячеслав Ткачук.

У роботі громадських обговорень взяли участь керівництво Сєвєродонецької міської ради, фахівці виконавчих органів, депутати міської ради, члени виконавчого комітету, засоби масової інформації, громадськість і активні мешканці міста.

До президії слухань обрано: першого заступника міського голови Олега Кузьмінова, заступника міського голови, начальника Фонду комунального майна Олександра Ольшанського, заступника міського голови Григорія Пригебу, генерального директора комунального підприємства «Сєвєродонецьке тролейбусне управління» Олексія Постильгу.

В.о. міського голови Вячеслав Ткачук подякував присутнім за небайдужість до вирішення такого суспільно важливого питання та підкреслив, що одне з основних завдань міської влади – збереження та розвиток електротранспорту у місті, адже це єдине підприємство у Сєвєродонецьку, яке забезпечує перевезення соціально незахищених категорій пасажирів.

Вячеслав Петрович окремо наголосив на тому, що усі пільгові категорії населення, які мають право на безкоштовний проїзд, й надалі будуть користуватися своїм правом безкоштовного проїзду.

Кількість безоплатних пасажирів від загальної кількості перевезених пасажирів становить на сьогодні 75%.

Генеральний директор КП «Сєвєродонецьке тролейбусне управління» Олексій Постильга проінформував учасників слухань про необхідність перегляду тарифу на перевезення пасажирів тролейбусом у зв’язку зі зростанням вартості електроенергії, а саме за період дії тарифу у розмірі 2,00 грн., на 302 %.

Він наголосив, що КП «СТрУ» купує активну електроенергію на загальних умовах. Коштів від збору плати за проїзд, недостатньо для виплат за використання активної електроенергії для тягових підстанцій на рух тролейбусів, для забезпечення проведення повноцінних ремонтів та технічного обслуговування рухомого складу, внаслідок чого знижується рівень безпеки пасажироперевезень. Таким чином, діючий на цей час тариф на проїзд у тролейбусі є економічно необґрунтованим та не відшкодовує витрати КП «Сєвєродонецьке тролейбусне управління» на перевезення пасажирів міським електричним транспортом в повній мірі.

Олексій Постильга зазначив, що часткове рішення цієї проблеми можливо за рахунок підвищення вартості проїзду у тролейбусах до 4,00 грн. за одну поїздку.

Перший заступник міського голови Олег Кузьмінов зазначив, що для електротранспорту – найбільш значущий чинник – вартість електроенергії, яка у Луганській області найвища в Україні. Вона зросла більше, ніж утричі.

«Тому тариф 4 гривні за умови збільшення середньої мінімальної заробітної плати та зростання вартості електроенергії – середньозважений, і хоча б дозволить підприємству перекривати свої насущні проблеми», - наголосив Олег Юрійович та навів приклад вартості проїзду в усіх містах України, де є електротранспорт: у деяких населених пунктах вона сягає до 8 гривень.

Заступник міського голови, начальник Фонду комунального майна Олександр Ольшанський навів аналіз фінансового стану КП «Сєвєродонецьке тролейбусне управління».

Так, отримана фінансова підтримка з міського бюджету та доходи підприємства від основної діяльності та від оренди і реклами не дають можливості повністю покрити загальні витрати підприємства.

Крім того, внаслідок такого фінансового становища підприємство не може забезпечити свою конкурентоспроможність на ринку транспортних послуг, оскільки не має можливості відновлювати рухомий склад для надання якісних послуг пасажирам та вимушене оптимізувати маршрути та кількість тролейбусів на лінії, що може призвести до соціальної напруги в суспільстві та погіршити якість перевезення пасажирів, в т.ч. й спровокувати відтік платних пасажирів. Знос  основних засобів у 2018 році склав 77 %, коефіцієнт оновлення – 0,01.

Основним критерієм оцінки фінансово-господарської діяльності підприємства є  його ліквідність та платоспроможність. Аналіз цих показників за період 2017-2018 рр. свідчить про важке фінансове становище цього соціально важливого підприємства та суттєве погіршення, навіть у порівнянні з 2017 рр., не зважаючи на збільшення тарифу у 2018 р. з 2 до 3 грн., який діяв протягом півроку. (Коефіцієнт загальної ліквідності зменшився з 3,34 до 1,7, коефіцієнт швидкої ліквідності зменшився з 2,14 до  0,72, коефіцієнт автономії  зменшився з 0,83 до  0,71, коефіцієнт фінансової залежності зріс з 0,21 до  0,39. Також збільшились коефіцієнти обертання кредиторської та дебіторської заборгованості).

«З метою збереження соціально важливого підприємства, збільшення його доходності та покращення якості послуг з перевезення міським електротранспортом всіх категорій громадян м. Сєвєродонецька, і, в першу чергу, соціально незахищених, актуальним стає питання підвищення тарифу на послуги з перевезення, що надаються КП «Сєвєродонецьке тролейбусне управління», оскільки діючий тариф станом на сьогодні не тільки не покриває собівартості перевезень, а й складає всього третину потреби підприємства. Безумовно, підвищення тарифу не забезпечить прибутковості підприємства, проте дасть йому можливість балансувати на ринку транспортних послуг», - запропонував Олександр Ольшанський.

Представники громадськості, депутати міської ради, члени виконкому та городяни виступали та ставили свої питання з обговорюваної теми: щодо економічного обґрунтування запропонованого тарифу, оптимізації мереж і тролейбусних маршрутів, монетизації пільгового проїзду та інше.

По завершенню учасниками слухань була прийнята рекомендація про необхідність перегляду тарифу на перевезення пасажирів тролейбусом у зв’язку зі зростанням вартості електроенергії на 302 %. Часткове рішення цієї проблеми можливо за рахунок підвищення вартості проїзду у тролейбусах до 4,00 грн. за одну поїздку.

Средняя: 5 (2 оценок)