"Спільнота Відновлення": як працює релокований з Сєвєродонецька салон краси "Сім-сім"
Ольга Хома багато років працювала в б’юті-сфері, а з 2017 року почала самостійну роботу над відкриттям власного салону краси в Сєвєродонецьку. Пізніше з жінкою почала працювати Оксана Домну. Так жінки разом творили “Музу” — таку назву мав простір в Сєвєродонецьку. Сьогодні Ольга та Оксана працюють в Івано-Франківську. Історію релокації цього бізнесу дізнався Східний Варіант.
“Ми просто жили!” Як працювала “Муза” в Сєвєродонецьку
Ольга Хома, власниця салону краси, розповідає, що робота в Сєвєродонецьку була злагодженою та поступовою. Каже, що не планували нічого масштабного, все відбувалось крок за кроком. Пізніше Ольга та Оксана почали працювати як співвласниці салону краси, разом розвивали його.
Ольга Хома та Оксана Домну. Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
У Сєвєродонецьку проходив конкурс “Міс Луганщина”, на якому Ольга та Оксана робили дівчатам зачіски та макіяжі. Також жінки навчали макіяжу своїх учениць в салоні, ділились з ними своїм досвідом.
Так виглядав салон в Сєвєродонецьку. Фото: особистий архів героїнь
Попри насторожені настрої навколо, салон продовжував роботу до 23 лютого включно. Ольга розповідає, що тоді її учениця закінчувала курс з професійного візажу, яку вела співвласниця салону. Дівчина переймалась, чи встигне вона завершити його і стати майстром до початку вторгнення. Ольга розповідає, що тоді жили одним днем.
Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
“Навчилися сьогодні чогось нового, день пройшов — от і гарно. Тоді, 23 лютого, Оксана була моделлю для цієї учениці. Ми тоді відпрацювали до дев'ятої вечора. Потім ця дівчинка пішла додому, а Оксана ще встигла мене підстригти й пофарбувати. Так ми поставили жирненьку крапочку. Вона сама так сформувалась тоді”, — ділиться Ольга спогадами про вечір перед повномасштабним вторгненням.
Фото: особистий архів героїнь
Виїзд з Сєвєродонецька. Дві історії
Коли почалось повномасштабне вторгнення, Оксана Домну разом з чоловіком та дитиною виїхали з міста в перший же день. Сім’я мала план на випадок такого розвитку ситуації й діяла згідно з ним. Ольга Хома залишалась у місті ще деякий час.
“На початку тижня перед 24 лютого я прийшла на роботу, щоб зібрати свої речі. Поки йшла туди, ридала. І зі сльозами на очах збирала все. Оля мене спитала, що відбувається, а я в сльозах кажу, що треба збиратись”, — згадує Оксана події до повномасштабного вторгнення.
Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
Російська армія обстрілювала Сєвєродонецьк з першого дня повномасштабного вторгнення. Власниця салону Ольга Хома годинами була в укритті, ховаючись від обстрілів. Жінка згадує, що їй вдалось забрати з салону певну кількість речей. Розповідає, що не пам’ятає, як змогла принести додому великі сумки, набиті різним приладдям з місця роботи. 24 лютого жінка ще встигла прибігти до салону, щоб продати клієнтці фарбу, яка залишилась там.
Пошкоджений салон в Сєвєродонецьку. Фото: особистий архів героїнь
“На роботі я стягнула всі меблі, які змогла посунути, до стіни. Розуміла, що якщо буде бахкати, то скло полетить. У нас ще там було дзеркало на всю стіну. Я зачинила салон і пішла. Більше я туди не проходила”, — згадує Ольга.
Пошкоджений салон в Сєвєродонецьку. Фото: особистий архів героїнь
Ольга з мамою змогли виїхати з міста 6 березня. Вона розповідає, що у валізу поклала третину своєї косметики, робочі інструменти, пензлики та плаття і взуття з каблуком. Жінки спершу поїхали до Дніпра. Розповідають, що в цьому місці відчували більшу небезпеку, ніж в Сєвєродонецьку. Далі Оксана поїхала на Закарпаття, а Ольга — у Львів, а далі в Грецію до сестри.
