Ви тут:

Коли потрібен PR, а не депутатські повноваження: коментар до ситуації з Зарецьким та Ярошем

21-12-2019
Категорія: 

Досить довго триває конфлікт за участю Сергія Зарецького та Олексія Яроша, які вимагають допустить їх до роботи Сєвєродонецької міської ради в якості депутатів. Діють вони шумно і скандально і зовсім не в рамках закону. Друге пленарне засідання 74-ї сесії Сєвєродонецької міської ради не стало винятком, але на цей раз в цьому дійстві активну участь взяли депутати Олена Ніжельська та Максим Попов. Які заблокували вхід до сесійної зали, вимагаючи, щоб туди пропустили Зарецького та Яроша. Це їм вдалося, в результаті Зарецький та Ярош, перебуваючи в залі засідань, голосно кричали всі 40 хвилин сесії, перешкоджаючі виступати доповідачам та ставити питання депутатам. В тому числі, і самій Ніжельський. В результаті поліцейським довелося встати між Зарецьким та головуючим на сесії Вячеславом Ткачуком - щоб не допустити фізичного впливу першого на Ткачука й на майно громади - мікрофон, систему голосування тощо. Депутатам довелося голосувати, не маючи можливості виступати з питань порядку денного або зпоставити запитання доповідачам. Проте всі питання порядку були розглянуті, і по усіх прийняті рішення.

Кілька слів про історію конфлікту. 30 січня 2018 року Сєвєродонецька міська виборча комісія (далі – СМВК) постановою №3 визнала Сергія Зарецького такими, який відмовився від депутатського мандата. Тим же рішенням СМВК визнала обраним депутатом кандидата, наступного у списку партії «Наш край», сформованого за результатами виборів 2015 року – Володимира Шевченка. Цю інформацію СМВК передало в Центральну виборчу комісію (далі – ЦВК), новий депутат був внесений до реєстру депутатів місцевих рад, який веде ЦВК.

Того ж дня, постановою №4, СМВК позбавили депутатських повноважень Олексія Яроша, наступним депутатом за списком Радикальної партії стала Ірина Сафронова. Постановою СМВК від 03.12.2018 року №20 Ірина Сафронова була достроково позбавлена депутатських повноважень внаслідок відкликання за народною ініціативою, депутатом було визнано наступного кандидата у списку Радикальної партії Владислава Старицького. Старицький також внесений до реєстру депутатів місцевих рад, який веде ЦВК.

Нові депутати були приведені до присяги і працюють у складі Сєвєродонецької міської ради, на час проведення сесії їм видається картка для голосування.

Рішеннями Луганського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 року та від 03.12.2018 року, які були залишені у силі судом апеляційної інстанції,  постанови СМВК від 30.01.2018р. №3 та №4 були визнані протиправними та скасовані. Після чого Зарецький та Ярош стали регулярно приходить на сесію і вимагати видати їм картки для участі в голосуванні. Робилося це завжди підкреслено гучно, в скандальній манері, нав'язливо. По суті вони перешкоджали проведенню сесій. Тому їх перестали допускати до сесійної зали. 19 грудня до сесійної зали вони потрапили виключно завдяки протиправним діям депутатів Ніжельської і Попова.

Звертаємо увагу, що пунктом другим частини четвертої статті 4 Закону України «Про місцеві вибори» органам місцевого самоврядування заборонено втручатися у виборчий процес, крім випадків, встановлених цим Законом. Відповідно до статті 89 Закону «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія реєструє обраних депутатів, копії рішень з реєстрації комісія направляє до ЦВК. Відповідно до статті 90 цього Закону в разі дострокового припинення повноважень депутата, обраного за партійним списком, територіальна виборча комісія реєструє депутатом наступного за списком кандидата, інформація про це передається до Центрвиборчкому.

Таким чином, міська рада не має права відновлювати будь-кому депутатські повноваження та, тим більше, позбавляти депутатських повноважень депутатів, зареєстрованих територіальною виборчою комісією. Це повноваження виключно виборчих комісій - територіальної та Центральної. ЦВК веде реєстр депутатів місцевих рад, інформація з якого для Сєвєродонецької міської ради доступна на офіційному сайті ЦВК. На сьогоднішній день прізвищ Зарецького та Яроша у цьому реєстрі немає, зате є прізвища депутатів Шевченка та Старицького. Тому картки для голосування в Сєвєродонецькій міській раді видаються депутатам Шевченку та Старицькому, і не видаються Зарецькому та Ярошу. У разі прийняття виборчими комісіями будь-яких рішень щодо визнання та припинення повноважень депутатів, картки для голосування на сесії будуть видаватися відповідно до цього рішення.

Чинний на сьогодні склад Сєвєродонецької міської ради зазначено на офіційному сайті Центральної виборчої комісії, сторінка ]]>https://www.cvk.gov.ua/pls/vm2015/pvm057pid112=30pid102=2200pf7691=2200pt001f01=100rej=0pt00_t001f01=100.html]]>.

Що стосується рішення суду, то міська рада не є стороною у цій справі, судові рішення не покладають на міську раду будь-яких обов'язків, і за законом вона не має повноважень вирішувати питання, щодо яких прийняті судові рішення. Сергій Зарецький та Олексій Ярош мають захищати свої права у виборчих комісіях, а не влаштовувати бешкет на сесіях. Навіть якщо їх у цьому підтримують депутати Олена Ніжельська та Максим Попов.

При цьому треба мати на увазі, що у виборчих комісій також існують проблеми щодо виконання рішень суду, якими задоволено позови Сергія Зарецького та Олексія Яроша до СМВК. Адже закон містить вичерпний перелік підстав для припинення повноважень депутата місцевої ради. На СМВК судом покладено обов'язок відновити повноваження Сергія Зарецького та Олексія Яроша, але у СМВК немає законних підстав для припинення повноважень депутатів міської ради Володимира Шевченка та Владислава Старицького. Правильно вийти з цієї ситуації можна було б, звернувшись до суду з заявами щодо роз'яснення порядку виконання судових рішень. Зробити це може як СМВК, так і самі Сергій Зарецький та Олексій Ярош. Але для останніх це, мабуть, не так цікаво, як зривати сесію міської ради.





Рейтинг: 
Голосов пока нет