Канікули, які ти можеш влаштувати собі сам
Спекотний серпень добіг кінця. Час упевнено наближає нас до шкільної тематики. У розмовах переважають враження від відпусток, люднішає в шкільних коридорах, у Фейсбуці сторінки переповнені методичними рекомендаціями та Наказами МОН, гомінливі дітлахи все більшими ватагами збираються біля під’їздів.
Напередодні свята Першого дзвоника, зазвичай, ми чуємо вітання, побажання, настанови. Ніби те, що вже відбулося, не варте нашої уваги. Ніби, крім питання «Як відпочили?» та ствердження «Яким ти став (чи стала) дорослим!» і поговорити немає про що.
Насправді канікули сучасних школярів дуже відрізняються від тих, що були 5-10 років тому. Ні-ні, літо не перестало бути улюбленою, веселою та безтурботною порою року, але все ж таки є суттєві відмінності. Хочу довести це на прикладі учнів нашої середньої загальноосвітньої школи №5.
Якщо раніше зміст літнього відпочинку школяра цілковито залежав від фінансових можливостей батьків, то сьогодні в цьому питанні є зміни. Назвемо це шансом, який дає можливість самотужки організувати свої літні канікули. Виявляється, щоб потрапити до столиці нашої держави Києва, не обов’язково витрачати кошти з сімейного бюджету. Можна, скориставшись нагодою, взяти участь у конкурсі, написати есе, зняти відеоролик, заповнити анкету. Це дуже вправно зробили учні нашої школи: Єлизавета Педь, Дарина Островерха, Дмитро Васільєв. Вони стали учасниками проекту «Діалоги з друзями», який започаткували Всеукраїнська асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова доба» (координатор у місті Сєвєродонецьку Галина Копилова) і громадська неурядова організація «Новий Донбас» (лідер Лора Артюгіна). Дмитро з Дариною навіть двічі побували у Києві, і зовсім безкоштовно. Хоча економія родинного бюджету – не самоціль. Діти отримали можливість поспілкуватися з такими видатними, талановитими особистостями як акторка Рима Зюбіна і режисер Лора Артюгіна. Майстер-класи, відео та фотозйомки, екскурсії містом, а головне – спілкування, яке наближало підлітків з різних міст та селищ Сходу і тимчасово окупованих територій один до одного. Так народжувалися товариські стосунки, взаєморозуміння, відчуття єдності.
Дарина Островерха і на цьому не зупинилася. Її літо перетворилося на безперервну мандрівку завдяки ще одному проекту, в якому вона взяла участь і перемогла (до речі, це не останній її проект цього літа й не остання перемога).
«Мандрівний табір миру» – навчальний і розвивальний проект у формі мандрівного табору для підлітків Луганської та Донецької областей. Із трьохсот дев’яти дітей було відібрано двадцять шість – вісім хлопців і вісімнадцять дівчат, серед яких наша одинадцятикласниця Дарина Островерха! Організатором цього унікального проекту стала вже вищезгадана громадська організація «Новий Донбас» за фінансової підтримки Уряду Литовської Республіки. Від села Уніж на Івано-Франківщині до смт Сергіївки на Одещині мандрували підлітки. На їхньому шляху були Кам’янець-Подільська та Хотинська фортеці, Білгород-Дністровськ, історична спадщина та краса української землі, міста і села. Невід’ємною складовою мандрів були діалоги та дискусії. Вони не просто залишаться, а, я впевнена, закарбуються в пам’яті дітей. Увесь цей час поруч були друзі – діти й дорослі, які стали близькими, важливими в житті учасників табору, бо всі разом сумували й хвилювалися, сміялися й плакали. І, повертаючись додому, кожен привіз найцінніший скарб – розуміння, що він не один. Не один у біді, не один у цьому житті, не один у цій країні.
З мандрами, але не такими тривалими й далекими, пов’язана участь учнів п’ятої школи ще в одному проекті – Медіашколі для старшокласників. Організатором цієї корисної активності є Академія Української Преси та Deutsche Welle Akademie. Наша команда у складі шести учнів (Юрія Мельничука і Олександра Антонова з 10-А, Аліни Зуєвої і Єлизавети Скороход з 9-Б, Влади Кочарової і Софії Скляренко з 9-А) та тренера Тетяни Валентинівни Пяташ чотири дні у серпні опановували медійні навички. Цьому сприяло все: і затишок навчального центру «Зелена Буча» (місто Буча Київської області), і досвідчені медіатренери: Сергій Чернявський, консультант з газетного бізнесу, у минулому директор з маркетингу і збуту в «Газете по-киевски» та керівник друкованих проектів у видавництві «Інфотера» і Андрій Юричко, кандидат філологічних наук, асистент кафедри періодичної преси КНУ ім. Тараса Шевченка, і зустрічі з поважними гостями: засновником газети «Дзеркало тижня» Володимиром Мостовим та радіожурналістом, директором інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка Володимиром Різуном. Як результат – дві чотиришпальтні газети «Маяк» та «Зелений вік», які створювали діти з Сєвєродонецька та Запоріжжя, із Хмельницької області, сіл Дружківка та Першотравневе, що на Донеччині. Різні за віком, з різними навичками та знаннями про медіаграмотність та шкільні ЗМІ, вони стали друзями.
На прощання були палкі обійми, обмін адресами і контактами, навіть сльози, бо цікава спільна діяльність не тільки зближує, а об’єднує міцніше за будь-які кордони.
Ось таким активним і різнобарвним може бути літній відпочинок сучасного українського школяра.
Хтось, цілком імовірно, буде пишатися відпочинком на узбережжі моря або яскравим закордонним туром, задоволенням від рибалки або коштовним сувеніром. Ми ж пишаємося новими друзями, партнерами, навичками і знаннями, які здобули під час канікул. І ще – нашими учнями, які попри літній відпочинок не дозволяють собі пройти повз «його величності шансу» і досягають мрій завдяки своїй праці та наполегливості.
Відпочивайте з користю для свого майбутнього і воно неодмінно буде неймовірним.
Тетяна ПЯТАШ, педагог-організатор СЗШ №5