Навчання під час війни: як працює політехнічний фаховий коледж з Сєвєродонецька
Сєвєродонецький політехнічний фаховий коледж СНУ ім. Володимира Даля відомий як на Луганщині, так й по всій Україні. Понад 60 років навчальний заклад готує спеціалістів в галузях облік та оподаткування, електроніка, автомобільний транспорт тощо. Але через активні бойові дії у Сєвєродонецьку заклад евакуювався до Дніпра. Про евакуацію, особливості дистанційної вступної кампанії та співпрацю з підприємствами по всій Україні «Трибуну» розповіли працівники коледжу.
Як розповідає директор коледжу Євген Жученко, на початку повномасштабного вторгнення він думав, що скоро бойові дії закінчаться, потрібно лише трохи почекати. Але ситуація навпаки почала загострюватися. 10 березня було перше влучання у коледж, яке спричинило пожежу в закладі. У той момент стало зрозуміло, що у місті небезпечно, та було вирішено евакуюватися.
«На жаль, ми не змогли вивезти техніку та інші матеріальні цінності. Наш архів дуже великий і потрібно було багато часу на його пакування та переміщення. У той момент вже було небезпечно щось вивозити та й взагалі перебувати в місті. Ми змогли забрати з собою лише статутні документи та деякі комп’ютери», – розповідає Євген.
За допомогою у відновленні роботи заклад звернувся до ректора Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Він надав згоду на розміщення коледжу на базі університету та розмістив студентів і викладачів у гуртожитках. Так у квітні минулого року коледж відновив свою роботу та почав займатися зі студентами у дистанційному форматі.
Також Євген розповідає, що головними перевагами дистанційного навчання є безпека та мобільність. Студенти з будь-якого місця можуть зайти на заняття, слухати лекції, відповідати на питання тощо. А під час обстрілів людина може швидко піти в бомбосховище та бути поруч з рідними у цей час. Але онлайн навчання не може повністю заміните очне, тому дещо погіршується його якість.
«У нас в коледжі загалом практичне навчання, наші студенти постійно виконують різні лабораторні роботи. Якщо брати, наприклад, автомобілістів, то одне діло, коли вони бачать фільм про ремонт двигуна внутрішнього згорання, а зовсім інше – коли своїми руками навчаються його ремонтувати під керівництвом викладача, який дає поради, вказує на помилки. Для технічних спеціальностей дуже складно навчатися дистанційно. Але у нашій ситуації це непогана альтернатива, бо безпека в нас на першому місці», – наголосив директор.
Він додає, що коледж може перейти на змішану форму навчання. У Дніпрі зараз перебуває більшість студентів та викладачів, є аудиторії для занять.
Попри складнощі онлайн навчання, коледж намагається надати студентам практичний досвід. Наразі заклад уклав меморандуми про співпрацю з підприємствами з різних областей Україні. Завдяки цьому студенти проходять там практику та отримують практичний досвід.
«У нас зараз не ті можливості, які були в Сєвєродонецьку, тому практичні навички наші студенти можуть отримати тільки у такий спосіб. Деякі студенти навіть самі знаходять підприємства, де вони будуть проходити практику. Ми співпрацюємо з 15 підприємствами зі Львівської, Черкаської, Дніпропетровської та інших областей України», – додає Євген.
Вступна кампанія в коледжі теж повністю дистанційна. Торік працювати в такому режимі було важко, оскільки для працівників такий формат роботи був вперше.
«Наразі в умовах війні документи подаються тільки в електронному вигляді та співбесіди з абітурієнтами проводяться онлайн. Діти, які перебувають на окупованих територіях, теж можуть вступити до нас та навчатися, але за умови наявності інтернету. Минулого року до нас так вступили декілька дітей з окупованих територій. Вони з'являються раз на тиждень. Беруть завдання, а потом відправляють кожному викладачу на перевірку», – додала Тетяна Красавіна, відповідальна секретарка приймальної комісії.
У цьому році на базі гуманітарного хабу Сєвєродонецької МВА у Дніпрі коледж розмістив відділення приймальної комісії.
«Більшість переселенців, що приїхали до Дніпра, не знає, де знаходиться наш коледж або інші навчальні заклади. Коли люди отримують гуманітарну допомогу в хабі, вони мають змогу звернутися за консультацією до нас. Ми надаємо консультацію не тільки стосовно свого коледжу, але й щодо вступу до інших навчальних закладів Дніпра. Тим, хто хоче навчатися на лікаря або артиста, тобто за тими спеціальностями, яких у нас немає, ми надаємо контакти вишів, де ці спеціальності є. Наше завдання – допомогти дітям та мешканцям нашої області здобути якісну освіту», – наголосив директор.
Працівники коледжу дуже хочуть повернутися додому та працювати як і раніше. Але, як розповідає директор, будівля закладу в аварійному стані. Немає вікон, зруйнований актовий зал та обладнання. Меблі, інші цінні речі вкрали мародери та російські військові.
«Все залежить від того, коли наші території деокупують та за яких умов. Ми розмовляли з представниками Луганської облдержадміністрації та Сєвєродонецької ВЦА щодо перспектив відновлення роботи коледжу після деокупації. Перш за все вони повинні створити комісію, яка проаналізує стан міста. Наразі наш коледж в аварійному стані, але гуртожиток залишився цілим. Та ми сподіваємося, що він таким й залишиться. Можливо, в місті вціліла якась будівля та нам дозволять працювати там деякий час. Поки чіткого плану відновлення роботи в Сєвєродонецьку в нас немає, але ми збираємося повертатися додому», – додав Євген.
Авторка: Єлизавета Бережна
Джерело: Трибун - https://tribun.com.ua/uk/101464-navchannja-pid-chas-vijni-jak-pratsjue-p...