Від перукарського крісла до власного салону краси
У липні Оксана Домну переїхала до Івано-Франківська, де почала відновлювати свою справу. Спочатку винайняла перукарське крісло і почала так працювати. Пізніше з жінкою сконтактувала Данська рада, яка раніше в Сєвєродонецьку надала Оксані грант. Вони запропонували податись на грант на відновлення справи. Співвласниця салону подалась. І коли відповідь була позитивна, то Ольга й Оксана обговорювали, як відновлювати справу в новому місці. В той час Ольга саме поверталась з Греції.
Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
Жінки тоді ще не отримали грант, а вже знайшли приміщення для майбутнього салону краси. Саме в ньому ми записуємо цю розмову. Тут почали облаштовувати новий салон із жовтня.
Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
До салону почали приходити місцеві ЗМІ Івано-Франківська і розповідати про відновлену справу сєвєродончанок. Так про салон дізнавалось все більше людей і почали з’являтись перші клієнти. Це були жінки, які переселились з інших міст та клієнтки, які переїхали з Сєвєродонецька в Івано-Франківськ. Далі спрацювало сарафанне радіо і все більше людей дізнавалось про роботу релокованого бізнесу з Сєвєродонецька.
У Сєвєродонецьку салон мав назву “Муза”. Приміщення, яке жінки орендували для відновлення своєї справи вже мало назву “Сім-сім”, до якої була прив’язана гугл-мітка, телефони та інша інформація. І жінки вирішили залишити цю назву собі.
Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
Сьогодні в салоні працює перукарка Віра Поліщук. Жінка двічі переселенка: спочатку з Горлівки, потім — зі Слов’янська. Віра знайшла сторінку салону в інстаграмі й написала, що хоче тут працювати.
Ольга Хома, Оксана Домну та віра Поліщук. Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
Серед перешкод в роботі вагоме місце зайняв блекаут. Через відсутність світла салон не міг повноцінно працювати. Бувало, що жінки працювали по дві години на день, поки була електроенергія. Розповідають, що світло вимикали не по графіку, та жінки продовжували робити свою роботу. Повноцінно салон запрацював вже навесні 2023 року.
Життя в новому місті
Оксана Домну розповідає, що ще у 2019 році, коли чекала на потяг, провела в Івано-Франківську день і їй сподобалось це місто.
“Старша донька казала, що буде тут навчатися в медичному університеті. Таке гарне місто, мені воно сподобалось. Я дуже люблю стару архітектуру і нову, й мені подобається поєднання розвитку і збереження таких пам'яток”, — розповідає Оксана.
Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
В Івано-Франківську Ольга запропонувала свої послуги громадським організаціям, які працюють з внутрішньо переселеними людьми. Там жінка почала проводити майстер-класи з макіяжу та з перукарської справи. Каже, що отримує від цієї справи багато енергії. Також жінки практикуються у вивченні української мови, особливо професійної лексики.
Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
“Ми могли російською мовою годинами розказувати про свою справу”, — каже Оксана.
Сьогодні жінки вивчають професійну термінологію українською і з захватом про це розповідають. Вважають це своєю маленькою перемогою.
Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
Коли до салону приходить військовослужбовець, то йому надають послуги безплатно. Та жінки розповідають, що чоловіки таки залишають гроші десь на підвіконні, щоб не було помітно. А потім хтось з працівниць їх знаходить. Такими способами військовослужбовці всеж хочуть оплатити послуги салону.
Фото: Ігор Шерепот/Східний Варіант
Як можна підтримати роботу салону краси "Сім-сім"?
Допомогти роботі салону можна скориставшись його послугами. "Сім-сім" розташований в Івано-Франківську за адресою вул. Галицька, 133. Також за його діяльністю можна слідкувати в інстаграмі .
Джерело: Східний Варіант - https://v-variant.com.ua/article/sievierodonetsk-salon-krasy/