Ви тут:

Річниця утворення Луганщини: свято, яке 300 тисяч жителів відзначають в евакуації

03-06-2023
Категорія: 

85 річницю утворення Луганської області відзначають 3 червня. Понад 300 тисяч жителів Лунащини святкуватимуть за межами регіону. Нині 95% області окуповані армією РФ. Про захоплення Луганщини в перші місяці повномасштабної війни та плани відновлення регіона — ]]>у матеріалі Суспільного]]>.

 

24 лютого 2022 року о п'ятій годині ранку російські військові порушили кордон України. Щастя, Станиця Луганське, Мілове — населені пункти, де першим чином росіяни намагались прорвати оборону.

Евакуація жителів Луганської області, квітень 2022 року

Евакуація жителів Луганщини, вокзал Покровська, 22 квітня 2022 року. Фото: AP/Leo Correa

У області оголосили евакуацію, військові отримали наказ відійти до Сєвєродонецька та обороняти його та сусідній Лисичанськ, Рубіжне та Кремінну.

"Кількість ворога була набагато перевищуюча, й задіяні ним активи були дуже великі. Ми розуміли, що повинні тими резервами, які в нас є, тримати територію. Йшли дуже жорсткі бої, дуже велика кількість ворога була покладена в землю й дуже багато техніки було знищено", — пригадує начальник Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор, який брав участь в обороні Луганищини.

Луганська область 85-та річниця

Начальник Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор. Фото: Суспільне Донбас

Сили оборони України захищали міста Луганщини до 3 липня. Армія РФ переважала в чисельності, тому українські військові відійшли від Лисичанська й закріпили свої позиції у Білогорівці.

Зруйнований війною Лисичанськ, Луганської області

Річниця утворення Луганщини: свято, яке 300 тисяс жителів відзначатимуть в евакуації. Зруйнований російськими військами Лисичанськ, Луганська область, 3 липня 2022 року. Фото: АР

Наразі, вдалось звільнити 14 населених пунктів області.

"Сподіваємось найближчим часом під час атаки, контрнаступу ми звільнимо нашу територію й зможемо вже її повністю відновити. Дуже багато міст, таких як Щастя, Гірське, Попасна, Кремінна, майже на 80-90% стерті з лиця землі", — визнає Артем Лисогор.

Населені пункти деокупація Луганщина

На Луганщині деокуповано 14 населених пунктів. Фото: ГУНП в Луганській області

Понад рік переселенка з Лисичанська Ганна Рясна не бачила власної домівки. Каже, після звільнення області обов'язково повернеться.

"Що я особисто переживаю? Переживаю пустоту, переживаю втрату, переживаю те, що вже скоріше хочеться наблизити звільнення територій й почати розвивати території. Мені здається, що з моменту звільнення Луганської області в нас починається нова історія, почнеться новий розвиток такого, що ще не було на Луганщині", — вважає переселенка з Лисичанська.

Луганська область 85-та річниця

Переселенка з Лисичанська Ганна Рясна. Фото: Суспільне Донбас

Нині Ганна живе у Дніпрі, вона керівниця молодіжної ради Луганської облради.

За допомогою міжнародних партнерів вдалося відкрити шелтер для переселенців. Також, жінка отримала грант на створення ресурсного центру для молоді, який нещодавно відкрили. Підлітки створюватимуть новини для однолітків, які перебувають в окупації — це перші кроки до реінтеграції, вважає Ганна.

"Нам потрібно створювати в кожній територіальній громаді молодіжну раду, яка потім при звільнені наших територій поїде працювати. Локальні команди, молодіжні, які територіально, будуть робити культурні, просвітницькі, молодіжні практики, відкривати у такому ж форматі шелтер для людей, які повернуться додому, яким немає де жити", — вважає Ганна Рясна.

В адміністрації також говорять про стратегію з відновлення області.

"Під окремі програми ми працюємо з міжнародними партнерами, ми пропонуємо міжнародним партнерам на рівні держави включатись у відбудову, тобто не просто якесь підприємство, а будувати індустріальні парки. Робимо індустріальні парки — це вже й робота для громадян й місце офісу й промислові потужності для підприємств", — вважає Артем Лисогор.

Лисичанський нафтопереробний завод травень 2022

Зруйнований нафтопереробний завод у Лисичанську, травень 2022 року. Фото: Військове телебачення України

За 130 днів повномасштабного вторгнення армія РФ зруйнувала промисловість регіону. Це і Попаснянський водоканал, який забезпечував водою понад мільйон жителів, зокрема й на окупованій території. І нафтопереробний та желатиновий заводи у Лисичанську, Сєвєродонецький "Азот".

Підприємство "Азот" Сєвєродонецьк травень 2022

Пошкоджений "Азот" у Сєвєродонецьку, травень 2022 рік. Фото: Associated Press

Сєвєродонецьк Льодовий палац спорту липень 2022

Повністю зруйнований обстрілами армії РФ Льодовий палац спорту у Сєвєродонецьку, липень 2022 рік. Фото: Travelsbook

За даними Луганської обласної військової адміністрації, зруйновано або частково пошкоджено 159 закладів освіти, 22 спортивних комплекси, понад 60 пам'яток й закладів культури. Понад 300 тисяч людей евакуювалися.

]]>Владислав Уколов]]>

]]>Данило Черниченко]]>

 

Джерело: Суспільне - ]]>https://suspilne.media/495010-ricnica-utvorenna-lugansini-svato-ake-300-...]]>

Рейтинг: 
Голосов пока нет