Лисичанська гімназія, рубіжанський ПК, театр у Сєвєродонецьку та інші - відомі культурні об'єкти Луганщини, які зруйновані внаслідок військового вторгнення рф
За даними звіту ЮНЕСКО станом на 26 липня 2023 року росія знищила в Україні 274 об'єктів культурної спадщини. З них 33 знаходяться на території тимчасово окупованої частині Луганської області. Частину з них повністю знищили, інші ж суттєво пошкоджено.
ТРИБУН зібрав інформацію про долю кількох з них.
1. Ісламський культурний центр “Бісміля” — Сєвєродонецьк.
Мусульманська громада "Бісміля”
В 2008 році виникла громада “Бісміля”, яка згодом стала основою для створення організації. В березні 2010 року її офіційно зареєстрували. Ідея створення виникла після знайомства підприємця, засновника та керівника громади Тємура Берідзе із мусульманами Сєверодонецька. А в 2016 році було придбано будівлю, в якій і розташовувалася організація до початку повномасштабного вторгнення.
Організація стала не лише духовним центром для мусульман, але й важливим соціальним та культурним закладом у житті області та України. Її волонтери та всі охочі активно допомагали людям: годували безхатьків, купували продукти для малозабезпечених сімей, підтримували дітей з інвалідністю, бійців, тощо.
Мусульманська громада Сєвєродонецька була однією з десятьох, які офіційно зареєструвало Духовне управління мусульман України “Умма”.
30 вересня 2019 року там було відкрито мечеть. Центр став осередком доброчинності, куди приходили не лише мусульмани.
Після початку повномасштабного вторгнення будівля мечеті була зруйнована обстрілами. Про це на сторінці у Facebook розповів Тємур Берідзе. Він додав, що в будівлі ховалися цивільні зі сподіванням, що релігійний центр окупанти не стануть обстрілювати. Окрім того, на території була свердловина питної води. Але 16 червня 2022 року в стінах мечеті загинуло не менше 17 людей.
2. Палац культури – Рубіжне.
Палац культури у Рубіжному. Фото: ТРИБУН
Палац культури у Рубіжному - справжній символ міста, який зберігає його культурну спадщину. Точна дата будівництва невідома, але історик Олександр Набока зазначає, що це – 50-ті - 60-ті роки.
Під час концертів у стінах палацу звучали найрізноманітніші музичні жанри - від класичного до сучасного. Відбувалися захоплюючі театральні постановки, проходили виставки міських художників, жителі долучалися до перегляду фільмів та цікаво проводили вільний час. Можна сказати, що у палаці виросло не одне покоління рубіжан.
Коли наставали святкові дні – площа Володимирська біля палацу оживала. Для школярів влаштовували неймовірні випускні вечори. Святкування Дня сім'ї у вересні, що проводилося на площі, завжди було наповнене запахом смачних страв та цікавими розвагами для всієї родини.
Після приходу росіян та окупації Рубіжного у березні 2022 року Палац культури постраждав внаслідок обстрілів. Тепер це - понівечена війною будівля, з вибитими шибками та побитими уламками стінами.
3. Будівля колишніх Содових казарм (1895 р. побудови) – Лисичанськ.
Лисичанська багатопрофільна гімназія
Бельгійським інженер-технологом Ернестом Сольве та пермським купцем Іваном Любимовим у 1892 році в Лисичанську був заснований найпотужніший содовий завод під назвою “Любимов, Сольве і Ко”. Бельгієць вирішив вкласти свій капітал на Донбасі, оскільки тут було все необхідне - сировина, дешева робоча сила та наявність залізниці. Поряд із заводом також було збудовано 33 об'єкти. Серед них — багато будинків, школа, готель, гуртожиток на 200 осіб, будинок керуючого, лікарня та будівля казарм. Остання пізніше перетворилася на Лисичанську гімназію, яка входила у топ 100 шкіл України. Її учні завжди вчилися на високому рівні, а випускники на відмінно складали екзамени.
Лисичанська багатопрофільна гімназія
1 травня 2022 році гімназія потрапила під обстріл. Тоді згоріла пам'ятка Бельгійської спадщини Лисичанська.
4. Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр – Сєвєродонецьк.
Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр у Сєвєродонецьку
Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр є одним з найстаріших театрів України. Його заснування почалося в часи Другої світової війни. У 1941 році створюється Харківський український драматичний театр. А після звільнення України від нацистських окупантів у 1944 році він переїжджає до Луганська та отримує назву - Луганського.
Будівля театру в Луганську
А в 2014 році, після окупації Росією частини області, театр перебрався до Сєвєродонецька. За словами доктора історичних наук, професора Олександра Набоки будівлю, де працював театр у Сєвєродонецьку, було побудовано на початку 1960-х рр. ХХ ст. як будинок культури Сєвєродонецького заводу «Склопластик». Це була типова проектна будівля для закладів культури тієї епохи - відголосок стилю "радянський ампір", який склався за сталінські часи. З 1994 року тут було розташовано Міський драматичний театр, а після капітального ремонту у 2017 році він став базою обласного театру.
Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр у Сєвєродонецьку
Однак весною 2022 року під час повномасштабного вторгнення будівля була дуже пошкоджена, що стало справжньою трагедією для всього колективу та шанувальників театру.
На фото ми бачимо будівлю, що горіла. Вибиті вікна, двері та пошарпані стіни. Після початку повномасштабного вторгнення театр із Сєвєродонецька евакуювали до Сумського національного академічного театру драми та комедії імені М. С. Щепкіна.
5. Залізнична станція Попасна (пам'ятка архітектури місцевого значення, споруда 1878-93 рр.) – Попасна.
Залізнична станція Попасна
Доктор історичних наук Олександр Набока розповідає про створення залізничної станції Попасна. Каже, що в 1873 році почалося будівництво комплексу будівель Попаснянської залізничної станції, яка поєднувала такі індустріальні центри Катеринославської губернії: Лисичанськ та Дебальцеве та аграрні центри півдня Харківської губернії - Сватове, Купянськ. У 1893 році було побудовано безпосередньо будівлю вокзалу у тоді поширеному в Україні стилі модерн. Звідти відправляли вугілля та метал, які надходили з Алмазнянського та Мар'ївського рудників. Також на станції розташовувалися депо та пристанційні склади.
Фото з Фейсбук Сєвєродонецької районної державної адміністрації
11 липня 2020 року, вперше за 6 років, туди прибув потяг “Київ – Попасна”. Через початок війни на сході України уряд скасував цей рейс через введення статусу АТО/ООС у Луганській області. Весь цей час діяли лише приміські рейси до Сватового та Сіверська.
Фото з Фейсбук Сєвєродонецької районної державної адміністрації
А в грудні 2021 року “Укрзалізниця” запустила “Слобожанський експрес”, який об’єднував три регіони: Харківщину, Полтавщину і Луганщину. 19 грудня за маршрутом Харків — Попасна — Харків, Харків — Суми — Ворожба Харків вирушив перший потяг.
Навесні 2022 року, коли за Попасну точилися бої, в результаті обстрілів пошкоджень зазнала й залізнична станція, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення.
Також до переліку об’єктів, які зазнали шкоди внаслідок російської агресії, до звіту ЮНЕСКО увійшли:
- Катерининська церква
- Храм на честь ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість” у м. Сєвєродонецьк.
- Ісламський культурний центр “Бісміля” м. Сєвєродонецьк.
- Церква Різдва Христового в Сєвєродонецьку.
- Свято-Тихвінська церква.
- Свято-Миколаївська церква.
- Церква св. Луки Кримського (споруда поч. XXI ст.)
- Будівля колишніх Содових казарм (1895 р. побудови) – Лисичанськ.
- Трьохсвятительська церква – Попасна.
- Молодіжний центр (будівля колишнього клубу інженерів) – Лисичанськ.
- Залізнична станція Попасна (пам'ятка архітектури місцевого значення, споруда 1878-93 рр.) – Попасна.
- Церква Почаївської ікони Божої Матері – м. Рубіжне.
- Палац культури “Діамант” (1952 року побудови) – Лисичанськ.
- Палац культури хіміків (1967 року побудови) – Сєвєродонецьк.
- Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр – Сєвєродонецьк.
- Палац культури – Рубіжне.
- Будівля Лисичанського державного гірничо-промислового коледжу – Лисичанськ.
- Сєвєродонецька центральна міська бібліотека – м. Сєвєродонецьк.
- Коледж культури і мистецтв – Сєвєродонецьк.
- Церква преподобного Феодосія Чернігівського (1896-1902 рр.) – Михайлівка.
- Каплиця на честь преподобного Серафима Саровського – Сєвєродонецьк.
- Церква Святого Духа (споруда поч. XXI ст.) - Сєвєродонецьк.
- Лисичанське музичне училище – Лисичанськ.
- Свято-Миколаївська церква (збудована в 1873-82 роках) - Борівське.
- Свято-Покровська церква – Кремінна.
- Зал Царства Свідків Єгови в Сєвєродонецьку – Сєвєродонецьк.
- Храм Святої Матрони Московської – Рубіжне.
- Рубіжанська школа мистецтв – м. Рубіжне.
- Будинок культури в Рубіжному – Рубіжне.
- Дім молитви “Христос – відповідь” – м. Рубіжне.
- Зал Царства Свідків Єгови – Рубіжне.
- Міський концертний зал – Сєвєродонецьк.
- Каплиця на честь ікони Божої Матері “Живоносне джерело” – м. Рубіжне.
За матеріалом: Трибун - https://tribun.com.ua/uk/103971-lisichanska-gimnazija-rubizhanskij-pk-te...