Ігор Бутков: Завдяки спільним зусиллям сєвєродонецькі озера наповняються водою
З метою повноцінного відпочинку сєвєродончан на міських водоймищах з 17 червня розпочалося залпове наповнення водою озера Паркове, а з 19-го - озера Чисте.
Голова постійної депутатської комісії з питань планування бюджету та фінансів Ігор Бутков прокоментував цю подію: «Депутатами міськради дано завдання керівництву міста щодо найшвидшого наповнення достатньою кількістю води озер Чисте та Паркове. Проблема озер у місті Сєвєродонецьку була завжди: засушливий клімат, пісок, відсутність природних водоймищ (ті, що є – знаходяться далеко – річка Сіверський Донець – 7-8 км від міста, річка Борова – також близько 5 км від міста, оз. Клешня – більше 5 км від міста). Тому будівельники міста, наші батьки й діди, передбачили два штучні водоймища – це озера Паркове і Чисте. Озеро Паркове - абсолютно штучне озеро. Колись на його місті був котлован для піску, який за допомогою водогону наповнювали водою. І в такому стані воно знаходиться і сьогодні.
Що стосується озера Чисте – там було невеличке озерце, були джерела, яких було замало для великого озера, тому основна частина води в ті часи підкачувалася АЗОТом. Були величезні труби діаметром близько 1 метру, і кожну весну-літо через них у великій кількості закачувалась вода. Проблеми почалися в 90-ті, коли економіка України почала різко спадати, заводи стали приватними й нові господарі почали економити на всьому, і вся колишня інфраструктура стала нікому не потрібна. АЗОТ за підкачку води почав вимагати значні кошти, яких у міста не було, і, як наслідок, озера стали поступово підсихати. Місто постійно шукало способи вирішення цього питання. Було зроблено декілька свердловин, за рахунок яких озера підживлюються водою.
На жаль, суттєву шкоду було задіяно озеру Чисте, коли колишній міський голова Володимир Грицишин зажадав укріпити дно водоймища глиною, в результаті чого було замулено джерела. Без цих природніх джерел озеро повністю перетворилося в штучне та приблизно у два рази зменшилася його площа. Але допоки стабільно працював АЗОТ, вирішення багатьох соціальних питання він брав на себе, у тому числі і наповнення міських озер водою.
Суттєве пересихання озер почалося з початку 2017 року, коли владу у Сєвєродонецьку захопили люди зі Стаханова – це пан Шахов з командою та примкнулі до них Казаков, Зарецький і Ярош. Ці люди забули про озера. Шахова можна пробачити – він не місцевий, але вищеперечислені особи – місцеві та повинні б пам’ятати. І не зважаючи на виділені депутатами з 1січня 2017 року кошти, ці люди десь у жовтні помітили, що озера майже пересохли. А пізніше помітили, що і кошти на підкачку озер були виділені, але вони просто забули провести тендери на закупівлю електроенергії для роботи насосів на свердловинах. І в жовтні-листопаді 2017 року тільки було включено водонасоси, але було вже запізно – озера Паркове та Чисте на цей момент перетворилися у великі калюжі… Це визвало гостру критику у сєвєродончан – літом було надто спекотно, а для багатьох людей це були єдині доступні водні зони відпочинку біля води. І таких проблем накопичувалося безліч з кожним днем. Тому ця команда, а точніше банда була вигнана з Сєвєродонецька в кінці 2018 року.
Нова наша команда – патріоти Сєвєродонецька – люди, які прожили у місті все своє життя, вирішили ці озера відновити. Задача ця непроста. Спочатку була домовленість з АЗОТом, що вони підкачають озера. Але керівництвом підприємства була поставлена умова, що місто повинне відновити водогін. Протягом 2017 року намагались відремонтувати водогін за рахунок власних коштів сєвєродончани-підприємці Микола Мягкий та Євген Стариков, у яких був екскаватор та зварювальна техніка. На жаль, їм це не вдалося. Потім протягом 2018 року за моєю ініціативою та з допомогою мого бізнес-партнера ми поставили екскаватор та бригаду робітників. На 6-ти метровій глибині вони міняли ржаві та прогнилі ділянки водогону. Відремонтують одну ділянку – АЗОТ включає воду – під тиском розриває сусідню ділянку. Півроку ми ремонтували водогін, але це не вдалося, бо він остаточно проржавів, а це майже 10-ть кілометрів до водозабору. Робити новий водогін тільки за кошти міського бюджету абсолютно нерентабельно, тому йдуть пошуки в інший спосіб наповнювати озера. Вишукуємо можливість буріння нових свердловин. В цьому році було закуплено у два рази потужніший абсолютно новий водонасос, який живить озеро Чисте. Це частково вирішує питання. Але цього замало, потрібно залпове наповнення озер водою. На сьогодні для цього є тільки один варіант – наповнення озер водою ТАУН СЕРВІСА, а вже потім ми будемо підтримувати рівень власними свердловинами. Але стало питання ціни на воду. ТАУН СЕРВІС продає питну воду близько 8 гривень за кубометр, і за підрахунками спеціалістів це обійдеться для міста щонайменше у три мільйони гривень, а це також значні кошти.
Допоміг вирішити це питання народний депутат України Бойко Юрій Анатолійович, який на моє запрошення 12 червня відвідав сесію Сєвєродонецької міської ради. Користуючись нагодою, я звернувся до нього щодо допомоги – потрібно врятувати міські водоймища – місця масового відпочинку сєвєродончан, бо озера – це якоря для проведення дозвілля.
Було знайдене рішення , що ТАУН СЕРВІС надасть не по 8 гривень куб, а в три рази дешевшу воду для наповнення озер. На цьому тижні розпочалася реалізація проекту. Для цього ми вирішили почистити й окультурити озера та наповнити їх водою. За дорученням депутатів на Парковому озері цей процес вже розпочато, а сьогодні вода почала поступати і в Чисте озеро. Сподіваюся, що відтепер таке питання не виникатиме, а сєвєродончани та гості міста зможуть повноцінно відпочивати на наших озерах з достатнім рівнем води у них».
19.06.2019