Насильству немає виправдання

28-11-2023

]]>Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Ця акція проводиться з метою привернути увагу суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.]]>

Часто домашнє насильство асоціюється виключно з фізичними діями, але в дійсності охоплює значно більше коло явищ, в першу чергу це стосується емоційного стану. Дуже часто люди, що знаходяться в ситуації сімейного насильства, навіть не здогадуються про те, що ті речі, які відбуваються з ними класифікуються як насильство.

Війна ще більше загострила проблеми людей, які були й до цього. Життя у постійному стресі, в одному приміщенні та залежність один від одного, нерідко зумовлює випадки виникнення домашнього насильства. Насильство однієї людини над іншою у сімейних відносинах може мати приховані форми.

Закон України «Про попередження насильства в сім'ї» розрізняє чотири види домашнього насильства: фізичне, психологічне, економічне, сексуальне.

Фізичне насильство – ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Сексуальне насильство – будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності.

Психологічне насильство – словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.

Економічне насильство – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Особи, які вчинили домашнє насильство, несуть кримінальну, адміністративну чи цивільно-правову відповідальність відповідно до закону.

Як діяти у випадку домашнього насильства або його загрози?

-   розповісти про насильство тим, хто може допомогти;

-   продумати дії на випадок повторного насильства;

-   визначити місце, куди можна піти у випадку загрози насильства;

-  домовитися із сусідами, щоб вони викликали поліцію, якщо почують крики з квартири;

- у безпечному, але доступному місці заховати документи, певну суму грошей, книжку з номерами телефонів, інші важливі папери, певний одяг та необхідні ліки;

- унеможливити доступ до інформації про місце перебування потерпілої особи;

-  заздалегідь знайти номери телефонів місцевих служб, які можуть надати необхідну підтримку.

Куди звернутися по допомогу?

Якщо ви зіштовхнулися з домашнім насильством або стали його свідком ‒ зверніться по допомогу за вказаними номерами телефонів.

«Гарячі лінії» / телефони довіри:

-  Поліція, екстрений номер виклику поліції (повідомити про злочин чи правопорушення) – 102;

-  Національна гаряча лінія з протидії домашньому та гендерно зумовленому насильству – 15-47 (з мобільного чи стаціонарного телефону);

-  Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 0-800-500-335; 116-123;

-  Національна дитяча «гаряча лінія» – 0-800-500-225; 116-111;

-  Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103;

-  Telegram-чат «Правова допомога протидії насильству» -  ]]>https://t.me/Non_Violence_Bot]]>.

«16 днів проти насильства» –це нагода ще раз нагадати громадськості про існування цих проблем у суспільстві, підвищити рівень обізнаності людей щодо усіх форм насильства, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини.

Сєвєродонецька міська публічна бібліотека

Средняя: 5 (2 оценок)