Ви тут:

Нищать культурну спадщину: відомі будівлі Сєвєродонецька та Лисичанська, які зруйнувала російська армія

30-03-2023
Категорія: 

Лисичанськ та Сєвєродонецьк відомі, перш за все, як індустріальні міста. Попри це тут була багата культурна спадщина з відомими пам’ятками та будівлями. Але після повномасштабного вторгнення багато з них зазнали руйнувань та нищення через ворожі обстріли. Східний Варіант розповідає, які відомі будівлі були сильно зруйновані чи пошкоджені внаслідок воєнних дій.

]]>Східний Варіант показує, які відомі будівлі були зруйновані окупантами у Лисичанську та Сєвєродонецьку.]]>

Будівля Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру у Сєвєродонецьку

Будівля Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру у Сєвєродонецьку

Перше фото: Павло Ковальський. Друге фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Сама будівля майбутнього театру була збудована за часів Радянського союзу після Другої світової війни. За проєктом це був клуб Сєвєродонецького заводу опорів, будівництво якого почали у 1948 році. Створений у 1993 році Сєвєродонецький  міський театр драми отримав будівлю у 1994 році. Після початку російського вторгнення в Україну у 2014 році будівлю було передано Луганському обласному українському музично-драматичному театру, який евакуювався з окупованого Луганська.

Пізніше тут був проведений капітальний ремонт – відремонтовано дах, усі комунікації, замінено вікна, збудовано сучасну сцену. Після повномасштабного вторгнення у театрі деякий час розміщувався гуманітарний штаб, жителі Сєвєродонецька приходили сюди за їжею та ліками. Та 22 червня 2022 року у будівлю було вороже влучання. Поки що невідомо, наскільки зруйнована будівля театру та чи можливо буде її відремонтувати.

Палац культури хіміків у Сєвєродонецьку

Палац культури хіміків у Сєвєродонецьку

Перше фото: Вікіпедія. Друге фото: severodonetsk.times

Будівництво палацу почалось у 1956 році. Тоді ще у селищі міського типу активно розвивався Лисичанський хімкомбінат. Для працівників хімічної галузі було вирішено побудувати палац культури. Та через замороження будівництва на п’ять років, відкриття сталося тільки у 1967 році. 

На початку 2000-х років у Палаці хіміків робили зовнішній та внутрішній ремонт. А у 2005 році будівля офіційно ввійшла до приватної власної Сєвєродонецького обʼєднання “Азот”. У 2019 році будівлю було виставлено на продаж через борги. 

Будівлю палацу було пошкоджено під час боїв за Сєвєродонецьк. Поки що через окупацію міста неможливо оцінити рівень пошкоджень та перспективи на відновлення.

Сєвєродонецький льодовий палац

Сєвєродонецький льодовий палац

Перше фото: Олександр Якубенко. Друге фото: Луганська ОВА

Будівництво Льодового палацу на 5000 глядацьких місць розпочалось у 1970 році та тривало пʼять років. Після урочистого відкриття це був найбільший за місткістю льодовий палац України. У 1976 році було створено хокейну команду “Хімік”. 

У Льодовому палаці проводились змагання між спортсменами зі всіх республік СРСР, хокейні турніри, бали випускників всіх шкіл Сєвєродонецька. За часів незалежності палац був Олімпійською базою з підготовки до 20-х зимових Олімпійських ігор 2006 року у Турині. Тут проводились волейбольні змагання та Кубок України. У 2004 році у Сєвєродонецькому льодовому палаці проводили Всеукраїнський зʼїзд депутатів усіх рівнів на противагу Помаранчевій революції. 

Після заміни та ремонту холодильного обладнання у 2012 році відновила свою діяльність хокейна команда “Хімік”. 

9 червня 2022 року тодішній голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив, що Льодовий палац знищено внаслідок артобстрілу російськими окупантами.

Лисичанський палац культури "Діамант"

Лисичанський палац культури Діамант

Перше фото: кадр з відео. Друге фото: Google maps

Будівля побудована у 1952 році як клуб імені Надії Крупської, який належав тоді до однойменної шахти. Після закриття шахти на початку 60-х років ХХ століття будівля перейшла на утримання ДП “Лисичанський склозавод “Пролетарій”. 

Вже за часів незалежності України будівля перейшла на баланс Лисичанської міської ради та отримала сучасну назву – палац культури “Діамант”. Тут проводились міські свята, концерти, нагородження. У палаці проходив традиційний для міста фестиваль танцю «Viva Dance», розважальна шоу-програма для міських робітників, ставились театральні мюзикли, були дитячі гуртки та клуби.  

Палац культури “Діамант” зруйновано 16 червня 2022 року внаслідок ворожого авіаудару. За словами свідків, тут укривались місцеві жителі. Будівля була майже знищена, троє цивільних загинули. 

Лисичанський центр позашкільної роботи зі школярами та молоддю

Лисичанський центр позашкільної роботи зі школярами та молоддю

Перше фото: Лисичанський центр позашкільної роботи у Facebook. Друге: Мінкульт

Тут проводились позашкільні заняття зі школярами та молоддю. Центр був невіднятною частиною міської освіти у Лисичанську. Були створені умови для здобуття вихованцями та школярами позашкільної додаткової освіти. 

Будівля була знищена через ворожі обстріли під час боїв за Лисичанськ на початку червня 2022 року. 

Будівля колишнього кінотеатру “Жовтневий”

удівля колишнього кінотеатру “Жовтневий”

Перше фото: Церква “Ісуса Христа” у Facebook. Друге фото: Мінкульт

Будівля збудована у 1914 році. Тут працював кінотеатр “Жовтневий”,  за часів незалежності України – “Реал Банк”, а після цього у будівлю переїхала Церква Ісуса Христа християн віри євангельської. 

Під час війни у будівлі служники церкви займались збором гуманітарної допомоги місцевим жителям, приймали переселенців у бомбосховище, воно розміщувалось у підвальному приміщенні. 

У 2000 році Луганська ОВА взяла будівлю кінотеатру “Жовтневий” під охорону та включила до переліку  культурних пам’яток архітектури місцевого значення. 

Памʼятка була зруйнована під час боїв за Лисичанськ. В результаті обстрілу пошкоджені вікна, двері, фасади та стіни. 

Лисичанська гімназія з Бельгійської спадщини

Лисичанська гімназія з Бельгійської спадщини

Фото: Сергій Гайдай у Facebook

Будівля була збудована понад 100 років тому бельгійцями як госпіталь. Входить в ансамбль бельгійської архітектурної спадщини міста. У XX столітті тут була відкрита школа подовженого дня. Пізніше заклад перекваліфікували у Лисичанську багатопрофільну гімназію. Заклад середньої освіти неодноразово входив до рейтингу найкращих навчальних закладів України.

1 травня внаслідок ворожого прицільного обстрілу будівля згоріла вщент.  

***

Усі наведені вище історії – чергове підтвердження того, що “росія – держава-терорист”. Держава, яка неспроможна розвивати чи “визволяти”, а тільки руйнувати та нищити.

 

]]>Інга Павлій]]>

 

Джерело: Східний Варіант - ]]>https://v-variant.com.ua/article/kulturna-spadshchyna-sievierodonetsk-ly...]]>





Рейтинг: 
Голосов пока нет